Krakov (Krakow) – Mesto v Poľsku, ktoré sa pýši svojou históriou a pamiatkami pred celým svetom

32992

Krakov (Krakow)  je druhé najväčšie poľské mesto po Varšave. Postavený je na obidvoch brehoch rieky Visla. Je to jedno z miest, na ktorom sa podpísala bohatá architektúra z rôznych historických období a je to vidieť. Mesto si pamätá rôzne hrôzy z minulosti, a to najmä počnúc II. svetovou vojnou. Prečítajte si teraz o skvostoch, ktoré sa oplatí v Krakove (Krakowe)  vidieť.

 

Krakov (Krakow)

Kam ísť a aké pamiatky vidieť?

V prvom rade si obzrite jeho hlavné námestie. To však patrí medzi najväčšie v celej Európe, preto si dobre rozmyslíte, koľko času si na jeho obhliadku vyhradíte. Práve podľa tohto námestia je  Krakov najlepšie známy cudzincom. Okrem toho, že je obrovské, je aj naozaj krásne a dá sa povedať, že jedno z najkrajších stredovekých námestí vôbec. Dominantu, ktorú tam určite neprehliadnete, je obrovský Mariánsky kostol typický tým, že je zafarbený do červena.

 

Ďalej v tejto časti nevynechajte ani luxusné trhovisko s názvom Sukiennice. Keďže ide o trhovisko je jasné, že si tam môžete zakúpiť rôzne ikonické a tie najlepšie suveníry na pamiatku. Ak aj však nie, choďte si to tam aspoň obzrieť. Panuje tam výborná atmosféra. V tejto časti mesta vo veľkom premávajú konské vozy, ktoré taktiež pomáhajú ešte zlepšiť dojem.

Zaujímavé je, že aj napriek búrlivej minulosti sa centrum takmer vôbec nezmenilo. Nie je zas tak veľa miest, po ktorých sa môžete prechádzať a pri prechádzke uvidíte budovy, ktoré sú staré aj 600 rokov, no aj napriek všetkým opravám uvidíte typickú architektúru z minulosti v plnej kráse.

Autor: zaujimavysvet

Wawel alebo sídlo kráľov

Toto miesto má dlhú históriu. Od roku 1320 tu totiž začali s korunovaním poľských kráľov. A zaujímavé je tiež, že Krakov (Krakow)  bol až do 16. storočia hlavným mestom Poľska. Až neskôr “urobili” hlavné mesto z Varšavy, ktorá je ním dodnes. Wawel je nádherné miesto, ktoré je akoby vystrihnuté z rozprávky. Takéto pekné prostredie vás bude dlho mátať.

Určite ste v detstve počúvali príbehy o princoch, ktorí zachraňujú princezné pred drakmi. Ak ste v Krakove, tak práve takého draka môžete vidieť a to priamo pod Wawelom! Možno bude najprv vyzerať len ako nudná socha draka, no to len do momentu kedy začne chrliť oheň.

Ak sa chcete poobzerať po okolí Wawelu sami, tak to môžete bez obmedzení. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac, tak si môžete prenajať sprievodcu (30€) alebo si môžete požičať len audio zariadenie so slúchadlami (4,75€).

 

Wawel

Továreň Oskara Schindlera

Milovníci histórie by určite mali navštíviť toto múzeum vo vnútri bývalej továrne Oskara Schindlera. Uvidíte Schindlerovu zachovanú pracovňu a dozviete sa ešte viac o jeho heroickosti, než z filmu od Spielberga. Prehliadka so sprievodcom vás bude stáť 20€.

 Oskara Schindler fotografia
Foto od PolandMFA

Soľná baňa Wieliczka

Wieliczka je jedna z najkrajších pamiatok v Krakove  a dokonca aj v celom Poľsku. Síce nie je v Krakowe, ale hneď pri ňom a autom vám potrvá cesta k nej maximálne pol hodinu. Wieliczka je zapísaná aj v UNESCO a je to najväčšia pamätná baňa na svete.

Vzduch zo soľnej bane môže mať kladné účinky na vaše pľúca a zdravie, hoci po takejto krátkej návšteve. Ak budete v Krakove  v lete, tak baňa predstavuje aj veľmi príjemné ochladenie. Desiatky metrov nad vami bude pražiť slnko, no vy sa budete prechádzať po príjemných a chladných chodbách.

Najnižší bod jaskyne je až 327 metrov po povrchom a celkovo všetky trasy majú dokopy až 287 kilometrov! Nie všetky cesty sú však sprístupnené pre verejnosť. Vaša prehliadka so sprievodcom vás vezme do 20 rôznych (a obrovských) miestností a zaberie vám približne 2 hodiny. Prehliadka je dostupná aj v slovenskom jazyku a pri vstupe dostanete slúchadlá, aby ste počuli sprievodcu počas celej prehliadky jasne.

