Ako potravinové predpisy formujú kulinárske zážitky: Zákony a pravidlá týkajúce sa potravín v rôznych krajinách

345

Akt konzumácie potravín spája každého človeka na Zemi – ale tak ako každý človek dodržiava svoje vlastné pravidlá týkajúce sa potravín, každá krajina prijíma zákony, ktoré odrážajú jej vlastné hodnoty, chute a potreby. Niektoré krajiny majú veľmi prísne predpisy týkajúce sa potravín, ktoré môžu ľudia konzumovať, a zohľadňujú všetko od výživových hodnôt až po bezpečnosť zložiek. V dôsledku toho môžu tieto krajiny obmedziť dostupnosť určitých výrobkov s cieľom podporiť zdravú spotrebu alebo kultúrne stravovacie návyky. To, čo sa v USA považuje za bezpečné, sa inde za také považovať nemusí.

Hladní ľudia môžu v Taliansku legálne kradnúť jedlo

V roku 2016 najvyšší súd krajiny rozhodol, že hladujúci ľudia môžu ukradnúť malé množstvo potravín potrebných na prežitie. Prípad, v ktorom súd rozhodol, sa týkal muža bez domova, ktorý ukradol v talianskom obchode syr a salámu v hodnote 4,50 dolára. Súd vo svojom rozhodnutí uviedol: Stav obžalovaného a okolnosti, za ktorých došlo k zmocneniu sa tovaru, dokazujú, že sa zmocnil tohto malého množstva potravín vzhľadom na bezprostrednú a nevyhnutnú potrebu výživy, konal teda v stave núdze.

assorted fruits on brown wooden bowls
Autor tejto fotografie je Jimmy Dean

Austrália má prísne požiadavky na vstup pre zahraničných cestujúcich, ktorí prichádzajú s potravinami

V záujme zachovania integrity svojich ekosystémov a poľnohospodárskeho priemyslu mnohé krajiny zavádzajú na hraničných priechodoch prísne opatrenia biologickej bezpečnosti. To im umožňuje zabrániť vstupu hmyzu, húb, baktérií a vírusov, ktoré by mohli spôsobiť katastrofu na plodinách a hospodárskych zvieratách. Zvlášť prísne opatrenia zaviedla Austrália. Cestujúci si so sebou cez colnicu nemôžu vziať ani potraviny vydané leteckou spoločnosťou.

hamburger with toppings
Autor tejto fotografie je Eaters Collective

Niektorí ľudia, ktorí na toto varovanie nedbali, na svoju nedbanlivosť výrazne doplatili. Len v roku 2022 sa vyskytli dva známe prípady, keď cestujúcim hrozil vysoký trest za nedeklarovanie potravín. Austrálčanka dostala pokutu 1 800 dolárov za to, že zabudla deklarovať svoj sendvič Subway, rovnako ako McDonald’s v batohu.

Kŕmenie holubov v Benátkach je protizákonné

Na niektorých miestach neplatia zákony a pravidlá týkajúce sa len potravín pre ľudí – niekoľko zákonov sa vzťahuje aj na to, čo môžu jesť zvieratá. V mnohých mestách turisti často kŕmia holuby na veľkých námestiach alebo zhromaždiskách, čo vedie k premnoženiu týchto vtákov – a toxickému odpadu, ktorý po sebe zanechávajú. Benátky v Taliansku nie sú výnimkou. Na rozdiel od iných miest sa však rozhodli urobiť niečo na obmedzenie holubej populácie a ochranu svojich vzácnych budov a pamiatok. V roku 2008 Benátky zakázali turistom kŕmiť holuby. Tí, ktorí zákaz porušia, riskujú pokutu.

white and black birds flying during daytime
Autor tejto fotografie je Akram Huseyn

Mexiko umiestnilo na výrobky Nestlé varovné nápisy kvôli vysokému obsahu cukru a tuku

Podobne ako v mnohých častiach Severnej a Južnej Ameriky, aj v Mexiku sa šíri epidémia obezity, pričom podľa odhadov je 32,4 % populácie obéznych na základe indexu telesnej hmotnosti. Príčinou mexickej epidémie je strava; miera obezity sa zvýšila po uzavretí obchodnej dohody medzi Mexikom, Kanadou a USA v roku 1994, ktorá Mexičanom umožnila konzumovať lacnejšie a menej výživné potraviny.

a person holding a cell phone in their hand
Autor tejto fotografie je Zoe

Od roku 2020 je súčasťou úsilia Mexika o podporu zdravej výživy aj umiestnenie varovných označení, ktoré majú spotrebiteľom pomôcť identifikovať nezdravé potraviny. Keď sa Mexiko rozhodlo pridať toto označenie na výrobky Nestlé, ktoré zvyčajne obsahujú vysoké množstvo cukru, lobisti Nestlé sa pokúšali vyvinúť tlak na mexickú vládu, aby sa vzdala varovných označení, ale úradníci trvali na svojom.

Francúzski pekári musia pri výrobe bagiet dodržiavať prísne pravidlá

Čo je francúzskejšie ako chutná chrumkavá bageta? Patria k najobľúbenejším symbolom Francúzska, preto krajina venuje veľké úsilie regulácii výroby bagiet. Podľa BBC Good Food vydalo Francúzsko v roku 1993 vyhlášku Décret Pain (vyhláška o chlebe), v ktorej sa uvádza, čo pekári môžu a čo nemôžu robiť pri výrobe bagiet.

bread
Autor tejto fotografie je Sergio Arze

Zákon stanovuje, že tradičné bagety sa musia vyrábať v priestoroch, kde sa predávajú, a môžu sa vyrábať len zo štyroch zložiek: pšeničnej múky, vody, soli a droždia. V žiadnom štádiu sa nesmú zamraziť ani obsahovať prísady alebo konzervačné látky, čo tiež znamená, že do 24 hodín stvrdnú. Prísne francúzske predpisy týkajúce sa bagiet sa vyplatili. V roku 2022 UNESCO zaradilo francúzske bagety na zoznam kultúrneho dedičstva.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.