Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1440 – lamí trus sa používa na čistenie vody v Bolívii a ľudia za posledných 500 rokov zapríčinili vyhynutie 322 druhov zvierat

4651

Vedeli ste, že lamí trus sa používa na čistenie vody v Bolívii? Počuli ste o tom, že ľudia za posledných 500 rokov zapríčinili vyhynutie 322 druhov zvierat? Nielen to sa dozviete v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 8

Púštne korytnačky sú schopné zahrabať sa, aby unikli teplu. Môžu uchovávať vodu v močovom mechúre a sú schopní tolerovať vysoké hladiny močoviny v krvi, aby nestratili vlhkosť nadmerným močením. Môžu zostať dlhý čas bez jedla alebo vody. Bežným spôsobom, ako sa korytnačky bránia, je vyprázdnenie močového mechúra alebo „močenie“, ak sú zdvihnuté alebo ak je s nimi manipulované. To by mohlo viesť k ich smrti, ak nenájdu vodu, pretože by sa mohli dehydrovať.

2 3

Vedci používajú lamí trus v boji proti znečisteniu vody. Vedci z Newcastle University používajú lamí trus v boji proti environmentálnym problémom spôsobeným znečistenou vodou presakujúcou z opustených strieborných a cínových baní v bolívijských Andách. Projekt vedie Paul Younger, profesor hydrogeochemického inžinierstva na univerzite v Newcastle. Bol prispôsobený komunitnej prírodnej regeneračnej technike, ktorá využíva odpadové materiály na úpravu znečistených banských vôd.

3 7

Vedci zistili, že Urán zapácha ako skazené vajcia. A to na tom nie je ani to najhoršie. Vrchy oblakov planéty sú čiastočne tvorené sírovodíkom, rovnakou chemikáliou, ktorá dáva zhnitým vajciam na Zemi ich nechutný zápach. Každý, komu sa tam skutočne podarilo prísť, zacítil tú štipľavú arómu. Ak by človek niekedy zostúpil cez oblaky Uránu, stretli by sa s veľmi nepríjemnými a nepríjemnými podmienkami,“ povedal Patrick Irwin z Oxfordskej univerzity, jeden z tímu vedcov, ktorí skúmali chemické zloženie planéty.

4 2

Hymenopus coronatus je modlivka z tropických pralesov juhovýchodnej Ázie. Je známa pod rôznymi bežnými názvami vrátane modlivky nábožnej a (ružovej) orchideovej modlivky. Je to jeden z niekoľkých druhov známych na základe ich podobnosti a správania. Je známe, že svoju korisť chytia oslepujúcou rýchlosťou.

5 2

Kvetinové polia Canola v Číne sú rozsiahle územia, ktoré sa každoročne menia na neuveriteľnú zlatožltú krajinu. Na začiatku jari rozkvitnú divoké žlté kvety s repkou a celý úsek pevniny vyzerá ako pobrežie zlatého mora tiahnuce sa za horizontom, kam až oko dovidí.

6 2

Náš druh spôsobil za posledných 500 rokov 322 vyhynutí zvierat, pričom k dvom tretinám z nich došlo za posledné dve storočia, uvádza sa v článku publikovanom v špeciálnom vydaní časopisu Science. Mnohým zvieratám teraz hrozí vyhynutie spôsobené človekom, pričom výskumníci vyjadrujú osobitné znepokojenie nad stratami obojživelníkov a bezstavovcov. Ekológovia, zoológovia a ďalší vedci sa domnievajú, že bez naliehavých krokov na zastavenie strát čelíme zlomovým bodom v celosvetovom meradle, z ktorých sa už nikdy nemusíme zotav.

7 2

Zvieratá na celom svete bývajú vystrašené z napájacích káblov, pretože tieto vyžarujú pre ľudí neviditeľné UV záblesky, uviedli vedci. Vízia niekoľkých druhov zvierat bola študovaná medzinárodným tímom s cieľom identifikovať túto citlivosť na ultrafialové (UV) žiarenie. Zistenia publikované v časopise Conservation Biology tvrdili, že biotopy a migrácia môžu byť narušené. Záblesky alebo koróna sa vyskytujú, keď sa v kábli nahromadí náboj a uvoľní sa do vzduchu. Medzinárodný tím vrátane vedcov z University College London a Arctic University of Norway merali spektrum svetla vyžarovaného týmito výbuchmi náboja.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.