Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1439 – vedci zistili, že 75 percent svetovej populácie má mobilné telefóny a indické súdnictvo má nevybavených 40 miliónov prípadov

2691

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o výskume vedcov, ktorí zistili, že 75 percent svetovej populácie má mobilné telefóny a dozviete sa, prečo má indické súdnictvo nevybavených až 40 miliónov prípadov.

1 7

Podľa novej štúdie priemerný Brit dokáže vymenovať iba štyri z viac ako 700 druhov britského syra. Jeden zo šiestich (15 percent) nikdy nepočuli o Stiltone a štvrtina nevie o Wensleydale, napriek jeho popularite u TV Wallacea a Gromita. Výskum naznačuje, že tradičná syrová tradícia v Británii vymiera, najmä kvôli neznalosti bohatstva syra dostupného v tejto krajine. Len 19 percent Britov vie vymenovať šesť alebo viac britských syrov, podľa štúdie výrobcu slaných pochutín Jacob’s.

2 2

Najstaršie záznamy tejto definície pochádzajú z konca 19. storočia, keď záujem o psychiatriu prekvital a aj jeho nemecký ekvivalent Katzensucht sa prvýkrát začali objavovať v učebniciach a dokumentoch psychiatrickej medicíny. Ak si myslíte, že ste sa zmenili na mačku, potom trpíte zvláštnym stavom známym ako galeantropia.

sablona pokus c 2

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) spia astronauti v kabínkach veľkosti telefónnej búdky. Pred spaním nevyhnutne vlezú do spacích vakov priviazaných k stene. Ak sa tak nestane, počas spánku môže astronaut začať „plávať“ okolo stanice s rizikom vážneho zranenia. Bez vetrania počas spánku ležia astronauti nehybne a pri hlavách sa im začína vytvárať bublina vydychovaného oxidu uhličitého. Aby sa zabránilo jeho vdychovaniu, ľudia musia spať pri ventilácii, aby sa vyhli potenciálnej hypoxii. Vo vesmíre je úplné ticho a ventilácia je na ISS hlučná.

4 1

Nedávny výskum naznačuje, že 93 % dospelých dokáže rozoznať, či je voda horúca alebo studená, len počúvaním zvukov nalievania a táto schopnosť sa rozvíja počas prvých šiestich rokov života. Všetko závisí od frekvencie zvuku.

5 1

Tento vtipne vyzerajúci bacuľatý robot by mohol byť najobľúbenejším budhistickým mníchom v Číne. Xian’er, ktorý meria 60 centimetrov, je založený na kreslenej postavičke, ktorú vytvoril budhistický majster v chráme Longquan v Pekingu. Na 1700-ročné miesto uctievania už priťahuje stály prúd obdivovateľov po tom, čo sa prvýkrát preslávil na čínskych sociálnych sieťach.

6 1

Svetová banka tvrdí, že takmer tri štvrtiny svetovej populácie, vrátane veľkej časti rozvojového sveta, má teraz prístup k mobilnému telefónu. V novej správe s názvom „Maximizing Mobile“ vývojový orgán so sídlom vo Washingtone uvádza, že rýchle šírenie mobilných komunikácií a telefónnych aplikácií má významné globálne dôsledky pre poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, finančné služby a vládu. Štúdia naznačuje, že používanie mobilných telefónov je oveľa rozšírenejšie ako penetrácia mobilného internetu. V súčasnosti má mobilné telefóny až 80 percent domácností v krajinách ako Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko a Kazchastan. Toto číslo stúpne na 90 percent v Rusku a 94 percent v Iraku. V Iráne a Moldavsku klesá takmer na 70 percent.

7 1

India má viac ako 40 miliónov nevyriešených prípadov prejednávaných na nižších súdoch, uviedol v sobotu hlavný sudca krajiny, pričom poukázal na obrovské zaostávanie v právnom systéme. Súdom chýba sudcovia, ktorí sú kľúčoví pre ich efektívnu funkciu, povedal NV Ramana na konferencii, na ktorej sa zúčastnil premiér Narendra Modi a hlavní ministri väčšiny štátov. „Máme 20 sudcov na milión obyvateľov, čo je veľmi nedostatočné na to, aby sme zvládli stúpajúci trend súdnych sporov,“ povedal Ramana.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.