Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1447 – existuje webová stránka, ktorá sleduje svetovú populáciu v reálnom čase a približne jeden z 200 mužov na svete je priamym potomkom Džingischána

3669

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o tom, že existuje webová stránka, ktorá sleduje svetovú populáciu v reálnom čase a dozviete sa aj to, že približne jeden z 200 mužov na svete je priamym potomkom Džingischána.

1 49

Vo vašom okolí sa možno nevyskytujú žiadne queley červenozobé, ale nie preto, že by ich nebolo veľa. Tieto vtáky, ktoré žijú v subsaharskej Afrike, sú považované za poľnohospodárske škodce, pretože ich mohutné kŕdle môžu zničiť celé plodiny. Hoci ich počet kolíše, existuje okolo 1 až 10 miliárd quelea, čo vedie vedcov k presvedčeniu, že ich je viac ako akýchkoľvek iných vtákov na Zemi, tvrdí Audobon.

2 28

Ak chcete sledovať nárast alebo pokles populácie v reálnom čase, môžete si naladiť svetové hodiny populácie, ktoré ukazujú vzostupy a poklesy, keď sa deti rodia a ľudia umierajú. Môžete tiež vidieť súčasnú populáciu rôznych krajín.

3 30

Približne 950 miliónmi rodených a ďalších 200 miliónov ľudí na svete, hovoria mandarínskou čínštinou. Preto patrí tento jazyk medzi najrozšírenejše na svete.

4 20

Počas svojho života v rokoch 1162 až 1227 splodil Džingischán nespočetné množstvo detí. A hoci sa možno nikdy presne nedozvieme, koľko potomkov mal vodca Mongolskej ríše, vedci sa dnes domnievajú, že približne 1 z každých 200 mužov – teda 16 miliónov ľudí – sú jeho priamymi potomkami.

5 11

Mnohé mestá po celom svete sa snažia prísť na to, ako ubytovať cyklistov a povzbudiť viac obyvateľov, aby využívali ekologický spôsob dopravy. Preto sa Kodaň stala takým vzorom; podľa Wired je to mesto, ktoré je pre cyklistov najvhodnejšie na svete.

6 11

Odhaduje sa, že na celom svete žije 72 miliónov nepočujúcich. Existuje tiež asi 300 rôznych posunkových jazykov – vrátane amerického posunkového jazyka a medzinárodného posunkového jazyka – ako aj 41 krajín, ktoré ich uznávajú ako úradné jazyky.

7 11

S každou generáciou, ktorá prichádza, sa podľa UNESCO stále viac ľudí učí čítať. V súčasnosti si asi 86 % dospelých na celom svete dokáže vychutnať knihu samo. UNESCO tiež vysvetlilo, že ich údaje ukazujú „pozoruhodné zlepšenie medzi mládežou, pokiaľ ide o zručnosti čítania a písania a neustále znižovanie rodových rozdielov“.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.