Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1433 – kolotoč vznikol z tréningovej metódy stredovekých rytierov, ktorí sa pripravovali na súboj a nová štúdia zistila, že existuje príliš veľa vedeckých štúdií

5506

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že kolotoč vznikol z tréningovej metódy stredovekých rytierov, ktorí sa pripravovali na súboj a prečítate si o tom, že nová štúdia zistila, že existuje príliš veľa vedeckých štúdií.

1 91

Tesla je jednotka magnetického poľa. Ďalšou jednotkou magnetického poľa je gauss. Magnet chladničky má hodnotu približne 100 gaussov. Typická sila magnetického poľa Zeme na jej povrchu je približne pol gaussu. V jednej tesle sa nachádza až 10 000 gaussov.

2 44

Nová štúdia vedcov zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Zürichu zistila, že kravy, ktoré nosili zvončeky s hmotnosťou dve a pol kila, jedli a prežúvali menej ako kravy bez zvončekov. Výskumníci poznamenali, že nie je jasné, či to bol hluk alebo váha zvonov, čo obťažovalo zvieratá. Je známe, že kravy majú citlivejší sluch ako ľudia. A zvončeky môžu vytvárať zvuky hlasnejšie ako 100 decibelov.

3 54

V novom pracovnom dokumente zverejnenom na ArXiv výskumníci z Fínska a Kalifornie tvrdia, že množstvo publikovaných výskumov rastie tak rýchlo, že vedci zrejme strácajú schopnosť sledovať všetku vykonanú prácu. Ako sa roky míňajú, zdá sa, že ohromení vedci zabúdajú na staršie výskumy a citujú ich čoraz menej. Tento jav nazývajú „úpadok pozornosti vo vede“.

4 39

Hmyz jedia ľudia už desiatky tisíc rokov a stále si zachováva dôležité miesto ako tradičná potravina v mnohých častiach sveta. Prijatie môže v niektorých západných krajinách zaostávať, ale všeobecne sa odhaduje, že hmyz v súčasnosti pravidelne konzumujú asi dve miliardy ľudí, čo je približne štvrtina svetovej populácie.

5 22

Prvé kolotoče vôbec neboli pre zábavu. Tento koncept vyvinuli už v 12. storočí rytieri, ktorí si chceli zdokonaliť svoju obratnosť a rytierske schopnosti. Keď rytieri nasadli na svoje kone, vytvorili kruh a cválali, pričom si súčasne hádzali loptičku tam a späť. Táto hra bola označovaná ako malá bitka alebo kolotoč. Túto techniku používali aj rytieri pri výcviku na súboj.

6 22

Čínska štátna televízia použila v jednej zo svojich správ zábery, ktoré boli podľa všetkého prevzaté z hollywoodskeho filmu – no nebolo to po prvý raz. Príbeh čínskej centrálnej televízie o vzdušných silách krajiny ukázal výbuch, ktorý bol identický so scénou z filmu Top Gun z roku 1986. Vysielateľ často vo svojich správach používa filmové klipy. Osoba oboznámená so spoločnosťou povedala, že sa v súčasnosti snaží nastaviť systém, ktorý by túto situáciu obmedzil. Sporná scéna bola odvysielaná v hlavnom spravodajskom bulletine CCTV 23. januára 2011. Bolo to v správe o cvičení letectva Ľudovej oslobodzovacej armády.

7 22

Ryža je základnou potravinou viac ako polovice svetovej populácie – viac ako 3,5 miliardy ľudí. Ázia predstavuje 90 % celosvetovej spotreby ryže a celkový dopyt po ryži tam stále rastie. Ale mimo Ázie, kde ryža ešte nie je základom, spotreba na obyvateľstva naďalej rastie. Ryža je najrýchlejšie rastúcou potravinou v Afrike a v Latinskej Amerike. Celosvetová spotreba ryže zostáva silná, poháňaná populačným aj ekonomickým rastom, najmä v mnohých ázijských a afrických krajinách.

Ďalšie zaujímavosti nájdete aj v článku Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1432 – slávne biele pláže na Havaji sú len jednou obrovskou hromadou rybích výkalov a dýchanie vzduchu v Naí Dillí sa rovná vyfajčeniu 44 cigariet denne

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.