Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1486 – vorvaň tuponosý dokáže vydávať zvuky so silou 230 decibelov, čo môže človeka ochromiť, alebo zabiť a pred asi 70 000 rokmi takmer vyhynula ľudská populácia, na Zemi žilo len pár tisíc ľudí

12233

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že vorvaň tuponosý dokáže vydávať zvuky so silou 230 decibelov, čo môže človeka ochromiť, alebo zabiť prečítate si o tom, že pred asi 70 000 rokmi takmer vyhynula ľudská populácia a na Zemi žilo len pár tisíc ľudí.

1 127

Vorvaň tuponosý môže vydávať hlas až so silou 230 decibelov, čo je asi o 100 decibelov viac ako vydáva prúdový motor zo vzdialenosti 30 metrov. Zvuk je taký hlasný, že ak je človek dostatočne blízko, môže ho to ochromiť alebo dokonca zabiť rozvibrovaním jeho tela na smrť.

2 77

Štúdia zistila, že rastliny polievané a hnojené zmesou uskladneného ľudského moču a dreveného popola produkovali 4,2-krát viac plodov ako rastliny pestované bez použitia moču. Paradajky hnojené močom mali viac beta-karoténu ako nehnojené a oveľa viac bielkovín ako tradične pestované rastliny. A podľa poroty 20 odvážnych degustátorov boli paradajky rovnako dobré ako tie, ktoré sa pestovali s tradičným hnojivom.

3 83

Vrtuľníky armády majú množstvo mien, ktoré sú nám známe: Apache, Black Hawk, Kiowa, Lakota, Comanche. Tieto názvy sú známe aj ako mená indiánskych kmeňov. To nie je náhoda. Podľa GlobalSecurity.org to bolo pôvodne kvôli armádnemu nariadeniu, ktoré bolo neskôr zrušené. Dnes, keď je nariadenie preč, tradícia zostáva a existuje postup na výber nového mena. Úrad pre indiánské záležitosti vedie zoznam mien, ktoré môže armáda použiť.

4 57

Pavilion Lake, sladkovodné jazero v Kanade je jedným z mála jazier na svete, ktoré obsahuje živé štruktúry podobné koralovým útesom, o ktorých sa predpokladá, že pripomínajú skorý život na Zemi alebo život na iných planétach. Jazero demonštruje krasovú hydrológiu s podzemnými prítokmi z potokov Marble Canyon. Jazero má vo všeobecnosti nízku biologickú produktivitu a je klasifikované ako ultraoligotrofné. Vyznačuje sa tiež vysokým stupňom čírosti vody. Jazero dosahuje maximálnu hĺbku 65 metrov pod hladinou. Je to tiež jazero s tvrdou vodou, kvôli vysokému obsahu minerálov.

5 44

Pás asteroidov nie je ani zďaleka taký preplnený, ako ho zobrazujú filmy a televízia. Medzi jednotlivými objektmi sú milióny kilometrov a astronauti by si pravdepodobne ani neuvedomili, že preleteli cez pás. Najväčší z týchto asteroidov má priemer asi 12 kilometrov. Približne taký veľký asteroid narazil do Zeme pred 65 miliónmi rokov a zabil takmer 90 percent zvierat vrátane dinosaurov.

6 43

Kresťanský kult s názvom The Children of God (Božie deti) povzbudzoval svoje členky, aby nadviazali aj nemanželské a hromadné sexuálne vzťahy s potenciálnymi konvertitmi (budúcimi členmi), aby ich prilákali. Nazývali sa Flirty Fishing (Koketný rybolov) a úspešne prilákali do kultu viac ako 100 000 mužov.

7 43

Približne pred 70 000 rokmi klesla globálna populácia ľudstva len na niekoľko tisíc jedincov, čo malo veľký vplyv na náš druh. Jedna teória tvrdí, že v Indonézii vybuchol mohutný supervulkán, ktorý sčernil oblohu popolom, uvrhol Zem do doby ľadovej a zabil všetkých okrem tých najodolnejších ľudí. Vedci túto možnosť nevylučujú, ale majú aj svoju teóriu. Svoju úlohu mohlo zohrať napríklad katastrofálne šírenie chorôb. Nech je to akokoľvek, teraz je správny čas poďakovať svojim 70 000-ročným predkom za to, že prekonali a prežili nebezpečné obdobie v dejinách ľudstva.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.