Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1450 – na Havaji môžete na tom istom ostrove zažiť slnečné pláže a zasnežené hory a Nový Zéland má najstrmejšiu obytnú oblasť na svete

2864

Vedeli ste, že na Havaji môžete na tom istom ostrove zažiť slnečné pláže a zasnežené hory? Počuli ste o tom, že Nový Zéland má najstrmšiu obytnú oblasť na svete? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Jiufen na Taiwane je všeobecne známy ako horská dedina, ktorá inšpirovala Miyazaki’s Spirited Away. Avšak na juhu v Tainane je skutočná replika slávneho kúpeľného domu. Penzión Breezy Village sa nachádza v obci Breezy Valley Art Village. Veľmi sa podobá ikonickému kúpeľnému domu, najmä keď vás Yubaba pozdravuje vpredu – neurážajte ju, inak vás premení na prasa.

Každú poslednú novembrovú nedeľu sa na tomto festivale v Lopburi oslavuje festival opíc formou bufetu. Podľa sanskrtského folklóru hrdinská opica pomohla princovi Rámovi zachrániť jeho budúcu nevestu z pazúrov desaťhlavého démona. Opice, ktoré bývajú v chráme Phra Prang Sam Yot, dostávajú 4 000 kilogramov ovocia, zeleniny a thajských dezertov. Miestni obyvatelia sa tiež prezliekajú za opice a vystupujú pre svojich vážených hostí. Táto udalosť je otvorená pre verejnosť, ale návštevníci by mali byť varovaní – opice môžu byť agresívne a ukradnú všetko, čo sa im dostane pod ruku.

Keď sme vítali rok 2022, Etiópii chýbali len štyri mesiace do roku 2014. Rovnako ako gregoriánsky kalendár (ktorý používa väčšina z nás), aj etiópsky kalendár označuje Kristovo narodenie ako východiskový bod. Avšak po alternatívnych výpočtoch zvestovania Krista je etiópsky kalendár sedem až osem rokov pozadu. Našťastie cestujúci nie sú ovplyvnení rozdielom. Súčasná Etiópia chápe gregoriánsky kalendár a používa oba kalendáre. Ak si však uchovávate potvrdenia o úhradách, vytlačený dátum môže spôsobiť, že vaša cesta po Etiópii bola pred rokmi. Nemusíte sa však obávať, všetko, čo musíte urobiť, je prepísať dátumy. Najzaujímavejšie rozdiely sú ročné sviatky — na rozdiel od zvyšku sveta, Etiópia oslavuje Nový rok 11. septembra a Vianoce 7. januára (v gregoriánskom kalendári).

Vo vápencových jaskyniach národného parku Sai Yok v Thajsku sú najmenšie netopiere (a cicavce) na svete. Detaily sú ešte roztomilejšie – dorastajú až do 33 mm a vážia len 2 g. To je len o 1 mm viac ako singapurská 50 centová minca. Prvýkrát ich objavil v roku 1973 thajský biológ Kitti Thonglongya a sú známe aj ako netopier Kitti.

Benátky nie sú jediným miestom, po ktorom sa pohybujeme hlavne loďou. V obci Giethoorn v Holandsku nie sú žiadne ulice, iba chodníky a viac ako 6 km ulíc kanála. Malebná dedina je plná rustikálnych chalúp a obklopená vysokými stromami ako z rozprávky. Návštevníci sa môžu prevážať na kajaku po malebnej štvrti alebo jazdiť na bicykli po cyklochodníkoch.

San Francisco je známe ako mesto „zjazdoviek“ s najstrmšou ulicou, ktorá má sklon 27°. Ak si myslíte, že je to strmé, skúste bývať na Baldwin Street na Novom Zélande. Obytná ulica v Dunedine vyhrala Guinessov svetový rekord so sklonom 38°. Ostrý sklon spôsobuje, že všetky domy vyzerajú, akoby boli zapustené do zeme. Neberte nás za slovo, ale sme si istí, že obyvatelia majú stehná z ocele.

Havaj má len dve ročné obdobia – leto a zimu, no v skutočnosti má osem z 13 svetových podnebí. Na hladine mora mierna teplota zriedka vystúpi nad 32 °C alebo klesne pod 16 °C, ale v horách Mauna Kea, Mauna Loa a Haleakala sneží pomerne často.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre