Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1473 – v Turecku sa žena s mužom môže rozviezť, pokiaľ jej nedopraje dennú dávku kávy a v marci alebo apríli 1490 meteorický roj nad Čínou podľa záznamov zabil desiatky tisíc ľudí

16212

Vedeli ste, že v Turecku sa žena s mužom môže rozviezť, pokiaľ jej nedopraje dennú dávku kávy? Počuli ste o tom, že v marci alebo apríli 1490 meteorický roj nad Čínou podľa záznamov zabil desiatky tisíc ľudí? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 46

Voynichov rukopis, ktorý je datovaný do 15. storočia, pozostáva z 240 strán textu v neidentifikovanom jazyku a nejasných ilustrácií, ktoré zdanlivo súvisia s témami ako astronómia a biológia. Napriek značnému vedeckému úsiliu zostáva dodnes nerozlúštený.

2 28
3 25

V roku 1475 turecké právo stanovilo, že je legálne, aby sa žena rozviedla s manželom, pokiaľ jej neposkytol dennú kvótu (dávku) kávy.

4 21

V roku 1434 sa Švédsko a Španielsko dostali do sporu o to, kto je gotickejší a zaslúži si vyššie pocty. Švédi si nárokovali priamy pôvod od Gótov. Španieli tvrdili, že v Škandinávii zostali iba leniví Góti, kým hrdinskí dobyli Španielsko. (pozn. red. – Góti sú východogermánske kmene pochádzajúce z južného Švédska)

5 14

V roku 1475, keď bola korunovaná kráľovná Izabela, sa šachová figúrka kráľovnej mohla pohybovať len o jedno políčko, rovnako, ako kráľ. V roku 1495, keď bola Izabela najmocnejšou ženou v Európe, boli stanovené súčasné pravidlá šachu, v ktorých sa kráľovná pohybuje na šachovnici všetkými smermi.

6 14

V roku 1457 škótsky kráľ Jakub II. zakázal golf, pretože mal pocit, že mladí muži hrajú príliš veľa golfu namiesto toho, aby sa venovali lukostreľbe. Zákaz bol zrušený až v roku 1502 kráľom Jakubom IV., ktorý bol vášnivým golfistom.

7 14

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.