Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1434 – keby sme chceli prejsť pešo jeden svetelný rok, trvalo by nám to 225 miliónov rokov a v Rusku je viac ako 20 000 opustených dedín

24060

Vedeli ste, že keby sme chceli prejsť pešo jeden svetelný rok, trvalo by nám to 225 miliónov rokov? A Počuli ste, že v Rusku je viac ako 20 000 opustených dedín? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 103

Jazyk s najväčším počtom písmen je khmérčina (kambodžčina) so 74 písmenami vrátane niektorých bez akéhokoľvek súčasného používania. Je zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov.

2 50

Podľa oficiálnych údajov je v súčasnosti približne 20 000 komunít úplne opustených. A 36 000 ďalších má menej ako 10 obyvateľov.

3 61

Predstavitelia spoločnosti Crayola sa po správe, že jej špičkový výrobca pasteliek je farboslepý, zrejme trochu zapýria. Emerson Moser nie je farboslepý v tom zmysle, že vôbec nevidí farby. Len niektoré farby sú pre neho mätúce. To znamená, že pri pokuse rozpoznať rozdiel medzi kadetsky modrou a modrozelenou ich môže cítiť ako svetlofialové.

4 42

Villarrica má zdokumentované erupcie z roku 1558, ktoré pozostávali prevažne z miernej až strednej výbušnej aktivity a občasných výronov lávy. Jeho v súčasnosti aktívny kužeľ má na základni kalderu širokú 2 km. Súčasné obdobie erupcií prebieha od decembra 2014 a v poslednom čase sa vyznačovalo nízkou aktivitou tepelných anomálií, emisií plynov, pary a emisií oxidu siričitého. Toto vykazované obdobie od septembra 2021 do februára 2022 pokračovalo a pokračuje v tomto modeli aktivity nízkej úrovne. Informácie pre túto správu pochádzajú predovšetkým z observatória vulkánov južných Ánd (Observatorio Volcanológico de Los Andes del Sur, OVDAS), ktoré je súčasťou Národnej služby pre geológiu a baníctvo v Čile (Servicio Nacional de Geología y Minería, SERNAGEOMIN) a satelitných údajov.

5 24

Faraón Chufu začal prvý projekt pyramídy v Gíze, približne v roku 2550 pred Kristom. Jeho Veľká pyramída je najväčšia v Gíze a týči sa asi 147 metrov nad náhornou plošinou. Odhaduje sa, že každý z 2,3 milióna kamenných blokov váži v priemere 2,5 až 15 ton.

6 24

Aj keby sme naskočili na palubu raketoplánu, ktorý dokáže cestovať rýchlosťou 5 míľ (8 km) za sekundu, preletenie jedného svetelného roka by nám trvalo asi 37 200 rokov. Chôdza? To by nám trvalo nejakých 225 miliónov rokov, za predpokladu, že by sme zvládli konštantnú rýchlosť 20 minút na každú míľu (1,6 km) a nezastavovali by sme sa kvôli prestávkam na toaletu, či stravovanie, bolo by to prinajmenšom trochu náročné.

7 24

Málo? Tak hor sa, na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.