Počuli ste, že texaskú univerzitu v roku 2004 vyšetrovatelia zažalovali po tom, ako sa im od nej podarilo kúpiť diplom pre ich mačku? Vedeli ste o tom, že počas viktoriánskeho obdobia v Londýne doručovanie pošty prebiehalo aj 12-krát denne? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

V roku 1830 cena poštovného v Anglicku závisela nielen od počtu strán v dopise, ale aj od toho, koľko kilometrov prejde poštár, aby zásielku doručil. Poštovné v tom čase platili príjemcovia. Zárobky boli v tom čase nízke, takže u chudobnej rodiny mohlo doručenie stredne dlhého listu stáť aj celodennú mzdu. Poštová služba vo viktoriánskom Londýne fungovala 6 dní v týždni a doručovatelia pracovali aj 12 hodín denne, takže ľudia, ktorí bývali po trase poštára dostávali zásielky aj 12-krát denne.

Počas mnohých rokov sa americkí aj ruskí astronauti pokúšali pristáť na Mesiaci. Z tohto obrovského kroku pre ľudstvo sa však stal konkurenčný súboj. V roku 1969, keď bola Studená vojna na vrchole sa podarilo na mesiaci pristáť Američanom Buzzovi Aldrinovi a Neilovi Armstrongovi. Ich dvaja ruskí predchodcovia počas ruských pokusov výprav do vesmíru však skončili tragicky. Neil Armstrong však chcel pripomenúť nielen obete amerických nezdarených výprav do vesmíru, ale chcel vzdať úctu aj konkurenčným ruským kozmonautom. Preto vzal na mesiac aj dve sovietske medaile na počesť zosnulých konkurentov Vladimíra Komarova, ktorý zomrel v kozmickej lodi Sojuz v roku 1967 a Jurija Gagarina, ktorý zahynul na obežnej dráhe v roku 1968.

Keďže pytliaci lovia slony kvôli slonovine, ktorá je medzi materiálmi veľmi vzácna, vyberajú si vždy jedince s najväčšími klami. Preto sa slony, ktoré majú v genofonde obrovské kly, nemôžu ďalej rozmnožovať a ničia tak genofond ich vývoja. Výskumníci, ktorí sa slonmi zaoberajú tak zistili, že generácia za generáciou má čím ďalej menšie kly.

Počas prvej svetovej vojny farmári tvrdo pracovali, aby vypestovali čo najviac plodín a nachovali čo najviac dobytka. Ceny potravín však začali prudko klesať a počet potravín bol v prebytku. V roku 1930 boli ceny plodín na trhu najnižšie, farmári krachovali jeden za druhým a prichádzali o svoje farmy a živobytie. Mnohé domácnosti preto začali na kúrenie používať kukuricu, keďže bola oveľa lacnejšia ako uhlie. V mnohých dedinách bolo často cítiť závan vône pukancov.

Málokto pozná skupinu chlapcov, ktorí dostali prezývku The Tongan Castaways (Tongskí stroskotanci). Ide o šiestich mladíkov z Tongy, ktorí v roku 1965 ušli zo školy, ukradli loď a vybrali sa na plavbu. Netrvalo dlho a stroskotali na odľahlom neobývanom ostrove Ata, kde prežili 15 mesiacov až kým ich napokon nenašli. Za ten čas však nestratili hlavu, postavili si prístrešok, telocvičňu a živili sa sliepkami, banánmi, či kokosmi. Každý večer zapaľovali oheň, aby odlákali predátorov. Jeden z chlapcov dokonca s pomocou dreva a kokosových orechov poskladal gitaru.

Trinity Southern University in Texas bola žalovaná vyšetrovateľmi v roku 2004 za falšovanie a predávanie vysokoškolských titulov. Prišli na to tak, že počas vyšetrovania sa im podarilo kúpiť za 299 dolárov pre ich kocúra Colbyho Nolana bakalársky diplom, na ktorom bolo uvedené, že má skúsenosti so strážením malých detí a s riadením maloobchodu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.