Mali by sme vás upozorniť, že prehliadka začína klesaním po až 380-tich schodoch. Počas návštevy budete chodiť pomerne dosť, tak si zoberte pohodlnú obuv. Ak ste náchylní na zimu, tak si tam dole neberte otvorenú obuv, pretože po dvoch hodinách vám bude poriadna zima (teplota sa pohybuje okolo 14 stupňov). Za fotografovanie je príplatok 10 zlotých.

Cena lístkov sa pohybuje od 35€ vyššie no ak prídete v skupine, tak dostanete zľavu.

Wieliczka
Foto od exfordy

Múzeum letectva

Múzeum letectva je populárne najmä u detí, ktoré budú unesené zo všetkých prístrojov v múzeu. Prečo je toto múzeum skvelou voľbou pre deti? Pretože tu nebudú objavovať veci len očami a čítať dlhé nudné paragrafy textu, ale aj chodiť vo vnútri lietadla alebo ho dokonca „šoférovať“.

Nie len že sa môžu deti dotýkať väčšiny exponátov, ale nájdete tu aj špeciálnu detskú zónu, kde môžu experimentovať s lietadlami a učiť sa aerodynamiku zábavným a zaujímavým spôsobom.

Takéto skvelé, zaujímavé a zábavné múzeum určite musí stáť dosť, však? Vôbec nie! Lístky vás budú stáť už od 3,75€!

Múzeum letectva
Foto od Hawkeye UK

Zoo Krakow

Ak navštívite Krakow v dobrom počasí, tak ako prvú vec navštívte mestské zoo. Nájdete tu zvieratá veľké, malé, vodné alebo aj tie, čo trávia svoje dni vo vzduchu. Ak sa niekedy pozriete na zviera a jediná vec, na ktorú myslíte je, že ho chcete pohladiť, tak to máte šťastie! Krakowské Zoo má časť vyhradenú práve na hranie sa so zvieratami, takzvané petting zoo. Deti mladšie než 3 roky majú vstup do zoo zdarma. Vstup pre nás ostatných vychádza na 18 zlotých.

Zoo Krakow
Foto od wyzik

Zakrzówek

Toto je jedná z najkrajších prírodných lokalít v Krakove. Taký malý skrytý drahokam mimo mestského centra. Nie je tu žiadne vstupné, len to je skvelé miesto na malú prechádzku.

Zakrzówek
Foto od siarkowski

Florianská ulica

Ak prídete na námestie, tak uvidíte aj Florianskú ulicu, alebo je možné, že ste po nej už práve prišli. Prechádza srdcom Starého Mesta a je to asi najživšia ulica v celom Krakowe. Je to pešia ulica, takže tu uvidíte len peších ľudí a veľa, skutočne veľa obchodov, kaviarní, cukrární, zmrzlinární, reštaurácii a barov.

Dokonca je dosť možné, že uvidíte aj niekoľko barov špecializovaných na ochutnávanie vodky. Tieto bary zvyknú byť v letných mesiacoch preplnené turistami a ak si v nich už nájdete miesto, tak buďte pripravení si trochu priplatiť.

Florianská ulica
Foto od Fearless Fred

Podgórze

Ak sa zaujímate o históriu a chcete ju objavovať takýmto spôsobom, navštívte aj túto štvrť. Tá dýcha jedinečnou atmosférou, keďže si veľmi dobre “pamätá” na hrôzy druhej svetovej vojny. Práve tam nájdete steny deliace židovské geto od ostatného sveta. Zimomriavky vám spôsobia aj stoličky poukladané na námestí, ktoré symbolizujú miesto, kde Židia čakali na vlak smerujúci do koncentračných táborov.

Podgórze
Foto od Allie_Caulfield

Vianočné trhy v Krakowe

Vianočné trhy v krakowe
Foto: Flickr

Vianočná sezóna v v meste Krakov určite stojí za to! Vianočné trhy v Krakowe sú naozaj skvelým zážitkom. Pochutnajte si na tradičných poľských jedlách ako sú napríklad pierogy alebo grilovaný oštiepok so slaninkou za skvelé ceny. Nasajte tak čarovnú vianočnú atmosféru.

Ubytovanie v Krakowe

Krakov ponúka naozaj široké možnosti, čo sa týka ubytovania. Nájsť viete veľmi lacné a ekonomické riešenia alebo náročnejšie drahšie hotely, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.  Vyberáme naše tipy na ubytovanie v Krakove.  Ceny, ktoré uvádzame sú orientačné za 2 dospelých ľudí (1 izba)  na víkendovú noc.  Zameriavame sa na pomer cena / kvalita . Všetky uvedené ubytovania sú ale často dopytované preto vám radíme ich rezervovať čím skôr – ideálne ihneď . Rezervujte kým je dostupné.

