V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o vodiacom psovi menom Figo, ktorý zachránil svoju nevidiacu majiteľku tak, že skočil pred idúci autobus a dozviete sa, že čínsky básnik Li Bai sa vo svojich veršoch venoval prevažne alkoholu a pijatike.

Netradičný zvyk žien z kmeňa Kayan v Mjanmarsku je nosenie kovových kruhov, alebo obručí okolo krku. Pôvodnou myšlienkou bolo, že to ženám predĺži krk, aby vyzerali ako nežné labute. Opak je však pravdou. Lekári potvrdili, že ide iba o optickú ilúziu. V skutočnosti im kruhy krk nepredĺžia, ale odtláčajú ramená a kľúčne kosti nadol. Odstraňovanie týchto obručí však môže byť riskantné, pretože ich nosenie spôsobuje ochabnutie krčných stavov a žena by po odstránení nebola schopná udržať hlavu hore.

Bioĺógovia, ktorí sa zaoberajú ploskavcami (kmeň špirálovcov, skupina kmeňov prvoústovcov) zistili, že po rozrezaní jeho tela, hlava aj mozog po čase dorastú. A nielen to. Živá časť mozgu si dokonca dokázala uchovať predošlé spomienky a preniesť ich do nových, dorastených častí. Tento úžasný objav sa podarilo urobiť biólógovi Michaelovi Levinovi, profesorovi na Tufts University, a jeho bývalému kolegovi Talovi Shomratovi.

Olympijské hry, či už letné, alebo zimné, sa konajú každé 4 roky. Prvé novodobé olympijské hry sa konali v roku 1850 v anglickom Wenlocku a boli predchodcami dnešných, moderných olympijských hier. Založil ich doktor William Penny Brookes, ktorý sa inšpiroval starovekými, gréckymi olympijskými hrami. V moderných olympijských hrách získajú športovci umiestnení na prvých troch priečkach medaile, zlatú, striebornú a bronzovú. Olympionici, ktorí sa však umiestnili na štvrtom až ôsmom mieste, dostávajú namiesto medailí diplomy.

Li Bai bol čínsky básnik, ktorý sa vo svojich dielach venoval hlavne alkoholu a opilstvu. Bol aj obrovský romantik, no známejší bol tým, že si rád vypil. Jedna z legiend dokonca hovorí, že jeho smrť nastala utopením, keď sa pod parou na trajekte pokúšal objať odraz mesiaca vo vode.

Včely medonosné sa dožívajú len šesť až osem týždňov. U včiel je známe, že sú veľmi pracovité avšak majú príliš krátky život. Ak sa cítia ohrozené a niekoho bodnú, na rozdiel od ôs, včely umierajú. Jedna včela robotnica teda za svoj život vyprodukuje jednu dvanástinu čajovej lyžičky medu, čiže na každú čajovú lyžičku je potrebné 12 včiel. Na výrobu polievkovej lyžice medu je teda potrebných až 36 včiel. Preto je med jednou zo vzácnych surovín.

Vodiaci pes menom Figo, ktorého vlastní nevidiaca žena Audrey Stone, získal v roku 2015 významné ocenenie. Frugo sa totiž počas prechádzky v New Yorku hodil pred autobus, ktorý sa rútil na jeho majiteľku. Pri Audrey čakal dovtedy, kým sa jej nedostalo zdravotnej starostlivosti. Figo skončil síce so zlomenou nohou ale získal od organizácie ASPCA (Americká spoločnosť pre prevenciu proti krutosti na zvieratách) ocenenie Pes roka.

William Patrick Stuart-Houston sa v skutočnosti volal William Patrick Hitler. Bol to synovec diktátora Adolfa Hitlera, ktorý sa pridal k americkým vojskám ako lekárnik. William však nebol žiadny nacistický špión, bol to čestný muž, ktorý svojím strýkom opovrhoval, preto si aj neskôr nechal zmeniť meno. Za svoje činy získal aj ocenenie Purpurové srdce. Po vojne sa presťahoval do štátu New York kde sa oženil, vychoval štyri deti a založil svoj vlastný biznis v oblasti zdravotníctva.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.