Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1480 – únos ženícha je fenoménom v niektorých častiach Indie, kde sú dospelí mládenci unesení rodinou nevesty a neskôr násilne zosobášení, aby sa rodina nevesty vyhla vysokým nákladom na veno a Roselle bola sučka vodiaceho labradora, ktorá zachránila skupinku ľudí z mrakodrapu 11. septembra 2001

8330

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že únos ženícha je fenoménom v niektorých častiach Indie, kde sú dospelí mládenci unesení rodinou nevesty a neskôr násilne zosobášení, aby sa rodina nevesty vyhla vysokým nákladom na veno a prečítate si o tom, že Roselle bola sučka vodiaceho labradora, ktorá zachránila skupinku ľudí z mrakodrapu 11. septembra 2001.

1 95

V roku 1303 obchodník s vlnou menom Richard Pudlicott ukradol kráľovi Edwardovi I. cennosti v hodnote 100 000 libier ( 114 676,- Eur), čo sa rovná celému ročnému príjmu z daní Anglicka. Ministri odhalili lúpež, keď sa v londýnskych nevestincoch začali objavovať neoceniteľné šperky.

2 59

V roku 1382 francúzsky kníhkupec Nicolas Flamel tvrdil, že premenil olovo na zlato po dekódovaní starovekej knihy alchýmie. Pravda alebo nie, historické záznamy ukazujú, že Flamel v tom čase skutočne prišiel k značnému bohatstvu a svoje bohatstvo venoval na charitu.

3 60

Kráľovná Alžbeta a princ Philip uzavreli manželstvo v roku 1947. Kráľovská svadba mala obrovský zoznam hostí, 2 500 ľudí, no nezahŕňal sestry vojvodu z Edinburghu, ktorým bola účasť na príkaz kráľa zakázaná. Denník The Sun informoval, že jeho tri sestry nedostali pozvanie na kráľovskú svadbu, pretože sa všetky vydali za nemeckých princov. Svadba sa konala len dva roky po skončení druhej svetovej vojny a napätie v Británii bolo stále vysoké. Všetky štyri Philipove sestry, princezná Margarita, princezná Theodora, princezná Cecilie a princezná Sophie, sa vydali za nemeckú kráľovskú rodinu, ale Cecile bohužiaľ zomrela pri leteckej havárii v roku 1937, 10 rokov predtým, ako sa jej brat oženil s britskou kráľovskou rodinou.

4 41

Tento fenomén je starodávnou miestnou tradíciou kvôli vysokým nákladom na ženské veno. Muži sú nútení uzavrieť manželstvo pod hrozbou zbraní. Ak odmietnu, nenájdu žiadnu inú rodinu, ktorá by bola ochotná vydať za nich svoju dcéru. Každý rok sú v Biháre unesené tisíce mladých mládencov a proti svojej vôli sú nútení oženiť sa. Tento jav je miestne známy pod názvom „pakadwa shadi“ alebo „únos ženícha“. Vďaka tejto praxi sa rodine nevesty podarí vyhnúť sa plateniu vena, čo je inštitúcia, ktorá je v Indii nelegálna, ale vo vidieckych oblastiach je stále rozšírená. Obyčajne sa príbuzní dievčaťa dohodnú s bandou zločincov, ktorí unesú „vhodného mládenca“, zvyčajne z dobrej rodiny, a pod hrozbou zbraní ho prinútia uzavrieť manželstvo.

5 31

R&B hviezda R. Kelly bola v júni 2022 odsúdená na 30 rokov väzenia za to, že svoju slávu využil na to, aby vystavil mladých fanúšikov – z ktorých niektorí boli len deti – systematickému sexuálnemu zneužívaniu. Spevák a skladateľ (55) bol v roku 2021 odsúdený za vydieranie a obchodovanie so sexom. Americká okresná sudkyňa Ann Donnellyová uložila rozsudok po vypočutí niekoľkých preživších, ktorí potvrdili, ako Kellyho vykorisťovanie odzrkadľovalo ich životy. Počas súdneho procesu boli predložené dôkazy o podvodnom manželskom pláne, ktorý mal Kellyho ochrániť potom, čo sa obával, že oplodnil mladučkú speváčku Aaliyah v roku 1994, keď mala len 15 rokov. S vedkovia uviedli, že boli zosobášení s použitím preukazu, na ktorom bol falošne uvedený vek Aaliyah 18 rokov, kým Kelly mal vtedy 27 rokov.

6 31

Roselle, žltá labradorka, sa stala najslávnejším vodiacim psom na svete po tom, čo vyviedla svojho majiteľa cez 78 poschodí v Tower One Svetového obchodného centra len chvíľu predtým, ako sa budova zrútila 11. septembra 2001. Takmer o 10 rokov neskôr Roselle zomrela. Dnes by som nežil, keby nebolo Roselle,“ hovorí majiteľ Roselle Michael Hingson. V to osudné ráno Roselle spala pod Hingsonovým stolom, keď sa obchodný manažér zaoberal nadchádzajúcim seminárom. Chvíľu po tom, čo lietadlo American Airlines narazilo na horné poschodia budovy a zboku sa začal valiť dym, Hingson, Roselle a skupina spolupracovníkov z jeho kancelárie začali dlhú a namáhavú cestu dole poschodiami na ulicu.

7 31

Málo? Tak hor sa na predošlú časť

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.