Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1527 – v roku 1833 počas meteorickej búrky spadlo každú hodinu 50 000 až 150 000 meteoritov a dedina Supai je hlavnou rezerváciou indiánskeho kmeňa Havasupai žijúceho vo vnútri Grand Kaňonu

7286

Vedeli ste, že v roku 1833 počas meteorickej búrky spadlo každú hodinu 50 000 až 150 000 meteoritov? Počuli ste už o dedine Supai, ktorá je hlavnou rezerváciou indiánskeho kmeňa Havasupai žijúceho vo vnútri Grand Kaňonu? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Saudsko-Arabská poľnohospodárska spoločnosť Almarai už roky skupuje pôdu v Kalifornii súčasne s právami na využívanie vody z rieky Colorado, aby mohli pestovať a dovážať bôbovitú rastlinu lucernu, ktorú využívajú ako krmivo pre dojné kravy. Kalifornčanom sa to však nepáči, pretože celá ich krajina trpí nedostatkom pitnej vody.

Vedci počas skúmania chutí u mačiek zistili, že na všetky chute potravy reagovali rovnako ako ostatné cicavce, s výnimkou sladkých potravín. Hĺbkovým skúmaním zistili, že mačkám chýba látka, ktorá pomáha rozpoznávať sladkú chuť. Mačky sa síce sladkým potravinám nevyhýbali, len pri ich konzumácii necítili žiadnu chuť.

Napriek tomu, že červené, zelené a žlté LED svetlá ľudia používali už v 60. rokoch minulého storočia, modré LED svetlo vynašli Japonci Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura až v 90. rokoch minulého storočia. V roku 2014 za svoj vynález získali aj Nobelovu cenu v odbore fyziky, pretože vynájdenie modrých LED žiaroviek malo veľký úspech a veľmi rýchlo začalo byť využívané v každodennom živote.

V nočných a skorých ranných hodinách z 12. na 13. novembra 1833 bolo nad Spojenými štátmi americkými vidieť hustý meteorický dážď Leonid. Profesor z univerzity v Yale menom Denison Olmsted, ktorý sa o tento úkaz zaujímal, však spozoroval tento dážď až nad ránom, keď začali meteority miznúť s východom slnka. Požiadal preto médiá, aby požiadali ľudí, ktorí tú noc meteorickú búrku sledovali, aby sa mu ozvali. Jeho výskum tak bol poskladaný zo svedectiev a výpovedí občanov, ktorí sa mu ozvali.

Americký štát Kalifornia je hlavným pestovateľom a dodávateľom pistácií a mandlí po celom svete. Keďže stúpla ich hodnota, rozšírili sa aj krádeže týchto surovín a následný predaj na čiernom trhu. Len za rok 2019 bol ich výnos 6 miliárd amerických dolárov a dostali sa tak za druhú najvzácnejšiu komoditu v Kalifornii, hneď za pistácie.

Disciplína hod oštepom už dávno patrí medzi hlavné atletické disciplíny. Po tom, ako hody mužov začali presahovať dĺžku 100 metrov, sa v roku 1986 komisia rozhodla zmenšiť veľkosti oštepov, aby skrátili ich dolet. Predošlé rekordy komisia súčasne anulovala a od roku 1986 drží svetový rekord v hode oštepom Jan Železný s dĺžkou 98,48 metra, ktorého od roku 1996 doposiaľ nik neprekonal.

Vo vnútri Grand Kaňonu existuje dedinka s názvom Supai, v ktorej žije kmeň indiánov Havasupai. V tejto malej dedinke neďaleko rieky Colorado žije niekoľko stoviek obyvateľov. K tomuto miestu však nevedie žiadna prístupová cesta, jedinou možnosťou je tam prísť pešo. Supai je dokonca jediným miestom v USA, kde sa pošta prenáša a doručuje mulicami.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre