Zaujímavé fakty, ktoré by malo vedieť viac ľudí

11750

Fakty sú zábavné. Zaujímavé fakty sú ešte lepšie a môžu z vás urobiť hviezdu každého stretnutia. Svet je zvláštne miesto, takže vašou pokladnicou informácií môžu byť znepokojujúce fakty o divokých zvieratách alebo dych vyrážajúce zaujímavosti o prírode a ľudskom tele. Poznávanie takýchto vecí nielenže zbystrí vašu myseľ, ale poskytne vám aj „potravu“, o ktorú sa môžete podeliť s priateľmi a rodinou. Tu je teda niekoľko zaujímavých faktov, o ktorých môžete rozprávať.

Ľudia cítia čerstvé dažde lepšie ako žraloky krv vo vode

Mnohí ľudia milujú vôňu čerstvého dažďa, známu aj ako petrichor. Táto vôňa je chemická látka uvoľňovaná baktériami rodu Streptomyces, ktorá sa nazýva geosmín. Vôňa priťahuje malé článkonožce, ktoré baktérie požierajú a šíria spóry, čím napomáhajú rozmnožovaniu.

green leafed trees during daytime
Photo by Filip Zrnzević on Unsplash

Ľudia veľmi dobre cítia geosmín, aj keď nemajú silné čuchové schopnosti. Ľudia dokážu cítiť geosmín v koncentráciách slabých ako 100 častíc na bilión. Pre porovnanie, žralok dokáže vyňuchať krv v morskej vode len v koncentrácii jednej častice na milión.

Žraloky existovali skôr, ako prstence okolo Saturnu

Saturn je starý približne 4,5 miliardy rokov, ale jeho prstence sú oveľa mladšie. Vedci odhadujú, že prstence vznikli pred 10 až 100 miliónmi rokov, hoci nie je isté, ako vznikli.

selective focus photography of shark
Photo by David Clode on Unsplash

Vývoj žralokov sa začal pred viac ako 400 miliónmi rokov, čo znamená, že prehistorické žraloky a iné žralokom podobné ryby – chiméry, sú staršie ako prstence Saturnu.

Austrália je širšia ako Mesiac

Priemer Mesiaca je približne 3 600 kilometrov, teda 2 237 míľ. Priemer Austrálie je približne 4 000 kilometrov alebo 2 486 míľ, čo znamená, že je širšia ako Mesiac.

map of Australia
Photo by Joey Csunyo on Unsplash

Povrch Mesiaca je však oveľa väčší: 37,94 milióna kilometrov štvorcových. Rozloha Austrálie je 7,69 milióna kilometrov štvorcových.

Komodské draky sú najväčšie stavovce, ktoré sa dokážu rozmnožovať nepohlavne

V roku 2006 zažili pracovníci dvoch európskych zoologických záhrad menší šok: dve samice komodských drakov (ohrozený druh) nakladli vajíčka bez akéhokoľvek kontaktu so samcom. Väčšina stavovcov sa rozmnožuje pohlavne spojením vajíčka a spermie; asexuálne rozmnožovanie alebo partenogenéza, keď sa samice rozmnožujú bez pomoci samca, je u stavovcov zriedkavé.

brown and black animal on brown soil
Photo by Guillaume Marques on Unsplash

Vajíčko má polovicu chromozómov matky a počas partenogenézy sa tento genetický materiál zdvojí a vytvorí kompletnú sadu. Na rozdiel od genetického vzorca XY samca a XX samice u ľudí, u komodských drakov má samec to, čo vedci nazývajú zhodný pár „ZZ“, a samica má nezhodný pár „WZ“. Pri partenogenéze je narodený potomok vždy samec: ZZ, pretože WW je neživotaschopný a WZ sa nikdy nemôže zrealizovať.

Motýle dokážu nasávať živiny z krvi, trusu a rozkladajúcich sa látok

Motýle nielen jemne sajú nektár z kvetov, ale majú aj temnú stránku. Aby získali potrebné živiny, motýle si s radosťou siahnu na menej chutné veci, ako sú šťava, krv, pot, slzy a rozkladajúce sa látky alebo výkaly.

selective focus photography of brown and black butterfly flying near blooming purple petaled flowers
Photo by Gary Bendig on Unsplash

Toto správanie, ktoré je bežné aj pre mole, pomáha hmyzu získať sodík a ďalšie aminokyseliny, ktoré chýbajú v ich rastlinnej strave.

Kravy majú 300-stupňové videnie, ale slabé vnímanie hĺbky

Kravy majú 300-stupňové videnie; jediné miesto, kam nevidia bez toho, aby otočili hlavu, je priamo za nimi. Priplížiť sa ku krave je teda zlý nápad, pretože zviera sa môže vyplašiť a vykopnúť zadnými nohami.

herd of cows on grassland during daytime
Photo by Jonas Koel on Unsplash

Zároveň majú kravy slabé hĺbkové vnímanie, preto je takmer nemožné prinútiť ich, aby išli po schodoch.

Pôvodný patent na požiarny hydrant sa stratil pri požiari

V roku 1836 zhorel patentový úrad USA vo Washingtone spolu s mnohými záznamami – vrátane patentu na požiarny hydrant.

fire hydrant near beige painted wall
Photo by Ashim D’Silva on Unsplash

Mnohí sa domnievajú, že vynálezcom hydrantu bol Frederick Graff, hlavný inžinier filadelfskej vodárne v roku 1801. Keďže však záznamy ľahli popolom, všetko sú to len dohady. Medzitým bol 8. septembra 1838 vydaný nový patent Johnovi Jordenovi na vylepšený hydrant.

Pancier korytnačky je súčasťou jej kostry

Možno si myslíte, že korytnačka si môže svoj pancier vyzliecť tak, ako si ľudia vyzliekajú oblečenie. Ale pancier korytnačky je súčasťou jej kostry, hlavne hrudného koša, hrudnej kosti a stavcov. To znamená, že korytnačka nemôže jednoducho vyjsť zo svojho panciera.

a large turtle walking across a dirt field
Photo by Nikola Tasic on Unsplash

Pancier poskytuje viac než len oporu a ochranu. Vo vode môžu korytnačky dýchať zadnou časťou tela cez kloaku. Keď však korytnačky hibernujú vo vode s nízkym obsahom kyslíka, používajú anaeróbne dýchanie a vápnik v ich pancieri bojuje proti kyseline mliečnej, ktorá vzniká ako vedľajší produkt.

Benjamin Franklin písal o tofu

Benjamin Franklin, známy americký vedec, vynálezca, štátnik a otec zakladateľ, bol aj vášnivým gurmánom a záhradníkom. So svojím priateľom Johnom Bartramom si často posielali potraviny a semená na pestovanie a testovanie.

a person is putting some food in a bowl
Photo by Airam Dato-on on Unsplash

V jednom z listov Franklin písal o čínskom syre, ktorý nazýval tau-fu. Opísal ho ako vyrobený z „fazule garavance“, čo je anglická verzia garbanzo, ako v prípade sóje. Takže dlho predtým, ako sa tofu dostalo do Európy a USA, Franklin o ňom vedel a písal.

Pablo Picasso žil, keď sa narodil Snoop Dogg

Pablo Picasso sa narodil v Španielsku v roku 1883 a žil do roku 1973. So Snoop Doggom, ktorý sa narodil v roku 1971, teda zdieľal dva roky na tejto planéte.

Táto dvojica sa však nikdy nestretla.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre