Zakázané komnaty: Odhaľovanie podzemných tajomstiev, ktoré nesmiete vidieť

1165

V mestách je väčšina priestoru neprístupná. Parky a ulice môžu tvoriť až polovicu celkovej plochy, ale keď zohľadníte vertikálnu os – poschodia vo vnútri budov (mnohé z nich sú prázdne) – dostanete iný obraz. A to je len priestor, o ktorom vieme. Pod zemou je toho často oveľa viac. Ponúkame vám zopár najpôsobivejších podzemných „pamiatok“, ktoré nesmiete vidieť, alebo v niektorých prípadoch ani vedieť, že existujú.

Bombajské podzemie

Keď vašu krajinu ovládne okupačná sila, má tendenciu vyradiť vás z diania. Preto vždy, keď indickí stavební robotníci nájdu pod mestami, ktoré kedysi ovládali Briti, stavby, nevedia, na čo boli postavené. Napríklad klenba pod Národnou knižnicou v Kalkate mohla byť čímkoľvek od pokladnice až po mučiareň – alebo, ako sa nakoniec ukázalo, len súčasťou základov budovy.

cars on road near catherdral
Photo by Satyajeet Mazumdar on Unsplash

V Bombaji je skutočné podzemie opustených imperiálnych stavieb, od 13-izbového bunkra pod Raj Bhavan až po kilometer dlhý tunel pod starou budovou Všeobecnej pošty. Ďalšia záhada bola objavená ešte v roku 2022: 200-metrový tunel pod bombajskou nemocnicou JJ Hospital, budovou, ktorej základy položil britský guvernér. Neobjavuje sa na žiadnych mapách, bol objavený až pri prieskume úniku vody. A na jednom konci bol zablokovaný, takže nebolo jasné, kadiaľ kedysi viedol. Hoci sa predpokladá, že viedol do susednej nemocnice, zatiaľ zostáva akousi záhadou – rovnako ako množstvo podzemných stavieb, ktoré sa v Bombaji ešte nachádzajú.

Zakázané párty v Los Angeles

Zatiaľ čo zvyšok Ameriky prežíval svoju prvú vojnu proti drogám – zákaz alkoholu, ktorý bol odsúdený na neúspech – starosta Los Angeles udržiaval pitie alkoholu prostredníctvom siete podzemných tunelov. Po týchto trasách sa bez problémov dostávali z jedného baru do druhého. Pôvodne boli vybudované ako servisné tunely a pre metro, ktoré malo odľahčiť dopravu na povrchu, a viedli v dĺžke viac ako 17 kilometrov spájajúc pivnice prestavané na speakeasies.

people sitting on chairs near palm trees during night time
Photo by Jake Blucker on Unsplash

Jedným z takýchto barov bol King Eddy Saloon. Založený takmer 20 rokov pred prohibíciou, presťahoval sa do podzemia, aby prežil – svoje nadzemné priestory premenil na predajňu klavírov. Medzi ďalšie patria Edison v suteréne prvej súkromnej elektrárne v meste a Cole’s pod budovou Pacific Electric. Napriek ich historickému významu sú dnes chodby a pivnice pre verejnosť uzavreté a dokonca zväčša nezmapované. Mnohé sú zatopené a rozpadávajú sa. Tak ako za starých čias si však tí, ktorí vedia, vedia nájsť cestu dovnútra, o čom svedčia graffiti v tuneloch.

Tajné komnaty v Havane

Začiatkom 90. rokov 20. storočia kubánska vláda údajne tajne vybudovala viac ako 33 kilometrov tunelov pod Havanou. Tie mali slúžiť ako bombové úkryty v čase stupňujúcich sa hrozieb invázie zo strany Spojených štátov. Známe ako Ľudové tunely, ktoré ručne kopali stovky robotníkov, a ich vchody boli starostlivo ukryté. Boli však len posledným z dlhej tradície razenia tunelov pod Kubou. Už v roku 1929 denník New York Times informoval o objavení piatich tajných komôr pod havanskou radnicou.

two cars parked outside building
Photo by Spencer Everett on Unsplash

Mnohé tajomstvá Moskvy

Najväčšia zo starých európskych pevností, Kremeľ, sa nachádza na vrchole labyrintu tajných chodieb. Je tu napríklad strašidelný riečny tunel Neglinnaja, kamenné bane Syani, odkiaľ mesto získavalo vápenec na stavbu, a hoci sa ešte nenašla, aj knižnica Ivana Hrozného. Pri vykopávkach poslednej menovanej sa však nenašlo nič iné ako tunely: „nekonečné tunely, zasypané, zahádzané kameňmi, smerujúce neznámymi smermi“. Hoci však bolo pátranie odvolané – sčasti kvôli poškodeniu základov -, predpokladá sa, že knižnica je stále tam dole spolu so svojou neoceniteľnou zbierkou.

St. Basils Cathedral
Photo by Nikita Karimov on Unsplash

Čo sa však našlo, sú kobky pod dvoma kremeľskými vežami, v jednej z nich Ivan Hrozný väznil knieža Andreja Chovanského. V neďalekých žalároch Archanjelskej katedrály držali väzňov cirkvi, ľudí, ktorí jej dlhovali peniaze. Nie tak dávno bolo vybudované Metro-2, paralelný systém metra, ktorý bol v tajnosti postavený približne v rovnakom čase ako hlavný systém. Je určené na evakuáciu vlády a miestami vedie až 250 metrov hlboko. Ani o ňom sa veľa nevie, okrem toho, že existuje.

Rímske staroveké lomy

Staroveké tunely a lomy pod Rímom, ktoré pochádzajú z čias založenia mesta, sú také rozsiahle, že v nich bežne vznikajú závrty a budovy na povrchu sa rúcajú. Až v roku 2013 geológovia zmapovali túto sieť v súvislosti s rastúcim počtom takýchto udalostí. V roku 2011 bolo zaznamenaných 44 zrútení, v roku 2012 ich bolo 77 a do decembra 2013 ich bolo 83.

Coliseum, Italy
Photo by Mathew Schwartz on Unsplash

Pôvodní starovekí rímski tunelári sa v skutočnosti snažili pred takýmito javmi chrániť (aspoň vo svojej dobe) tým, že udržiavali chodby úzke. Tým sa zabezpečilo, že povrch bol stále z veľkej časti podopretý. Postupom času však obnažená skala zvetrala. Neskoršie generácie pôvodné tunely rozširovali a budovali ďalšie. Hoci nie sú prístupné verejnosti, Rimania ich v priebehu vekov využívali ako katakomby, kanalizáciu a hubársku farmu, ako aj úkryt počas druhej svetovej vojny.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.