Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1475 – Július Cézar trpel epilepsiou a aj napriek záchvatom vyhral dve bitky a moria východnej Afriky okupujú už 17 rokov somálski piráti

16826

Vedeli ste, že Július Cézar trpel epilepsiou a aj napriek záchvatom vyhral dve bitky? Počuli ste o somálskych pirátoch, ktorí okupujú moria východnej Afriky už 17 rokov? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 48

Hoci sú osly často zobrazované ako náladové zvieratá a ťažko sa s nimi pracuje, tak ak sú správne vycvičené, môžu byť lojálnymi a efektívnymi farmárskymi strážcami, ktoré prirodzene inklinujú nielen k stádu, ale aj k ochrane oviec a kôz pred predátormi, ako sú vlci, kojoti a túlavé psy.

2 30

Stolpersteine“ (kameň úrazu) sú malé dlažobné kocky, na ktorých sú vyryté mená a osudy nacistických obetí. Sú umiestnené po celej Európe pred posledným domovom, v ktorom žila obeť pred deportáciou. Ich zámerom je pripomenúť ľuďom obete nacistickej minulosti spôsobom, ktorý tieto udalosti neoslavuje.

3 31
4 24

Július Cézar mal epilepsiu so štyrmi zdokumentovanými záchvatmi: 1) v senáte, keď mu bola ponúknutá cisárska koruna, 2) pri počúvaní Ciceronovej reči oo vojenských kampaniach, 3) pri návšteve severnej Afriky a 4) v Córdobe v Španielsku. Caesar vyhral obe bitky aj napriek svojim záchvatom.

5 17

Jimi Hendrix bol počas svojho života aj posmrtne držiteľom niekoľkých hudobných ocenení. Jeho skutočná kariéra trvala však len 4 roky, od roku 1966 do roku 1970. Hendrix zomrel ako 27-ročný, čím sa súčasne dostal aj do Klubu 27, hudobníkov, ktorí zomreli ako 27-roční.

6 17
7 17

Za 15 rokov, odkedy sa ozbrojení somálski rybári začali predierať na komerčné lode, piráti zmenili moria východnej Afriky na najnebezpečnejšie vody na svete. Len v roku 2008 zajali somálski piráti viac ako 40 veľkých plavidiel v Adenskom zálive, čo je skratka medzi Áziou a Európou, ktorá je životne dôležitá pre globálnu ekonomiku. Zničiť dnešných pirátov a vyhnúť sa im nie je ľahké, sú múdrejší a lepšie organizovaní než pred rokmi.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.