Ako sa zbaviť nadbytočného tuku? Stačí dodržiavať tieto zásady!

1510

Príde Nový rok, človek si dá predsavzatia a snaží sa ich dodržať, jedno z takých najtypickejších je schudnúť a zbaviť sa prebytočného tuku. Potom ale prídu sviatky Veľkej noci a naše odhodlanie zakolíše. Leto sa ale nezastaviteľne blíži a ak chceme vyzerať nielen v plavkách, ale aj v letných outfitoch dobre, musíme sa zbaviť pripadného tuku, ktorý nám bráni vyzerať príťažlivo. Základom je samozrejme vyvážená a prevažne zdravá strava ideálne v kombinácii s kardiom či silovým cvičením. 

Dôležité je tiež si pripomenúť, že nezačneme automaticky chudnúť len z požadovaných partii, chudnutie totiž prebieha rovnomerne po celom tele. Verte, že ak sa zbavíte prebytočných kilogramov, budete mať omnoho viac energie, budete sa cítiť lepšie, zlepší sa vám nálada a budete oveľa viac motivovaný ako predtým. Nehovoriac o vyššom sebavedomí. 

Dávajte si ale pozor na drastické diéty či pofidérne tabletky na chudnutie. Z dlhodobého hľadiska ide o neudržateľný a častokrát aj zdraviu škodlivý proces. 

Teraz by sme vám radi predstavili tie najlepšie návrhy ako sa zbaviť tuku a nájsť správnu cestu k dosiahnutiu želaných výsledkov.

Majte vo svojom jedálničku dostatok potravín s vysokým obsahom vlákniny 

brown and white stone fragment
Autor fotografie je Gensa Hub

Dostatočné množstvo vlákniny môžete nájsť napríklad v celozrnných výrobkoch, v zelenine alebo v ovocí. Pomáha znižovať vysokú hladinu cukru a cholesterolu v krvi. A ako ďalší bonus, pri konzumácii takýchto výrobkov sa budete dlhšiu dobu cítiť nasýtený. 

Pite zelený čaj

clear glass mug with green leaves
Autor fotografie je Laårk Boshoff

Zelený čaj je plný antioxidantov nazývaných katechíny. Ukázalo sa, že rekreační športovci, ktorí užívali dennú dávku 625 mg (2 alebo 3 šálky čaju) zeleného čaju, mali väčšiu pravdepodobnosť straty brušného tuku pri cvičení ako tí, ktorí zelený čaj nepili vôbec. 

Dodržiavajte pravidlá a zostaňte motivovaný 

Väčšina odborníkov na výživu sa zhodla v tom, že na zníženie percenta tuku v organizme je zásadná kombinácia nižšieho príjmu kalórií ako výdaja, pričom strava má pozostávať z vysokého obsahu vlákniny a nízkych množstiev rafinovaných cukrov. Taktiež treba zaradiť silový tréning.

Takto môžete prekonať aj genetiku, na ktorú sa veľké množstvo ľudí “vyhovára”. Pracujte tiež na svojom presvedčení a disciplíne, ktoré vám následne pomôžu prekonávať prekážky a udržať si svoj životný štýl. 

Jedzte viac bielkovín

brown bread with ham and cheese
Autor fotografie je LikeMeat

Riaditeľ kliniky zameranej na ľudí s obezitou tvrdí, že s pribúdajúcim vekom naše telo prirodzene produkuje viac inzulínu, pretože svalové a tukové bunky naň nereagujú úplne správne. Inzulín znižuje hladinu glukózy v krvi, ale takým spôsobom, že podporuje jeho premenu na tukové tkanivo. Avšak strava bohatá na bielkoviny pomáha chrániť pred touto inzulínovou rezistenciou. 

Vynechajte rafinované sacharidy

Prečo sú rafinované sacharidy považované za zlé? Pretože telo ich strávi extrémne rýchlo, čím dôjde aj k rýchlemu nárastu hladinu cukru v krvi, čo vedie jednak k ukladaniu v podobe tuku, ale na druhej strane aj k možným zdravotným problémom.  

Prejdite aspoň 10 tisíc krokov denne

shallow focus photography of person walking on road between grass
Autor fotografie je Arek Adeoye

Možno sa to nezdá, ale aj obyčajnou chôdzou dokážeme spáliť pomerne veľké množstvo kalórií. Vo výsledku to môže viesť ročne až k piatim schudnutým kilogramom navyše. 

Cvičte so závažím 

Nenechajte sa zastrašiť zložitou technikou, vysokými váhami alebo fotkami ľudí, ktorí vyzerajú neprirodzene. Začnite pomaly a v pokoji. Štúdie totiž ukazujú, že pravidelný silový tréning pomáha spaľovať vyššie percento kalórií aj pri bežných denných aktivitách. Posilňuje svaly, zlepšuje koordináciu, postavenie tela i náladu. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre