Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1437 – štvrť Palmitas v Mexiku vymaľovali farebne, aby sa v tejto mestskej časti znížila kriminalita a mesiac nie je dokonale guľatý, ale v skutočnosti má tvar vajca

2927

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o štvrti Palmitas v Mexiku, ktorú vymaľovali farebne, aby sa v tejto mestskej časti znížila kriminalita a dozviete sa, že mesiac nie je dokonale guľatý, ale v skutočnosti má tvar vajca.

1 132

Podľa fosílnych záznamov sa súčasní predkovia švábov vyskytovali na povrchu planéty dokonca pred 125 až 140 miliónmi rokov. Keď sa superkontinent začal lámať na menšie časti a vytvárať kontinentálne dosky, ktoré poznáme dnes, potomkovia týchto skorých švábov sa pohybovali s nimi.

2 69

Kongresová knižnica bola založená v roku 1800, čím sa stala najstaršou federálnou kultúrnou inštitúciou v USA. 24. augusta 1814 britské jednotky spálili budovu Kapitolu (kde sídlila knižnica) a zničili základnú zbierku knižnice s 3 000 zväzkami. 30. januára 1815 Kongres schválil kúpu osobnej knižnice Thomasa Jeffersona s 6 487 knihami za 23 950 dolárov.

3 81

Odhaduje sa, že 50-90 percent života v dažďovom pralese existuje na stromoch, nad zatieneným lesom. Primárny tropický dažďový prales je vertikálne rozdelený do najmenej piatich vrstiev: nadmorská výška, koruna, podrast, krovitá vrstva a lesná pôda. Každá vrstva má svoj vlastný jedinečný rastlinný a živočíšny druh, ktorý interaguje s ekosystémom okolo nich. Nadmorská výška sa vzťahuje na koruny vznikajúcich stromov, ktoré stúpajú 630,5 metra.

4 53

Podľa webovej stránky NASA Lunar Reconnaissance Orbiter je Mesiac sféroid, nie úplne okrúhly, ale má tvar vajca. Tvar mesiaca je odvodený od jeho rotácie, pričom veľký koniec tvaru vajca smeruje k Zemi. Mesiac má nielen nepravidelný tvar, ale aj jeho ťažisko je nepravidelné – je vzdialený približne 2 kilometre od geometrického stredu Mesiaca.

5 29

Vodné organizmy možno rozdeliť do troch skupín podľa toho, kde sa v podmorských ekosystémoch vyskytujú. Nektón opisuje živočíchy, ktoré dokážu plávať proti vodným prúdom, zatiaľ čo planktón sú rastliny alebo živočíchy, ktoré sa nadnášajú v prúde. Bentické organizmy trávia svoj čas buď pod, na alebo blízko povrchu oceánskeho dna.

6 27

Ocitnite sa na prechádzke po pláži, zastavte sa na chvíľu a presuňte svoju pozornosť zo zjavnej krásy oceánu na to, čo máte pod nohami. Iste, pravdepodobne to vyzerá ako kopa nevýrazného hnedého piesku a voľným okom máte úplnú pravdu. Pravda je však taká, že piesok je veľmi pozoruhodný, aspoň keď ho nasypete pod mikroskop.

7 27

Málo? Tak hor sa, na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.