Hrôzostrašné zákony v Severnej Kórei – aký život tam ľudia vedú?

2614

V každej krajine na svete, bez výnimky, sa nájdu niektoré zvláštne pravidlá a nariadenia, na ktoré sú ľudia zvyknutí, riadia sa nimi a neprídu im netradičné, zbytočné alebo prehnane kruté. V tom však Severná Kórea vyniká, ich zámerom je totiž kontrolovať život každého jedného obyvateľa. Tamojší ľudia majú samé zákazy a príkazy a vidina zmeny je v nedohľadne. Nie je tu taká možnosť, pokiaľ sú najvyšším vodcom krajiny Kim Čong-unom držaní ako v pasci. 

Pravidlá, ktoré ľudia danej krajiny musia dodržiavať ich celkom izolujú od zvyšku sveta, čo je nepochybne zámer. Extrémne pravidlá, ktoré sú v Severnej Kórei nastavené, sú priam šokujúce, nie však väčšmi ako oboznámenie sa s trestami. Vládnutie strachom je totiž modus operandi Kim Čong-una. 

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o najbizarnejších severokórejských zákonoch.

Môžete nosiť iba povolený strih vlasov 

C9Q9Rd4XYAEZSOG
Zdroj: ranker.com

Začalo sa to v roku 2013 ako snaha dosiahnuť uniformitu a udržať pevnú kontrolu aj v tých najosobnejších aspektoch života ľudí. Štát schválil 18 účesov pre ženy, z nich si môžu vybrať, ktorý budú nosiť a 10 pre mužov, pričom tí nesmú mať vlasy ďalšie ako 5 centimetrov. Starší muži do 7 centimetrov. 

Na výročie smrti Kim Ir-Sena je zakázané sa i usmievať

no smiling on the anniversary of kim il sung s death photo u2
Zdroj: wikimedia common

Ide o starého otca Kim Čong-una, ktorý je prezentovaný ako dobrý a starostlivý otec národa. Deň jeho smrti – 8.júl je dokonca ustanovený ako deň celonárodného smútku (rovnako ako jeho narodeniny v apríli sú dňom oslavy). V 8.júla majú teda ľudia za povinnosť plakať, smiať sa je zakázané, rovnako ako i hovoriť nahlas (trest za neuposlúchnutie býva v podobe poslania do pracovného tábora). 

Ak chcete ísť do hlavného mesta, musíte mať povolenie od vlády

Screenshot 20231013 143644 com.android.chrome edit 71627476431770
Zdroj: ranker.com

Život v Pchjongjangu, hlavnom meste Severnej Kórey, sa považuje za jednoduchší a modernejší ako život na vidieku. Ak však chcete žiť v meste, nemôžete sa len tak zbaliť a presťahovať sa tam. Nie, nie je to také jednoduché. Mesto je totiž obývané predovšetkým zástancami tvrdej línie vládnucej strany a vyššie postaveným osobami. Takže ak tak chcete urobiť, najskôr musíte požiadať vládu o povolenie. 

Ste zo zákona povinní ísť voliť

Screenshot 20231013 143656 com.android.chrome edit 71618858924480
Zdroj: ranker.com

Vždy sa nájde isté percento ľudí, ktorí sa rozhodnú volieb z viacerých dôvodov nezúčastniť. V Severnej Kórei by ste to ale urobiť nemohli. To nie je demokratická krajina, aby ste vôbec mali na výber či pôjdete alebo nie. Každý občan po dovŕšení 17 rokov je zo zákona povinný voliť. Samozrejme, na volebnom lístku je len jeden jediný kandidát, takže ani veľmi nemusíte premýšľať, koho zvoliť. 

Ak spáchate zločin, potrestaná bude celá vaša rodina 

Screenshot 20231013 143706 com.android.chrome edit 71607181444794
Zdroj: ranker.com

Nazýva sa to aj ako „trojgeneračné pravidlo“, ktoré hovorí, že po tom, čo vláda niekoho usvedčí zo zločinu a pošle ho do pracovného tábora, vyhľadá jednotlivých členov jeho rodiny a takisto ich pošle do pracovných táborov. Akoby to však nestačilo, deti, ktoré sa v tábore narodia tam musia zostať po celý život. 

Nestačí, že odvedení členovia rodiny a ich potomkovia nespáchali žiadny trestný čin – ich vina pochádza zo vzťahu k odsúdenému príbuznému. Toto je spôsob, ako obmedziť kriminalitu na absolútne minimum.

V Severnej Kórei je nelegálne vlastniť Bibliu

it is illegal to own a bible photo u3
Zdroj: wikimedia common

Nie je tu povolené vyznávať žiadne náboženstvo. Jedinou teológiou, na ktorej sa môžu občania krajiny zúčastniť, je uctievanie Kim Čong-una ako božskej bytosti. Aj keď v Severnej Kórei existuje niekoľko štátom schválených kostolov, v skutočnosti sa nevyužívajú na náboženské účely (majú demonštrovať slobodu vierovyznania, ktorú severokórejčania v skutočnosti nemajú). 

V prípade, že by u niekoho našli Bibliu, pravdepodobne by ho čakala cesta do pracovného tábora alebo rovno poprava. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.