Vedeli ste, že štúdie Stanfordskej Univerzity v roku 2017 zistili, že ľudia, ktorí používajú vulgarizmy sú úprimnejší než tí so slušným vyjadrovaním? A počuli ste o tom, že komáre dokážu vycítiť krvnú skupinu a najlákavejšia je pre nich 0? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Rastliny s albinizmom sa vyskytujú, keď v dôsledku genetickej mutácie neprodukujú chlorofyl. Vychádzajúce sadenice albínov majú výraznú bielu farbu. Skutočné rastliny s albinizmom nevykazujú vôbec žiadny náznak zeleného pigmentu. Tieto rastliny môžu byť buď úplnými albínmi, alebo môžu vykazovať čiastočné znaky, čím sa im vytvárajú pestré rastlinné listy. Kvôli nedostatku chlorofylu musia vysávať energiu z koreňov susedných rastlín, čo z nich robí v podstate upírov.

Mandle sú členom rodiny ruží, rovnako ako broskyňa, marhuľa, slivka a čerešňa. Keďže plodom mandlí je kôstkovica, ktorá sa skladá z vonkajšej šupky a tvrdej škrupiny so semenom, nepatria mandle medzi orechy. Pochádzajú z juhozápadnej Ázie, od severozápadnej Saudskej Arábie, cez západné Jordánsko, Izrael, Libanon, západnú Sýriu až po južné Turecko.

Dlhodobé filmové farbenie tela postavy Mystique spôsobilo, že zvratky herečky Rebeccy Romijnovej zmodreli. Na Hugha Jackmana sa pozvracala po tom, čo presvedčila štáb, nech si spolu dajú tequilu počas ich posledných spoločných scén vo filme X-Men.

Usain Bolt potvrdil svoj status najrýchlejšieho muža na Zemi hlavne v Riu 2016, keď sa prebojoval do histórie, keď zabehol šprint na 100 m za 9,81 sekundy. Čo robí Boltove úspechy významnejšími, je jeho „čistá rýchlosť“. Z 30 najrýchlejších časov v behu na 100 m, deväť – vrátane prvých troch – zabehol Bolt. Akokoľvek sa to zdá neuveriteľné, ostatných 21 rekordov viedli športovci, ktorí boli v určitom bode svojej kariéry pozitívne testovaní na doping.

Podľa štúdie existujú dva protichodné pohľady na vzťah medzi vulgárnosťou a nečestnosťou (klamstvom). Tieto dve formy správania porušujúceho normy majú spoločné príčiny a často sa považujú za pozitívne súvisiace. Na druhej strane sa však vulgarizmy často používajú na vyjadrenie skutočných pocitov, a preto by mohli negatívne súvisieť s nečestnosťou. „V troch štúdiách sme skúmali vzťah medzi vulgárnosťou a čestnosťou. Vulgarizmy a čestnosť sme najprv skúmali vulgárnym správaním a klamstvom na škále v laboratóriu, potom lingvistickou analýzou sociálnych interakcií v reálnom živote na Facebooku a nakoniec s indexmi vulgarizmov a integrity pre agregovanú úroveň štátov USA. Zistili sme konzistentný pozitívny vzťah medzi nadávkami a čestnosťou. Vulgárnosť bola spojená s menším klamstvom a podvodmi na individuálnej úrovni a s vyššou integritou na úrovni spoločnosti,“ tvrdia výskumníci Stanfordskej Univerzity.

Komáre nielen cítia, akú máte krvnú skupinu, ale uprednostňujú typ 0. Nedávno sa v štúdii z roku 2019 hodnotila preferencia krvnej skupiny u komárov. Urobili to tak, že poskytli vzorky rôznych krvných skupín v samostatných dávkovačoch. Vedci spozorovali, že komáre uprednostňovali kŕmenie z kŕmidla s krvnou skupinou 0, než z ostatných dávkovačov.

Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Food & Nutrition Research majú deti a dospievajúci, ktorí jedia sladkosti, tendenciu vážiť menej ako ich náprotivky, ktoré sladkosti nekonzumujú. Toto je potenciálne dôležitá správa vzhľadom na nárast detskej obezity. Vedúca výskumníčka Carol O’Neilová z Louisiana State University Agricultural Center však chce zabezpečiť, aby bola štúdia uvedená do perspektívy. „Štúdia ukazuje, že deti a dospievajúci, ktorí konzumujú sladkosti, majú menšiu pravdepodobnosť nadváhy alebo obezity,“ povedala O’Neilová. „Výsledky tejto štúdie by sa však nemali chápať ako predstieranie, ktoré by sa malo preháňať. Cukríky by v strave nemali nahrádzať potraviny bohaté na živiny, ide o špeciálnu pochúťku a mali by ste si ich užívať s mierou.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.