Alan Rickman – známy postavou Severusa Snapea – akým bol človekom? Prinášame drobné ukážky zo zákulisia.

4957

To, či bol Snape naozaj dobrou alebo zlou postavou je stále veľmi sporné, každopádne bol nadmieru kontroverzná a skvelo napísaná postava. A herec, ktorý ho stvárnil vo filme nebol ani o špendlíkovú hlavičku horší. Alan Rickman, tak znie jeho meno. Uznávaný herec, legendárna osobnosť a predovšetkým jeden skvelý skromný človek.

Ako potvrdili herci, ktorí mali tú česť spolupracovať s ním, dokázal v človeku zanechať nezabudnuteľný a trvalý dojem. 

Je smutné, že tí najlepší ľudia odchádzajú tým najhroznejším spôsobom – Alan Rickman zomrel v januári 2016 po boji s rakovinou pankreasu. Nezabudnime na jeho kvality a poďme nahliadnuť do zákulisia jeho veľkej roli, kde si zahral profesora elixírov Severusa Snapea. 

1c38a14647cb4df35925e55dafcf7ca4
Zdroj: shutterstock

Ponúkal rady mladým hercom

736915e073d4d3a36746af44a3aba2b1
Zdroj: pinterest

Rickman na vlastnej koži zažil akým nehostinným a neľahkým miestom dokáže šoubiznis byť, najmä pre mladých začínajúcich hercov. Preto sa ich Alan „zhostil“ a snažil sa radiť im nielen v oblasti kariéry, ale aj života. Matthew Lewis (ktorý stvárnil Nevilla Longbottoma) povedal: „Jeho rady považujem za jedny z najlepších, veľmi mi pomohli. Bol pre mňa väčšou inšpiráciou, než si myslel.) 

Devon Murray (Seamus Finnigan) označil Rickmana za svoj „vzor“. 

V niektorých scénach z Veľkej šály počúval svoj iPod

a0c943ba8be9935426fe800c991a429b
Zdroj: shutterstock

Čierny objemný plášť a maximálna snaha o nenápadnosť. Herec Warwick Davis, ktorý hral profesora Flitwicka spomína: „nepatrne som si všimol biely kábel patriaci slúchadlám. Úprimne by ma zaujímalo, čo taká osobnosť ako Alan Rickman mohla počas natáčania počúvať. Nahraté texty? Shakespeara? Nejakú audioknihu? Nikdy som sa ho na to nespýtal a teraz ma to nesmierne mrzí.”

Podieľal sa na tom, aby si dieťa s rakovinou, ktoré navštívilo scénu, zahralo aj vo filme 

Počas natáčania filmu Väzeň z Azkabanu navštívil scénu tínedžer Jay, ktorého diagnóza znela – neskoré štádium neuroblastómu (malígny nádor vychádzajúci z buniek sympatika). Rickman dohliadol na to, aby sa vo filme objavil. 

Pozrel sa na režiséra tak trochu Snapeovským módom v jeho kostýme a povedal: „Prečo toto dieťa nie je vo filme?“

Jay sa v ňom naozaj objavil – v scéne profesora Lupina na hodine obrany proti čiernej mágii. Jayovi sa toto Alanovo gesto veľmi rátalo. 

Pomáhal navrhovať svoj kostým 

59b0e417500006928956003aa1cc2b91
Zdroj: pinterest

Keď sa budete snažiť predstaviť si Snapea nepochybne vám ako prvý napadne jeho typický dlhý čierny plášť a vôbec celý úbor, ktorý bol doslova na neho šitý. Je o to dokonalejší, že sa na jeho vzniku podieľal aj samotný herec. Trval na tesných rukávoch a veľkom množstve gombíkov. 

Keď bolo jeho oblečenie hotové a pripravené na vyskúšanie, až potom Alanovi postava Snapea dala úplný význam. Stačilo sa do neho obliecť a automaticky sa z milého láskavého a skromného človeka stal prísny večne zamračený sarkastický Snape. 

Dal Danielovi Radcliffovi kópiu knihy „Kto chytá v žite“ 

Naozajstní fanúšikovia Alana Rickmana nepochybne zachytili, že v roku 2018 zverejnili jeho denníky, kde sa nachádza aj poďakovanie od Daniela Radcliffa, ktorému Rickman daroval kópiu knihy „Kto chytá v žite“ (to bola jedna z Alanových najobľúbenejších kníh). 

V denníkoch sa tiež môžeme dozvedieť, že boli chvíle, kedy bol Alan nespokojný so svojím stvárnením Severusa Snapea.

Nosil čierne kontaktné šošovky

alan rickman
Zdroj: pinterest

Alan bol legendárnym hercom, ktorý by zahral akúkoľvek postavu a diváci by mu ju zhltli aj s navijákom. No na skvelý výkon, ktorý zakaždým podal na natáčaní Harryho Pottera mali vplyv okrem kostýmu aj čierne kontaktné šošovky, ktoré používal. Snapeove tmavé oči odrážajúce nežnú temnotu jeho srdca boli nesmierne dôležité. 

Alan ich však musel nosiť každý rok po dobu 7 týždňov, čo nebolo vôbec príjemné ani jednoduché. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.