 

Liv Apartments Old Town ( Odporúčame)

Krásne ubytovanie v centre krakova, ktoré je vhodné pre páry aj rodiny s deťmi.   Návštevnici tohto miesta vyzdvihujú jeho čistotu, úžasnú lokalitu a ticho. Samozrejmosťou je dostupná wifi na izbách, privatná kúpeľna a  TV.  Zrušenie rezervácie je zadarmo.  Cena je 52 EUR / izba / noc. Hotel je ocenený aj bookingom, ktorý udáva značku kvality pre výnimočné ubytovania.

DIETLA 99 APARTMENTS & DAY SPA

Skvelá lokalita a mnoho hodnotiacich návštevníkov je zárukou skvelého ubytovania v centre Krakova.  Krásny dizajnový apartmán len za cenu 42 EUR / izba / noc.  Súčasťou apartmánu je plne vybavená kuchyňa, wifi, TV samostatná sprcha je samozrejmosťou.  Platba dopredu nie je vyžadovaná a ubytovanie môžte zrušiť ešte 2 dni pred príchodom bez poplatku.  Hodnotiaci vyzdvihli lokalitu ubytovania, čistotu a skvelý servis.

Cracow Central Aparthotel – Ekonomická voľba

V centre hlavného mesta Poľska nájdete tú ekonomickú možnosť. Vhodnú aj pre študentov alebo proste ľudí, ktorí chcú ušetriť. Cena  32 EUR / noc je skvelá.  Hotel ma pritom skvelé hodnotenia od viac ako 3400 návštevnikov, ktorým sa páči lokalita, čistota alebo pohodlné postele.  Hotel je dokonca vhodný aj pre vašich domácich miláčikov (pet friendly)

Viac možností ubytovania v Krakove

V nasledujúcej mape nájdete všetky dostupné možnosti v hlavnom meste Poľska.Booking.com

 

 

 

 

Cyklistika v Krakowe

Krakov (Krakow)  je skvelé mesto na bicyklovanie aj vďaka jeho podpore pre verejné bicykle. Dnes systém s názvom Wavelo ponúka stovky verejných bicyklov, ktoré sú roztrúsené po celom meste. Turisti si navyše môžu zaplatiť tieto bicykle len na jeden deň. Na deň zaplatíte za tieto bicykle 8,25€ a na tri dni 22,50€.

Po meste je taktiež mnoho cyklistických trás, čiže nebudete musieť „kľučkovať“ pomedzi autá. Dávajte však pozor, pretože ak ste na bicykli, tak sa značky vzťahujú aj na vás keďže ste členom mestskej premávky. Takmer sme na to s kamarátom doplatili, keď sme preleteli okolo policajta na ulicu, kde bola značka zákaz vjazdu.

Ak sa vám nepozdáva takáto voľba verejných bicyklov, tak nájdete mnoho súkromných požičovní. Len v centre ich je hneď niekoľko. Zvykne to byť lepšia voľba ak nechcete bicykel na deň ale len na niekoľko hodín. Ceny za hodinu zvyknú byť okolo 4€ s tým, že študenti majú takmer všade zľavu.

Bicykle Krakow
Foto od krakluski

Tipy a rady

  • Ak plánujete používať MHD, tak aplikácia Jakdojade bude vaším najlepším priateľom. Používa ju takmer každý vo veľkom meste v Poľsku a zachráni vám kopec času
  • Kúpte si vstupy na atrakcie dopredu. Neplatí to pre všetky pamiatky, no stále je to dobrý nápad, hoci len pre istotu. Ak chcete navštíviť Wieliczku, tak by ste to mali bezpodmienečne spraviť, pretože sa jedná o jednu z najnavštevovanejších turistických lokácii v celom Poľsku a je možné, že nebudú už voľne prehliadky na deň, kedy prídete
  • Nechoďte len po známych turistických miestach. Napríklad už vyššie spomínané Podgórze je skvelé a zaujímavé miesto, kde vás nebudú zdržovať davy turistov

FAQ – Často kladené otázky

Kde sa v Krakove ubytovať?

V Krakove je široká ponuka ubytovaní, využiť môžete lacnejšie ubytovanie cez Airbnb alebo booking.com, skvelé zľavy nájdete aj na našich lokálnych portáloch ako ZľavaDňa

Aké počasie je v Krakove?

Počasie v Krakove závisí od ročného obdobia. Očakávať však môžete rovnaký druh počasia ako na Slovensku.

Nachádza sa v Krakove metro?

Krakov nemá metro, využiť môžete električky, autobusové linky alebo cyklodopravu.

Ako sa dopraviť do Krakova?

Možností ako sa do tohto mesta dostať je mnoho. Najrýchlejšie je zrejme vlastné auto. Dopraviť sa môžete ale aj vlakom, dopravca RegioJet ponúka frekventované spoje do Krakova.

 

Zdroje:

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre