Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1449 – Macchu Pichu je jediné mesto, ktoré je odolné voči zemetraseniu a z Ruska na Aljašku by ste mohli prejsť pešo po ľade

2818

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate, že Macchu Pichu je jediné mesto, ktoré je odolné voči zemetraseniu a dozviete sa aj to, že z Ruska na Aljašku by ste mohli prejsť pešo po ľade.

Je známe, že púšte majú veľmi málo zrážok. V roku 2018 sa stalo nemožné a Saharu zahalila biela snehová prikrývka. Sneh však vydržal iba deň, kým sa pod horúcim slnkom roztopil. Prvé zaznamenané sneženie bolo v roku 1979 — snehová búrka, ktorá trvala pol hodiny. Hoci teploty v noci klesajú k bodu mrazu, nedostatok vlahy takmer znemožňuje produkciu snehu. Ale ktovie, možno budete mať to šťastie, že ho uvidíte pri vašej ďalšej ceste na Saharu.

Normálne by ste hľadali dúhu na oblohe, ale Caño Cristales, tiež známa ako „Rieka piatich farieb“, žiari jasnejšie ako ktorákoľvek dúha na oblohe. Táto úžasná rieka, ktorá sa nachádza v kolumbijskom národnom prírodnom parku Serranía de la Macarena, vďačí za svoju pestrofarebnú krásu rastline Macarenia Clavigera, ktorá žije v koryte rieky. Najlepšie je navštíviť toto miesto od mája do novembra, keď riečna burina rozkvitne žltou, modrou, zelenou a červenou farbou. Počas tejto doby získajú jasnejšie odtiene, pretože voda je plytšia, čo umožňuje, aby sa k rastlinám dostalo viac slnečného svetla.

Sahara je známa tým, že je najhorúcejšou púšťou na svete. Avšak len pred 6000 rokmi bola táto suchá krajina bujným dažďovým pralesom s hustou vegetáciou a vysokými zrážkami. Hoci sme neboli svedkami Sahary v plnom kvete, budúce generácie áno. Ak svet prežije najbližších 10 000 rokov, rovnaká neustála zmena vzorcov počasia môže spôsobiť, že Sahara bude vyzerať úplne inak.

Toto starobylé mesto Inkov leží na vrchole dvoch zlomových línií v Peru. To znamená, že zemetrasenia boli očakávanými udalosťami. Ako to teda prežili? V skutočnosti Inkovia vytvorili brilantnú inžiniersku techniku nazývanú „kašľové murivo“, kde sú skaly rezané tak, aby do seba dokonale zapadali bez upevnenia malty. To umožnilo kameňom pohybovať sa na svojom mieste počas zemetrasenia, než sa usadili späť na svoje pôvodné pozície.

Medzi Ruskom a Aljaškou leží Beringov prieliv. Keď v zime zamrzne, môžete prejsť naprieč, pričom 3,8 km je najkratšia cesta. To, že je to možné, však neznamená, že je to legálne! Alebo bezpečné, pretože oceánske vetry sú extrémne studené a ľad pod nimi sa môže posúvať. V roku 2006 sa dvaja dobrodruhovia vydali z Aljašky, aby prešli zamrznutú cestu pešo. Za 15 dní prešli pešo 90 km, kým ich zadržali v Rusku za porušenie imigračných zákonov.

Mať jedno časové pásmo je v poriadku, ak slnko vychádza a zapadá v rovnakom čase pre všetkých. Keď sa však Peking chystá ísť spať o polnoci, ľudia v Sin-ťiangu práve začínajú sledovať západ slnka. To je dosť divoké vzhľadom na to, že Čína je takmer taká veľká ako Spojené štáty, ktoré majú šesť časových pásiem. Zaujímavé je, že Čína nefungovala vždy podľa pekinského času. Pekinský štandardný čas bol zavedený až v roku 1949 – rozhodnutie predsedu Mao Ce-tunga v mene národnej jednoty. Predtým, v roku 1912, existovalo päť uznaných časových pásiem. Našťastie práca okolo jedného časového pásma je pre Číňanov len miernou nepríjemnosťou. Cestovatelia, ktorí plánujú cestovať cez Čínu, by sa však mali pripraviť na to, že ich telesné hodiny budú trochu zmätené.

Keňa nie je jediným miestom so zážitkom zo safari – je tu aj ďalšie miesto, ktoré má polovičné ceny s vlastnými úžasnými divokými zvieratami. Na pôvabnej Srí Lanke, je súkromné, ázijské safari. Na otvorených pláňach národného parku Yala uvidíte slony, leopardy a dokonca aj vodné vtáky. Alebo navštívte národný park Wilpattu a uvidíte jelene a leňochody. Najlepší čas na návštevu by bol medzi marcom a októbrom – hladiny vody sú nižšie a uvidíte, že sa viac zvierat vyberie k riekam kvôli smädu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre