Tak trochu podceňované a prehliadané zvieratá. Tieto fakty o ošípaných vás však milo prekvapia.

5839

Veľa ľudí má rado bravčové mäso a jedlá z neho pripravované, no pravdepodobne si neuvedomujú, že ošípané sú v skutočnosti neuveriteľne inteligentné zvieratá.

A preto sme sa rozhodli vytvoriť zoznam plný zábavných faktov o týchto rozkošných zvieratách. Sladké malé ružové prasiatka sú naozaj jedinečné, sami uvidíte prečo je tomu tak.

Ošípané sú múdrejšie ako deti

Zdroj: flickr

Niektorí vedci považujú ošípané za múdrejšie ako 3-ročné deti. Výskum ukazuje, že majú rozsiahlo vyvinuté kognitívne schopnosti. Niektoré ošípané sú dokonca schopné hrať jednoduché videohry.

Ošípané radi spievajú

Mláďatá prasiatok milujú zvuk matkinho hlasu, takže prasiatka často „spievajú“ svojim deťom počas dojčenia.

Ošípané trávia dni podobne ako ľudia

Ľudia, ktorí sa venujú chovu ošípaných hovoria, že ošípané trávia veľa voľného času ako niektorí ľudia. Radi počúvajú hudbu, hrajú sa s futbalovými loptami a dopriavajú si masáže.

Ošípané majú skvelý čuch, a tak ich ľudia využívajú na hľadanie húb

white pig
Photo by Pascal Debrunner on Unsplash

Ošípané majú špecifický tvar nosa (rypák), ktorý sa skladá výlučne z chrupavky. Špičky ich ňufákov sú spojené so svalmi, ktoré im dodávajú extra silu a flexibilitu na rýpanie sa v zemi. Niektoré ošípané sú domestikované na hľadanie vzácnych húb – hľuzoviek, pričom využívajú svoj vynikajúci čuch, aby ich našli zahrabané v zemi. Predpokladá sa, že vôňa hľuzoviek je podobná vôni pohlavných hormónov samcov ošípaných.

Ošípané sú veľmi sociálne

Ošípané sú veľmi spoločenské a milujú nadväzovanie kontaktov s ostatnými. Preto ich často vidíte ležať vedľa seba.

Prasacie kvičanie je hlasnejšie ako motocykel

Zdroj: flickr

Prasacie kvičanie sa môže pohybovať od 110 do 115 decibelov, čo je neuveriteľne vysoké číslo! Motory motocyklov dosahujú len okolo 100 decibelov, takže prasatá sú nepopierateľne kakofonické.

Ošípané slúžili v armáde

Ošípané dokážu veľa, vrátane nástupu do boja na vojnu. V minulosti sa totiž zvykli používali ako tzv. lapače mín. Dokázali, že ich ňufák je užitočný pri hľadaní potravy, takže tento postup dáva zmysel.

V porovnaní s ľuďmi majú ošípané viac ako trojnásobok chuťových pohárikov

shallow focus photo of black and white pig
Photo od Steve Smith na Unsplash

Ošípané majú okolo 15 000 chuťových pohárikov. Na porovnanie, dospelí ľudia majú zvyčajne 2 000 až 4 000.

Na svete sú 2 miliardy ošípaných a každý rok sa ich zabije asi 1 miliarda

Na svete sú dve miliardy ošípaných a polovica z nich žije v Číne. Ročne ľudia zabijú jednu miliardu ošípaných. Nie je to ohavne vysoké číslo?

Ošípané sú nesmierne čistotné

Ošípané udržiavajú priestor, ktorý používajú na toaletu ďaleko od miesta, kde spia a jedia. Dokonca aj čerstvo narodené prasiatka opúšťajú ohradu, aby sa vyprázdnili alebo vymočili.

Ošípané nie sú schopné potiť sa

a rhino standing under a tree next to a body of water
Photo od Nikola Johnny Mirkovic na Unsplash

Ošípané sa nevedia potiť, a preto aby sa ochladili kúpu sa v blate a špine.

Ošípané nie sú agresívne

Ošípané sú až neuveriteľne pokojné zvieratá. Zriedka prejavujú agresiu, okrem prípadov, kedy sa v ich blízkosti nachádza potomstvo a ony nadobudnú pocit, že sú v ohrození.

Ošípané využívajú 20 rôznych vokalizácií

Zdroj: flickr

Ošípané spolu neustále komunikujú a majú viac ako 20 vokalizácií, ktoré používajú v rôznych situáciách. Tieto zvuky majú viacero významom, môžu nimi vyjadrovať všetko možné, od hladu až po to, aby dali vedieť, že sú pripravení na párenie.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre