Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1453 – Rím nebol prvým, ale až tretím hlavným mestom Talianska po Turíne a Florencii a v kanadskom meste Ellie v roku 2007 silné zemetrasenie odhodilo auto 100 metrov

6139

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že Rím nebol prvým, ale až tretím hlavným mestom Talianska po Turíne a Florencii a prečítate si o tom, že v kanadskom meste Ellie v roku 2007 silné zemetrasenie odhodilo auto 100 metrov.

1 83

Kalifornia je najľudnatejším a 3. najväčším štátom Ameriky. Je domovom množstva pláží, Hollywoodu a Disneylandu. Kalifornia meria 560 míľ (901 km) od západu na východ a 1040 míľ (1674 km) od severu na juh. Kalifornčania sú mladí. Priemerný vek obyvateľov je 37 rokov v porovnaní so zvyškom USA, ktorý je 38,5 roka.

2 47

Manitoba je najvýchodnejšia provincia západnej Kanady. Má tiež 645 km (400 míľ) morského pobrežia v Hudsonovom zálive. Najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie v Kanade zasiahlo mesto Ellie v Manitobe v roku 2007. Stupeň F5, najvyšší možný, odhodilo jedno auto o 100 metrov. Nikto nezomrel.

3 48

Bali je jedným z najlákavejších a kultúrne najbohatších ostrovov sveta. Bali je jedným zo 17 508 ostrovov v Indonézii a 4. najľudnatejšia krajina na Zemi. Najvyšší bod Bali, vrch Mt. Agung, má 3 031 m (9 944 stôp), čo je podobná výška ako Zugspitze, najvyššia hora nemeckých Álp. Odborníci sa domnievajú, že hora Agung zažije v najbližších 100 rokoch pravdepodobne veľkú erupciu.

4 39

Katar je malý, ale kvitnúci arabský národ, kde sa tradičná beduínska kultúra harmonicky spája so štýlovou mestskou krajinou. Okrem 60 km hranice so Saudskou Arábiou je 90 % územia Kataru obklopené Perzským a Bahrajnským zálivom. Katar je jednou z najbohatších krajín sveta. Má 6. najvyšší HDP na kapitál na svete a najvyšší na Blízkom východe. Katar má tretie najväčšie zásoby ropy na svete a ropa a zemný plyn tvoria až 70 % príjmov krajiny.

5 17

Kanada je rozľahlá a rozmanitá krajina, ktorá sa môže pochváliť rovnako úžasným množstvom fascinujúcich zaujímavostí. Kanaďania používajú na merania kombináciu imperiálnych a metrických systémov. Vzdialenosti sú v kilometroch, ale starší ľudia stále uvádzajú v míľach, väčšina ľudí pozná svoju hmotnosť v librách a výšku v stopách, ale vládne preukazy totožnosti používajú kilogramy a metre, gramy a unce sú bežné v potravinách a vonkajšie teploty sú v stupňoch Celzia, ale sporáky používajú stupne Fahrenheita.

6 17

Rím je jedným z najväčších miest sveta, od čias Rímskej ríše až po moderné talianske hlavné mestá. Rím je jedným z najstarších trvalo obývaných miest v Európe. Rím však nebol prvým, ale tretím hlavným mestom Talianska po Turíne (1861 až 1865) a Florencii (1865 až 1871).

7 17

Londýn v Anglicku je nepochybne jedným z 5 najznámejších a historicky najvýznamnejších miest na svete. Londýn je hlavné mesto Anglicka (štát) aj Spojeného kráľovstva (štát pozostávajúci zo štyroch krajín). Latinské motto mesta Londýn je Domine dirige nos, čo znamená „Pane, veď nás“.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.