Zakopané – zimné hlavné mesto Poľska na úpätí Tatier láka čoraz viac Slovákov, čo tu viete zažiť v roku 2022 / 2023 ?

21155

Zakopané je mesto na extrémnom juhu Poľska, v južnej časti regiónu Podhale na úpätí Tatier. V rokoch 1975 až 1998 bolo súčasťou Novosączkého vojvodstva. Od roku 1999 je súčasťou Malopoľského vojvodstva. V roku 2017 malo populáciu 27 266. Zakopané je centrom goralskej kultúry a býva označované ako „zimné hlavné mesto Poľska“. Je obľúbenou destináciou pre horolezectvo, lyžovanie a turistiku.

V Zakopanom je toľko vecí, ktoré môžete robiť, že môže byť náročné ich zúžiť. V Tatrách sa nachádza Zakopané v Poľsku, ktoré je jednoducho jedným z najlepších miest na návštevu v Európe. Poľské horské mestečko slúži ako skvelá základňa pre tento úsek Karpát.

Zakopané je vonkajšia krajina zázrakov, ktorá návštevníkom poskytuje prístup k zasneženým vrcholom, vodopádom, alpským lesom, horským jazerám, divokej zveri, malebným mestám a údoliam plným lúk.

TIP: Ak sa chystáte do Zakopaného rezervujte si skvelé ubytovanie čím skôr !Booking.com

Kde sa nachádza Zakopane ?

Karpaty sú po Alpách druhým najvyšším pohorím v Európe. Zakopané ponúka návštevníkom širokú škálu športov, ako je horská cyklistika, turistika, lyžovanie a dokonca aj paragliding. Zakopané je asi tak na juh ako Poľsko, hraničí s Tatranským národným parkom, o aktivity tu nie je núdza.

Je to asi 110 km od hlavného mesta Krakov a autobusom alebo autom sa tam dostanete asi dve hodiny jazdy.

Zakopané
Foto: Flickr

Zaujímavé fakty o Zakopanom

Zakopané je krásne horské mestečko zasadené do tatranských štítov. Toto historické mesto je obľúbenou destináciou, pretože je známe svojimi celoročnými outdoorovými aktivitami.

Zakopané je najvyššie položeným mestom v Poľsku

Mesto Zakopané sa nachádza 1 000 metrov nad morom, čo z neho robí najvyššie položené mesto v Poľsku.

 

Osadníci žili v oblasti Zakopaného najmenej 5 storočí

Prví osadníci prišli do oblasti v 15. storočí. Aj keď v roku 1578 bolo oblasti udelené osídľovacie právo, Zakopané získalo poľský charakter až v roku 1889, keď poľský patriot Władysław Zamoyski kúpil oblasť vo verejnej dražbe od berlínskeho obchodníka. Tento majetok nakoniec daroval na vytvorenie základu Tatranského národného parku.

Zakopané je obľúbenou turistickou destináciou

Zakopané navštívi každý rok viac ako 2,5 milióna turistov. Je obľúbené pre svoje celoročné outdoorové aktivity. V zime sem patrí lyžovanie, skoky na lyžiach, jazda na saniach a korčuľovanie. V lete sú veľmi obľúbené turistika, cykloturistika, jazda na koni a horolezectvo.

 

Zakopané má skutočne krásne ubytovanie

Pretože Zakopané je tak obľúbenou destináciou pre cestovateľov, existuje niekoľko skutočne krásnych hotelov, hostincov a penziónov. Nájdete tu pestrú škálu ultra moderných až po útulné, hygge. Čokoľvek hľadáte, tu to nájdete!

Flickr

 

Ulica Krupówki je hlavnou ulicou v srdci Zakopaného.

Táto teraz slávna ulica bola kedysi úzkou prašnou cestou, ktorá slúžila na dochádzanie pre miestnych robotníkov. Ulica je dnes uzavretá pred autami a je plná mnohých reštaurácií, obchodov, kaviarní a pouličných predajcov.

 

Kasprowy Wierch je vysoký vrch v Tatrách.

Od roku 1910 sa táto oblasť stala tak populárnou pre lyžiarskych turistov, že v roku 1936 bola postavená lanovka, ktorá je jednou z najstarších v celej Európe. Bola zmodernizovaná v roku 2007 a je medzi návštevníkmi okolia veľmi obľúbená.

Flickr

V Zakopanom sa nachádza Morskie oko, najväčšie jazero v Tatrách

Morské oko je najväčšie a štvrté najhlbšie jazero v Tatrách. K tomuto jazeru sa ľahko dostanete miernou dvojhodinovou túrou.

 

Zakopané je známe svojim tradičným syrom oscypek

Zakopané a región Podhale sú známe svojím tradičným jedlom oscypek (oštiepok). Oscypek je tradičný údený syr zo slaného ovčieho mlieka, ktorý sa vyrába striktnou tradičnou metódou. Často sa podáva teplý a grilovaný s brusnicovým džemom. V uliciach Zakopaného nájdete množstvo predajcov, ktorí pripravujú a predávajú túto pochúťku.

 

Zakopané má špecifický typ architektúry známy ako Zakopanský štýl

Zakopané je známe svojim jedinečným štýlom architektúry, ktorý môžete pozorovať na mnohých jeho domoch a budovách. Zakopanský štýl je ukážkou spojenia medzi kultúrou poľských horalov a krajinou horského regiónu Podhale. Domy majú dlhé strechy s rámom pripomínajúcim chatu a používajú ľudové dekorácie z kameňa a dreva.

Flickr

Zakopané je bohaté na poľskú goralskú kultúru

Poľskí horali, známi aj ako Gorali, sú tradičnou kultúrnou skupinou regiónu Zakopané. Sú známi špecifickým poľským dialektom, tradičnými krojmi, pastierskymi praktikami a bohatými tradíciami ľudovej kultúry.

 

Zakopané je známe vďaka skokom na lyžiach

Skoky na lyžiach sú v Zakopanom veľmi obľúbeným športom. Skokanský mostík Wielka Krokiew bol postavený v Zakopanom v roku 1925. Je pravidelným dejiskom Svetového pohára v skokoch na lyžiach FIS a okolitý štadión pojme 40 000 divákov. Od roku 2001 sa vďaka úspechu poľského skokana na lyžiach Adama Małysza tento šport v Poľsku stal populárnym.

Flickr

Atrakcie a výlety v Zakopanom

Nemôžete navštíviť Zakopané a aspoň raz nevyraziť na turistiku. Pešia turistika je určite jednou z najlepších vecí v Zakopanom a malé mesto je vynikajúcou základňou. Takže ak ste dobrodruh, turistika je pre vás pravdepodobne tou najlepšou vecou v Zakopanom!

Mesto sa nachádza hneď vedľa Tatranského národného parku a chodníky sú bohaté. Väčšina z nich sú celodenné túry, ktoré umožňujú celodennú túru až na vrchol, aby ste sa vrátili do mesta a oddýchli si vo svojom dobre vybavenom penzióne.

Spomínané atrakcie sa rozprestierajú na 2 500 metrov štvorcových. Večer je bludisko farebne rozžiarené, vďaka čomu vyzerá celá horská oblasť akoby bola vystrihnutá priamo z rozprávky. Snowlandia sa ukázala ako obrovský hit medzi turistami, ktorí sa radi zabávajú v bludisku a pozerajú na nádherné sochy umelcov z Poľska a tiež Slovenska.

Snowlandia – Ľadový labyrint

Ako ste už možno počuli, môžete tam nájsť najväčšie snežné bludisko na svete, na ktoré je zrejme najviac hrdý Stanley Kubrick. Obrovský snežný labyrint je väčšie ako desať tenisových kurtov a bolo zostavené pomocou viac ako 60 000 ľadových kociek. Vybudovanie zimnej ríše divov si vyžiadalo 50 pracovníkov, ktorí to celé stavali viac ako mesiac. Okúzľujúca ľadová stavba je doplnená aj 16-metrovým snežným hradom, ktorý je plný komôr so skrytými pokladmi a ľadovými sochami.

Snowlandia
Foto: Boredpanda.com

 

Foto: Boredpanda.com
Foto: Boredpanda.com
Foto: Boredpanda.com
Foto: Boredpanda.com
Foto: Boredpanda.com

Výšľap na Morské oko

Už spomínané najznámejšie jazero Morskie Oko, „Oko mora“, ktoré si vyžaduje cestu autobusom k úpätiu chodníka. Je to asi dve hodiny chôdze od miesta odchodu každým smerom.

Odmena? Pravdepodobne jedno z najkrajších jazier na svete. Odporúčame vám zabaliť si obed do vášho obľúbeného denného obedára a naobedovať sa poblíž jazera.

 

Pochutnať si na varenom víne v centre mesta

Horúce varené víno alebo „grzaniec galicyjski“ panuje v horách. Keď teploty klesnú, je ideálne na zahriatie počas chladných jesenných večerov alebo po dni strávenom na svahu. Je to tiež lacné, s cenami od 3zl do 8zl. Hoci sa neobmedzuje len na región, prejavuje sa v ňom teplý poľský duch, ktorý nájdete v baroch.

centurm mesta
Flickr

Mnoho reštaurácií v meste je otvorených do neskorých hodín. Ľudia jedia a pijú neskoro do večera po dlhom dni v horách. Možno pár panákov tej poľskej vodky, ak si trúfaš? Vyskúšajte vodku „Zubrowka“. To je tá, na ktorej je byvol.

