Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1438 – viac ako 1 z 20 futbalových zranení je spôsobené horlivými gólovými oslavami a Reflection Canyon v americkom Utahu bol objavený až v roku 2006

2445

Vedeli ste, že viac ako 1 z 20 futbalových zranení je spôsobené horlivými gólovými oslavami? Počuli ste o Reflection Canyon v americkom Utahu, ktorý bol objavený až v roku 2006? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 3

Sedem Magických Hôr medzinárodne uznávaného švajčiarskeho umelca Uga Rondinoneho je rozsiahla verejná umelecká inštalácia, ktorá sa nachádza v blízkosti Jean Dry Lake a Interstate 15, približne 16 km južne od Las Vegas v Nevade. Sedem Magických Hôr pozostáva zo siedmich veží z farebných, naukladaných balvanov vysokých viac ako 9 metrov a nachádza sa v údolí Ivanpah v susedstve hôr Sheep Mountain a pohorí McCullough, Bird Spring a Goodsprings. Sedem Magických Hôr je kreatívne vyjadrenie ľudskej prítomnosti v púšti, zvýrazní prostredie poetickým výbuchom foriem a farieb.

2

National Beer Day Britain (Národný deň piva Británie) je každoročná oslava 15. júna pre všetkých milovníkov piva a oslavuje všetko pivo vrátane tradičných pív, mainstreamových ležiakov, limitovanej edície remeselného piva a všetko medzi tým bez ohľadu na to, kde sa varí alebo kto vlastní pivovarnícku spoločnosť. 15. jún je významný, pretože to je tiež dátum, kedy bola v roku 1215 zapečatená Magna Carta. Veľká listina spomína pivo v článku 35.

3 3

FIFA vyčlenila na majstrovstvá sveta v roku 2022 v Katare odmeny vo výške 440 miliónov dolárov. To je nárast o 40 miliónov dolárov v porovnaní s turnajom v roku 2018, zatiaľ čo na majstrovstvách sveta 2014 v Brazílii bolo v ponuke iba 358 miliónov dolárov. Aj keď ide o veľmi významnú sumu, FIFA má v roku 2022 rozpočet s príjmami 4,6 miliardy dolárov, pričom samotné vysielacie práva prispejú k príjmom 2,6 miliardy dolárov.

4

Oslava gólu sa vo futbalestala takmer rovnako dôležitou ako samotný gól. Bobby Charlton by oslavoval jednoduchým podaním ruky s tímovým kolegom a Alan Shearer, ako je známe, len by zdvihol jednu ruku. Viac ako 1 z 20 futbalových zranení je však spôsobené práve oslavovaním gólov na ihrisku.

5

Múzeum orezávačov ceruziek je výsledkom viac ako 20-ročného zbierania miestneho obyvateľa z Ohia, reverenda Paula A. Johnsona. Manželka mu koncom 80. rokov darovala pár brúsok v tvare auta a jeho nadšenie pre zberateľstvo bolo na svete. Orezávače vystavoval v prefabrikovanej kôlni na Johnsonovom dvore a časom sa rozrástli na viac ako 3 400 ks do času, kým nezomrel v roku 2010.

6

Túra do Reflection Canyon nie je pre slabé povahy. Je to neuveriteľne náročná 32-kilometrová okružná túra cez backcountry Glen Canyon s jedným pohľadom do kaňonu Reflection. Reflection Canyon je rozšírením jazera Powell a zvyčajne ho možno vidieť loďou a lietadlom, hoci táto intenzívna túra si v poslednej dobe začína získavať väčšiu popularitu. Jeho poloha bola odhalená v roku 2006, keď National Geographic zverejnil fotografie kaňonu od fotografa Michaela Melforda. Tento pohľad je vzdialený a určite musíte zamakať, aby ste ho získali ako odmenu. Aj keď to možno urobiť ako jednodňový turistický výlet, fotografi možno budú chcieť zvážiť prenocovanie, aby sa zobudili s výhľadom na východ slnka, ktorý sa nepodobá žiadnemu inému.

7

V Andskej vysočine v Peru, Bolívii a Ekvádore rastie viac ako 4000 odrôd pôvodných zemiakov. Tieto odrody zemiakov, vyberané po stáročia pre svoju chuť, textúru, tvar a farbu, sú veľmi dobre prispôsobené drsným podmienkam, ktoré panujú vo vysokých Andách, v nadmorských výškach od 3 500 do 4 200 metrov. Poľnohospodári vo všeobecnosti produkujú tieto pôvodné odrody s minimálnym alebo žiadnym použitím agrochemikálií. Rozmanitosť sa zachováva na farmách a v komunitách na účely obživy a ako vysoko cenené dedičstvo. Väčšina z týchto odrôd nikdy nevidí trh; obchoduje sa s nimi medzi horskými a nížinnými komunitami a dávajú sa ako darčeky na svadby a iné príležitosti. Odrody sa líšia v závislosti od komunity.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.