Zaujímalo vás niekedy prečo je aj na fľašiach s čistou vodou vytlačený dátum spotreby?

2422
bottle of water fotografia
Foto od stevendepolo

Iba tí najmenší a niekedy aj pár dospelých potrebuje vysvetliť prečo je asi na mliečnych a mäsových výrobkoch dátum spotreby, no pri ostatných produktoch to chce trochu viac vysvetľovania. Detské sedačky do áut majú napríklad expiračný dátum kvôli stále meniacim sa pravidlám bezpečnosti a pre ich možné opotrebovanie po niekoľkých rokoch používania.

Dátum vytlačený na obale fľaše s čistou vodou  však popiera všetok zdravý rozum. Voda by sa predsa kaziť nemala, však? Odpoveď znie nie, nemala, no kvalita vody tu v tomto prípade nehrá rolu.

Podľa zákona by mal všetok predávaný tovar niesť aj dátum expirácie. Značkovanie čistej vody ale prišlo predajcom zvláštne a tak na fľaše dávali automaticky 2 ročný dátum. Po tejto dobe vám fľašková voda nijako závažne neuškodí, no vekom sa určite vo vnútri fľaše ani nezlepší.

Plasty, z ktorých je fľaša vyrobená (PET a HDPE) sa môžu postupne začať uvoľňovať do vody a zmeniť jej konzistenciu a chuť. Taktiež sú tam menšie póry a voda tak môže do seba vstrebať rôzne vonkajšie plyny a iné nechcené prvky.  Z toho môžeme celkom bezpečne vyvodiť to, že doba spotreby sa týka viac samotnej fľaše ako vody v nej.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre