Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1441 – Švédsko má lyžiarske stredisko McDonald’s, kde môžete jednoducho zlyžovať k okienku a práčky v Indii majú špeciálny režim na čistenie škvŕn od karí korenia

4285

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o tom, že Švédsko má lyžiarske stredisko McDonald’s, kde môžete jednoducho zlyžovať k okienku a  prečítate si, prečo práčky v Indii majú špeciálny režim na čistenie škvŕn od karí korenia.

1 9

Škvrny od karí sa ťažko odstraňujú. Kombinácia oleja a farebných korenín môže stačiť na zničenie akéhokoľvek odevu. Na vyriešenie tohto dlhodobého problému spoločnosť Panasonic predstavila novú práčku pre indický trh, ktorá má špeciálny „režim karí“ špeciálne navrhnutý tak, aby si poradil s jedinečnou výzvou, ktorú tento pokrm predstavuje. Japonská spoločnosť zaviedla karí tlačidlo po množstve sťažností od zákazníkov, ktorí nedokázali úplne odstrániť jedlo z oblečenia pomocou existujúcich strojov.

2 4

Toto miesto s láskavým názvom McSki sa nachádza vo švédskom lyžiarskom stredisku Lindvallen, asi 322 km severne od Štokholmu. Na konci dlhého dňa na zjazdovke sa môžete došmyknúť až k lyžiarskemu okienku a objednať si čokoľvek, pretože je k dispozícii celé štandardné menu. To všetko bez vyzliekania akéhokoľvek výstroja alebo nanosenia snehu do reštaurácie. Vezmite si hamburger a hranolky a vydajte sa na ďalšiu cestu.

3 8

Jedinečné múzeum je venované 6000-ročnej histórii chleba ako nepostrádateľného základu ľudskej kultúry a civilizácie. Bolo založené v roku 1955 ako Nemecké múzeum chleba a v roku 2002 premenované na Múzeum chlebovej kultúry. Tvorba a rast sú spojené s desaťročia trvajúcou osobnou angažovanosťou otca a syna Eiselenovcov. Prvá stála expozícia pochádza z roku 1960. Bolo to prvé a dlhé roky jediné múzeum svojho druhu na svete. V roku 1991 financovanie múzea prevzala Eiselen Foundation, nezávislá charitatívna inštitúcia; zároveň sa múzeum presťahovalo do Salzstadel, historického skladu v centre Ulmu. Tu múzeum prekvitalo a v roku 2004 privítalo svojho miliónteho návštevníka. Nová stála expozícia bola otvorená v roku 2005, keď múzeum oslávilo 50. výročie svojho vzniku. Zbierky obsahujú viac ako 18 000 predmetov, z ktorých 700 je stále vystavených.

4 3

Začiatkom 90. rokov bol rekord v zapamätaní si zamiešaného balíčka hracích kariet viac ako jedna minúta. Ben Pridmore z Veľkej Británie ako prvý dostal tento čas pod 30 sekúnd. Ale jeho rekord okolo 25 sekúnd nakoniec prekonal Zou Lujian z Číny na Majstrovstvách sveta v pamäti v roku 2017, ktorému sa podarilo zapamätať si kompletný balíček len za 13,96 sekundy. Náročnosť môžete zvýšiť pokusom o zapamätanie si kariet pod vodou. Poliak Krzysztof Kuich zostal pod vodou bez prísunu kyslíka, aby si zapamätal celý balík, ktorý potom vymenoval za 4 minúty a 27 sekúnd. Najviac kariet zapamätaných bez pomoci pod vodou je 56 od Christiana Schafera.

5 3

Výskumníci si všimli, že viac násilných tém býva v súčasnosti vyjadrených v postavičkách LEGO, oproti jeho predošlej histórii. Nechali ľudí prezrieť katalóg a označiť strany, kde vidia nejaký druh násilia. V súčasnosti bolo asi 40 % všetkých stránok označených účastníkmi tak, že zaznamenali nejaký druh násilia. V priebehu rokov sa zvýšili najmä scenáre zahŕňajúce streľbu a ohrozujúce správanie,“ povedali vedci zo štúdie.

6 3

Kráľovná Viktória mala nejaké tráviace problémy. Jedným z najzaujímavejších dokumentov boli poznámky jej lekára z polovice 30-tych rokov 19. storočia, v ktorých sa spomínala jej zápcha a hrozné zažívacie ťažkosti. Lekári jej navrhovali, aby zo svojho jedálnička vypustila niektoré potraviny, no keďže mala jedlo rada, ona ich rady samozrejme ignorovala.

7 3

Sokol sťahovavý je v štáte New York zaradený medzi ohrozené druhy. Začiatkom 60-tych rokov boli v štáte zlikvidované ako hniezdiace druhy, najmä kvôli rezíduám pesticídov (DDE) v ich koristi. Vypustenie mladých vtákov chovaných v zajatí v rokoch 1974-1988 pomohlo viesť k ich návratu ako hniezdiaceho druhu. Sokoly sa prvýkrát vrátili hniezdiť na dva mosty v New Yorku v roku 1983. O dva roky neskôr opäť hniezdili v Adirondacks. Kvôli všetkým týmto ľudským dopadom budú musieť byť sokoly sťahovavé chránené ešte mnoho rokov, ak sa majú ľudia naďalej tešiť z ich prítomnosti v New Yorku. Mesto New York však má najväčšiu mestskú populáciu sokola sťahovavého.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.