Deň, kedy sa môžete opiť, oslava chleba či deň pomsty. Zabudnuté sviatky, ktoré by sa možno uchytili aj dnes

533

Momentálne máme 16 štátnych sviatkov, oslavujeme fašiangy, Veľkú noc, Sviatok všetkých svätých, Vianoce a plno iných sviatkov. Všetky sú niečím výnimočné, krásne a hlavne predstavujú tradíciu, bez ktorej si mnohí z nás už svoj život nevedia predstaviť. Aká bohatá bola história z hľadiska rôznych sviatkov? Nemôžeme zaryto tvrdiť, že ich bolo viac, alebo že by niektoré z nich boli dôležitejšie, ale jedno vieme povedať na isto, všetky boli nadmieru zaujímavé a kreatívne. Sme presvedčení o tom, že by sa zopár z nich uchytilo a vehementne oslavovalo i dnes. 

Nakoniec uznajte sami, či vám neprídu užitočné a veľmi dobre vymyslené. 

Stravovací pondelok – deň, kedy sa ponúka jedlo hladným študentom 

brown dried leaves on ground
Photo od Łukasz Rawa na Unsplash

Veríme tomu, že by túto vymoženosť využili predovšetkým študenti vysokých škôl. Ideálne, keby to nebolo len v pondelok, ale počas celého týždňa. 

Ide o starý sviatok pochádzajúci zo škótska, ktorý zahŕňal predovšetkým podávanie ovsených vločiek (boli hlavnou obilninou koncom 18.storočia). Tento sviatok sa oslavoval hlavne počas jesene každý pondelok. V tento deň sa mohli študenti vyspať a vziať si svoj prídel ovsených vločiek. 

Deň Lammas – sviatok oslavy chlebu

cereal and three buns
Photo od Wesual Click na Unsplash

Tento sviatok sa oslavoval vždy 1.augusta a prestavoval akési „Vianoce“ pre milovníkov čerstvého chleba. Aktívne sa slávil do polovice 19.storočia. Ľudia priniesli bochníky chleba – z prvej úrody pšenice toho roku – a nechali si ho požehnať. Tieto bochníky však nejedli. Rozdelili ich na štvrtiny a umiestnili do stodoly, aby im priniesli šťastie a bohatú úrodu aj na budúci rok. 

Gŵyl Mabsant – sviatok, kedy sa ľudia môžu opiť, hrať hazardné hry a smiešne športy 

a couple of people that are dancing on a stage
Photo od Ahmad Odeh na Unsplash

Ide o Waleský sviatok, ktorý oslavuje miestneho svätca, no v skutočnosti sa už od konca 19. storočia poriadne neslávi. Možno je to však škoda, keďže súčasťou oslavy boli naozaj zaujímavé disciplíny – ako napríklad jazda na fúriku so zaviazanými očami, futbal, bando (hra podobná hokejbalu) a bohužiaľ aj kohútie zápasy. Kombinácia alkoholu, hazardných hier a bláznivých športov však spôsobila, že tento sviatok nemal medzi istými ľuďmi dobrú povesť, a tak ho predstavitelia Cirkvi nakoniec zakázali. 

Andisop – sviatky, počas ktorých huslisti oznamovali počasie

andisop meteorological fiddling photo u1
Zdroj: wikimedia common

Tieto sviatky boli populárne v polovici 19.storočia hlavne na ostrove Man (Spojené kráľovstvo), kedy asi 3 týždne pred Vianocami chodili v skorých ranných hodinách huslistov od dverí k dverám a hrali pieseň s názvom „The Andisop“, pričom každému obyvateľovi oznámili, aké je vonku počasie. Praktické, ak sa chystáte von a potrebujete vedieť ako sa obliecť. 

Deň sv. Krišpína – možnosť niekomu sa pomstiť

st crispin s day revenge via dummies photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ide o sviatok dvoch svätých, konkrétne svätého Krišpína a Krišpiniana (25. október). Tento sviatok ľuďom poskytoval zámienku ako kreatívnym a sčasti i zábavným spôsobom ponížiť niekoho, kto vám kedysi ublížil. Slávil sa predovšetkým v 19.storočí na území Anglicka. Princípom je, že sa vytvorí podobizeň danej osoby (môže sa rôznym spôsobom upraviť a zosmiešniť) a vystaví sa na verejnom mieste, kde zostane do 5.novembra. Potom ju už jej predstaviteľ môže aj spáliť. 

Deň Paula Pitchera – oslava obrátenia sv. Pavla

cornwall forever paul pitcher scaled
Zdroj: wikimedia common

Koncom 19. storočia bolo v Cornwalle zvykom, že v predvečer dňa sv. Pavla (23. januára) ľudia pili pivo a následne prázdne džbány rozbíjali. Buď tak, že do nich hádzali kamene, kým sa nerozbili alebo ich jednoducho hádzali o steny či dvere domov, ktoré zostali nezamknuté. Takto oslavovali veľkú kresťanskú udalosť, a to obrátenie sv. Pavla. Oslava však pokračovala aj nasledujúci deň (24.januára) ako protest proti zákazu pitia alkoholu počas práce. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.