Aquapark Zakopane

Ak si po lyžovačke alebo aktívnej prehliadke mesta či labyrintu potrebujete dopriať oddych. Aquapark Zakopane je ideálne miesto ako stráviť čas s rodinou alebo osamote. Aquapark ponúka klasické aj termálne bazény a saunový svet, ktorý vás určite zahreje. V bazénoch je teplá voda a nachádzajú sa tam masážne hlavice pre dokonalý relax. Niektoré sú dokonca vonkajšie čiže zážitok navyše. Ak ste v Zakopanom určite nevynechajte lokálny aquapark.

Výlet na Rysy

Najvyšší vrch Poľska leží na hraniciach so Slovenskom. Cesta na horu je náročná a môže byť miestami strmá, ale nevyžaduje si žiadne technické lezenie a zvládne ju väčšina outdoorových nadšencov.

Flickr

Za jasného dňa ponúka vrchol najkrajšie výhľady na Tatry. Hovorí sa, že ponúka výhľad na viac ako 100 vrcholov v okolí. Takže držte palce a dúfajte, že to stihnete za jasného dňa, hoci každý deň je na horách vzrušujúci.

 

Divoká príroda Tatier

Okrem divokej zveri, ktorú nájdete v celom zvyšku Poľska, sú Zakopané a Tatry domovom niekoľkých vzácnych druhov. Zvieratá, ako sú medved hnedý, rys, kamzík horský, svište a orly, to všetko sú voľne žijúce živočíchy, ktoré môžete vidieť pri turistike cez hory.

V Tatrách si vždy dávajte pozor na veľkú šelmu bez výrazu. Opatrnosti nie je nikdy nazvyš a najmä v odľahlejších oblastiach. Ale pri tej obozretnosti si nezabudnite užívať krásnu prírodu všade okolo vás.

Príroda
Flickr

Oplatí sa lyžovanie v Zakopanom ?

Lyžovanie v Zakopanom nie je také známe ako vo švajčiarskych Alpách alebo akýchkoľvek Alpách. Je však za zlomok ceny, pričom lístky na lanovku dosahujú v Zakopanom niečo okolo 30 €. Toto je jedna z najlacnejších lyžovačiek v Európe, aké môžete nájsť!

Zima môže byť jedným z najlepších období na návštevu Zakopaného. Mesto sa zapĺňa mnohými rodinami, ktoré prichádzajú za zimnými aktivitami. Zjazdovky sú vhodné pre rodiny s deťmi, ideálne pre začiatočníkov, aby sa naučili začiatky. Pre pokročilejších je tu však Kasprowy Wierch, ktorý ponúka lyžovanie na svetovej úrovni a 6 km dlhý zjazd od vrcholového vleku. Lyžiarom to určite poskytne dostatok času na to, aby sa prepracovali z kopca.

lyžovačka v Zakopanom
Flickr

 

Namáčanie sa v termále

Kúpanie v termálnych kúpeľoch je vždy príjemné a je to jedna z najlepších vecí, ktoré môžete v Zakopanom robiť v zime. Horúce bazény v Terme Bukowina sú jedným z najobľúbenejších miest, kam sa vydať. Pravdepodobne sa dokonca dostanete do rozhovoru s niekoľkými miestnymi obyvateľmi.

 

Vianočné trhy v Zakopanom 2022

Trhy
Flickr

Veľmi obľúbené v predvianočnom a vianočnom období. Ako inak je tam skvelé jedlo, atmosféra zážitok v obklopení hôr a snehu. Čo viac si priať. Určite stojí za to ich navštíviť a užiť si jedinečný pocit Vianoc a zimy. Mestečko ponúka skutočne jedinečnú atmosféru ako z rozprávky. Trhy by mali prebiehať do 18. decembra.

Miesta kde sa ubytovať v Zakopanom

V Zakopanom sa nachádza široká ponuka hotelov, penziónov či chát. Vybrať si môže každý. Podľa vlastných preferencií. Dajte si ale pozor! Výhodné a zároveň kvalitné ubytovania sa míňajú naozaj rýchlo. Preto neotáľajte a ak viete, že do Zakopaného idete na výlet rezervujte si ubytovanie ihneď !

Momentálne najlepšie ubytovania sú:

Tatra Square Apartments

Poskytuje rozmanité apartmány. Nachádza v blízkosti zjazdovky Nosál a zariadení a atrakcií, ktoré ponúkajú možnosť aktívneho trávenia voľného času, lyžovania či bežkovania, prechádzok po horských trasách či cyklistiky. Úžasné hodnotenie !

 

Hotel Belvedere Zakopane

Asi najzvučnejší hotel z celého areálu. Hotel Belvedere sa na stránke Booking.com teší hodnoteniu 8,6. Samozrejmosťou je WiFi, tiché izby, a mnohými vyhľadávané Wellness a SPA. V Tomto hoteli sa môžete stravovať až v troch rôznych reštauráciách. Hotel Belvedere je skvelým východzím bodom na výlety a spôsob ako okúsiť všetko, čo Zakopané ponúka a byť pri tom v tom najvyššom pohodlí. Ide o ideálny hotel pre páry .

Hotel Belvedere Zakopane

Aries Hotel & Spa Zakopane

Súčasťou hotela je fitnescentrum a wellness a kúpeľné centrum. K ďalším zariadeniam, ktoré hotel ponúka, patrí predaj vstupeniek, služba organizácie výletov a úschovňa batožiny. Na mieste alebo v okolí sa môžete venovať rôznym aktivitám vrátane lyžovania, cyklistiky a pešej turistiky. V pešej vzdialenosti nájdete množstvo obchodov a reštaurácií.

Lyžiarsky vlek Szymoszkowa je vzdialený 8 minút jazdy autom a aquapark Zakopane 6 minút. Železničná stanica Zakopané je vzdialená 1,2 km.

Bambi Zakopane

Bambi Zakopane je komplex so 4 budovami, ktorý ponúka ubytovanie v horskom štýle v Zakopanom, v pokojnej časti centra. Všetky izby a apartmány sú vybavené satelitnou TV, kuchynkou a bezplatným Wi-Fi pripojením na internet. Izby a apartmány v hoteli Bambi majú plne vybavenú kuchynku s chladničkou a rýchlovarnou kanvicou. Objekt je ideálnym východiskovým bodom pre výlety do Strazysky, Chocholowskej a Koscieliska dolina. Ulica Krupówki je vzdialená 800 metrov. Bambi Zakopane ponúka bezplatné parkovacie miesta na mieste.

Hotel Stamary

Hotel Stamary sa nachádza v centre mesta Zakopané. Ponúka štýlové a elegantné Wellness & Spa ponúkajúce celý rad procedúr – bazén, jacuzzi, saunový komplex (fínska, turecká a infračervená kabína) a kardio štúdio – najlepšia reštaurácia ponúkajúca európsku kuchyňu, lobby bar s vynikajúcou kávou, čajom a nápojmi, kaviareň s lahodnými dezertmi a šalátmi, konferenčné miestnosti, úplne vybavené, s prístupom denného svetla. Herňa pre najmenších, bezplatné parkovanie, bezplatné Wi-Fi v celom hoteli.

Ako sa dostať do Zakopaného ?

kone
Flickr

Máte niekoľko možností ako sa dostať do destinácie. Autom si zadáte vašu východziu pozíciu a miesto ubytovania a ide sa. Z Popradu to je niečo len vyše hodinky cesty, čo je veľmi fajn čas. V Poprade ešte trošku ostaneme, pretože z neho ide dokonca priamy autobusový spoj, ktorý trvá niečo okolo 2 hodín.

Ale ak chcete zvoliť inú hromadnú dopravu môžete si vybrať. Samozrejme letecky z Prahy do Krakowa a z neho potom napríklad autobusom do Zakopaneho. Prípadne môžete kombinovať vlaky a autobusy z miest ako Bratislava alebo Košice či Prešov.

 

Zdroje

https://keytopoland.com/post/zakopane-11-fun-facts-to-know-before-you-visit

https://www.tripadvisor.co.uk/Hotels-g274793-Zakopane_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland-Hotels.html

https://www.skyscanner.cz/lety-do/krk/levne_lety-do-krakov-letiste.html?&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=CZ-Flights-Search-CZ-DSA&utm_term=DYNAMIC+SEARCH+ADS&associateID=SEM_GGF_19370_00026&gclid=CjwKCAjw7eSZBhB8EiwA60kCW-j1AmQSwBEkdMsnNjzpQdo9bKQGrijySdwCvZYYHvp24NnaSnRbTxoCxmEQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://en.wikipedia.org/wiki/Zakopane

https://www.tripadvisor.co.uk/Tourism-g274793-Zakopane_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland-Vacations.html

https://keytopoland.com/post/zakopane-11-fun-facts-to-know-before-you-visit

https://theworldpursuit.com/zakopane-poland-visit-tatra-mountains-winter/

ň

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre