Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1451 – turecká dedina Kuşköy stále používa vtáčiu pískaciu reč v každodennom živote a Galesnjak v Chorvátsku je najdokonalejší ostrov v tvare srdca

2656

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že turecká dedina Kuşköy stále používa vtáčiu pískaciu reč v každodennom živote a prečítate si o mieste Galesnjak v Chorvátsku, ktoré je najdokonalejším ostrovom v tvare srdca.

1 73

Dokonca aj populácia koní v Mongolsku prevyšuje ľudskú populáciu. Mongolsko je rozľahlá vnútrozemská krajina siahajúca od Ruska na severe po Čínu na juhu. Možno to nie je rozlohou najväčšia krajina na svete, ale môže sa tak zdať, pretože má najnižšiu hustotu obyvateľstva na svete – v niektorých regiónoch je možné stráviť niekoľko dní bez toho, aby ste narazili na inú osobu. A s takou rozmanitou a dramatickou krajinou vrátane horských terénov, zvlnených náhorných plošín, pastvín a suchých púštnych stepí to môže byť len únik, o ktorom všetci snívame.

2 41

Jaskyne Sacromonte a Guadix v Granade sú domovom komunít, ktoré si stále užívajú starodávny španielsky spôsob života v jaskyniach. Takýto životný štýl sa datuje do 15. storočia. V skalnom útvare je 2000 podzemných domov, diskrétne vytesaných do kameňa. V minulosti boli tieto jaskyne miestom, kam ľudia utekali, aby sa vyhli náboženskému a rasovému prenasledovaniu. Dnes ponúkajú miesto, kde obyvatelia naďalej žijú z pôdy rovnako ako žili ľudia kedysi po stáročia.

3 42

V Oymyakone dokonca zamrzne aj alkohol. Údolie Oymyakon v Jakutsku – alebo Pól chladu – sa nachádza na severovýchode Ruska. Teploty tu môžu dosiahnuť -70 ℃ – je taká zima, že zamrzne aj alkohol. S niekoľkými modernými vymoženosťami je táto zdanlivo neobývateľná dedina domovom 500 sibírskych ľudí s tradičnými povolaniami, ako je pasenie sobov, poľovníctvo a rybolov. Turistika sa stáva populárnou aj medzi tými, ktorí dokážu odolať drsným podmienkam.

4 33

Sedieť na predmestí Hangzhou v Číne miestni nazývajú Malý Paríž. Tento luxusný realitný projekt je architektonickým a inžinierskym počinom doplneným o repliku Eiffelovej veže (hoci je veľkosťou jednej tretiny skutočnej veže, stále je to druhá najväčšia kópia po tej v hoteli Paris Las Vegas v USA), Arc de Triomphe, Champs Elysées, fontána z Luxemburskej záhrady a dokonca takmer dokonalé verzie bulvárov smotanových neoklasicistických budov francúzskeho hlavného mesta.

5 15

Zatiaľ čo na svete je niekoľko ostrovov v tvare srdca, Galesnjak v Chorvátsku bol korunovaný za najdokonalejší zo všetkých. Kedysi bol neobývaný, ale teraz sa pracuje na tom, aby sa z neho stala nezabudnuteľná romantická destinácia, ktorá bude čoskoro hostiť svadobné obrady a medové týždne.

6 15

Progresívny postoj Dánska k životnému prostrediu je súčasťou každodenného života. Šarm, kultúra a káva; Dánsko má toho veľa. A teraz sa stalo niečím ako globálnym environmentálnym priekopníkom, pretože je hodnotené ako najčistejšia krajina na svete podľa Indexu environmentálnej výkonnosti (EPI) pre rok 2021. Progresívny postoj Dánska k životnému prostrediu je súčasťou každodenného miestneho života. Špičková budova CopenHill je elektráreň na odpadovú energiu, ktorá premieňa mestské odpadky na teplo a elektrinu, no na streche má aj suchú zjazdovku. Počas celého roka tu nájdete rodiny aj profesionálov, ktorí si užívajú adrenalín z lyžovania.

7 15

Turecká dedina Kuşköy stále praktizuje vzácny pískajúci jazyk známy ako vtáčí jazyk. Napriek svojmu názvu sa tento jazyk nepoužíva na komunikáciu s vtákmi, ale skôr s dedinčanmi roztrúsenými pozdĺž strmého hornatého terénu Kuşköy. Správy môžu byť také zložité ako ľudský jazyk a vysoké zvuky sú geniálnym spôsobom komunikácie na veľké vzdialenosti. Tento stáročný zvyk sa v roku 2017 dostal aj na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, takže možno budeme mať to šťastie, že niekedy budeme počuť pískavé zvuky poskakovať po korunách stromov osobne.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.