Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1525 – človek na prstoch nemá žiadne svaly, pohyby prstov ovládajú svaly na dlani a na predlaktí a dospelé motýle sa nevyprázdňujú, všetku potravu ich telo premení na energiu

8452

Vedeli ste, že človek na prstoch nemá žiadne svaly, pohyby prstov ovládajú svaly na dlani a na predlaktí? Počuli ste o tom, že dospelé motýle sa nevyprázdňujú, všetku potravu ich telo premení na energiu? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 56

Najvyšší súd Spojených štátov zasadol len jedenkrát počas celej histórie. V roku 1906 bol 19-ročný černoch menom Ed Johnson z Tennessee neprávom odsúdený na smrť za znásilnenie mladej belošky. Rozvášnený dav vnikol do väzenia, odvliekli ho k neďalekému mostu, kde začalo jeho lynčovanie a po roztrhnutí lana ho zastrelili. Na príkaz prezidenta Roosvelta vyšetrovateľ obvinil šerifa a porotu, ktorí mladíka odsúdili, z lynčovania a pohŕdania Najvyšším súdom USA, nakoľko vzali spravodlivosť do vlastných rúk skôr, než bolo súdne rozhodnutie právoplatné.

2 36

Veveričkám pri letoch nehrozí žiadne nebezpečenstvo v dôsledku pádu. Obrovskú zásluhu majú na tom blany medzi hornými a dolnými končatinami, ktoré zvyšujú odpor vzduchu a vzbudzujú dojem, že veveričky lietajú. Hlavným koordinátorom ich pohybu vo vzduchu je však ich huňatý chvost, vďaka ktorému vedia ich telo udržať v rovnováhe.

3 42

Kreslená postavička Maude Flandersová (suseda Simpsonovcov) v 11. sérii umrela, pretože sa v zákulisí nahrávacieho štúdia vyskytli problémy. Herečka Maggie Roswell, ktorá prepožičala hlas postave Maude, požiadala štúdio FOX (tvorcovia Simpsonovcov) o zvýšenie platu. Štúdio jej však nevyhovela Maggie v štúdiu skončila, preto tvorcovia jej postavu nechali zomrieť.

4 28

Apollo 12 odštartovalo svoju misiu 14. novembra 1969. Krátko po štarte, za menej ako minútu, zasiahli raketoplán 2 blesky, ktoré na palube vyradili elektrinu. Vedci však nenechali nič na náhodu a vďaka tréningu, počas ktorého simulovali aj búrku, sa im podarilo v krátkom čase dať všetky prístroje do poriadku.

5 31

Ľudské prsty nemajú v štruktúre žiadne svaly. Pohyby jednotlivých článkov ovládajú svaly, ktoré máme na dlani a na predlaktí. Pri pohyboch prstami môžeme viditeľne pozorovať, ako sa svaly zápästia a dlane pod kožou pohybujú.

6 24

Starovekí Egypťania postavili sochu kráľa Ramzesa II. s takou presnosťou, aby na ňu svietilo slnko len 2 dni v roku. Prvýkrát sa ho lúče dotýkajú 22. februára v deň, kedy bol korunovaný za kráľa a druhýkrát 22. októbra, v deň jeho narodenia.

7 23

Dospelé jedince motýľov ani nemočia, ani nevykonávajú veľkú potrebu, na rozdiel od húseníc, ktorých vyprázdňovanie je dokonca možné aj počuť. Motýle však všetku potravu a živiny, ktoré príjmu, premenia vo svojom tele na energiu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.