Severná Kórea a jej zákony, ktoré sú bizarné a kruté zároveň. Čo všetko musia občania tejto krajiny dodržiavať ?

3376

Je to ako v knihe od Georga Orwella. Severná Kórea je svetový unikát. Krajinu s tak represívnym režimom založená na vláde jedného vládcu budeme v dnešnom svete hľadať už len ťažko. Zákony v tejto krajine sa nám občanom západných krajín môžu zdať až komické. Avšak, keď si uvedomíme, že sú aj kruto trestané príde nám to skôr smutné. Aké rôzne zákony musia občania tejto krajiny dodržiavať? Celý článok si môžete prečítať alebo pozrieť vo forme videa na našom YouTube.

Pravidlá, ktoré ľudia danej krajiny musia dodržiavať ich celkom izolujú od zvyšku sveta, čo je nepochybne zámer. Extrémne pravidlá, ktoré sú v Severnej Kórei nastavené, sú priam šokujúce, nie však väčšmi ako oboznámenie sa s trestami. Vládnutie strachom je totiž modus operandi Kim Čong-una.

 

Môžete nosiť iba povolený strih vlasov

Zdroj: ranker.com

Začalo sa to v roku 2013 ako snaha dosiahnuť uniformitu a udržať pevnú kontrolu aj v tých najosobnejších aspektoch života ľudí. Štát schválil 18 účesov pre ženy, z nich si môžu vybrať, ktorý budú nosiť a 10 pre mužov, pričom tí nesmú mať vlasy ďalšie ako 5 centimetrov. Starší muži do 7 centimetrov.

Na výročie smrti Kim Ir-Sena je zakázané sa i usmievať

Zdroj: wikimedia common

Ide o starého otca Kim Čong-una, ktorý je prezentovaný ako dobrý a starostlivý otec národa. Deň jeho smrti – 8.júl je dokonca ustanovený ako deň celonárodného smútku (rovnako ako jeho narodeniny v apríli sú dňom oslavy). V 8.júla majú teda ľudia za povinnosť plakať, smiať sa je zakázané, rovnako ako i hovoriť nahlas (trest za neuposlúchnutie býva v podobe poslania do pracovného tábora).

Ak chcete ísť do hlavného mesta, musíte mať povolenie od vlády

Zdroj: ranker.com

Život v Pchjongjangu, hlavnom meste Severnej Kórey, sa považuje za jednoduchší a modernejší ako život na vidieku. Ak však chcete žiť v meste, nemôžete sa len tak zbaliť a presťahovať sa tam. Nie, nie je to také jednoduché. Mesto je totiž obývané predovšetkým zástancami tvrdej línie vládnucej strany a vyššie postaveným osobami. Takže ak tak chcete urobiť, najskôr musíte požiadať vládu o povolenie.

Ste zo zákona povinní ísť voliť

Zdroj: ranker.com

Vždy sa nájde isté percento ľudí, ktorí sa rozhodnú volieb z viacerých dôvodov nezúčastniť. V Severnej Kórei by ste to ale urobiť nemohli. To nie je demokratická krajina, aby ste vôbec mali na výber či pôjdete alebo nie. Každý občan po dovŕšení 17 rokov je zo zákona povinný voliť. Samozrejme, na volebnom lístku je len jeden jediný kandidát, takže ani veľmi nemusíte premýšľať, koho zvoliť.

Ak spáchate zločin, potrestaná bude celá vaša rodina

Zdroj: ranker.com

Nazýva sa to aj ako „trojgeneračné pravidlo“, ktoré hovorí, že po tom, čo vláda niekoho usvedčí zo zločinu a pošle ho do pracovného tábora, vyhľadá jednotlivých členov jeho rodiny a takisto ich pošle do pracovných táborov. Akoby to však nestačilo, deti, ktoré sa v tábore narodia tam musia zostať po celý život.

Nestačí, že odvedení členovia rodiny a ich potomkovia nespáchali žiadny trestný čin – ich vina pochádza zo vzťahu k odsúdenému príbuznému. Toto je spôsob, ako obmedziť kriminalitu na absolútne minimum.

V Severnej Kórei je nelegálne vlastniť Bibliu

Zdroj: wikimedia common

Nie je tu povolené vyznávať žiadne náboženstvo. Jedinou teológiou, na ktorej sa môžu občania krajiny zúčastniť, je uctievanie Kim Čong-una ako božskej bytosti. Aj keď v Severnej Kórei existuje niekoľko štátom schválených kostolov, v skutočnosti sa nevyužívajú na náboženské účely (majú demonštrovať slobodu vierovyznania, ktorú severokórejčania v skutočnosti nemajú).

V prípade, že by u niekoho našli Bibliu, pravdepodobne by ho čakala cesta do pracovného tábora alebo rovno poprava.

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre