Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1527 – v roku 1833 počas meteorickej búrky spadlo každú hodinu 50 000 až 150 000 meteoritov a dedina Supai je hlavnou rezerváciou indiánskeho kmeňa Havasupai žijúceho vo vnútri Grand Kaňonu

7265

Vedeli ste, že v roku 1833 počas meteorickej búrky spadlo každú hodinu 50 000 až 150 000 meteoritov? Počuli ste už o dedine Supai, ktorá je hlavnou rezerváciou indiánskeho kmeňa Havasupai žijúceho vo vnútri Grand Kaňonu? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 63

Saudsko-Arabská poľnohospodárska spoločnosť Almarai už roky skupuje pôdu v Kalifornii súčasne s právami na využívanie vody z rieky Colorado, aby mohli pestovať a dovážať bôbovitú rastlinu lucernu, ktorú využívajú ako krmivo pre dojné kravy. Kalifornčanom sa to však nepáči, pretože celá ich krajina trpí nedostatkom pitnej vody.

2 41

Vedci počas skúmania chutí u mačiek zistili, že na všetky chute potravy reagovali rovnako ako ostatné cicavce, s výnimkou sladkých potravín. Hĺbkovým skúmaním zistili, že mačkám chýba látka, ktorá pomáha rozpoznávať sladkú chuť. Mačky sa síce sladkým potravinám nevyhýbali, len pri ich konzumácii necítili žiadnu chuť.

3 47

Napriek tomu, že červené, zelené a žlté LED svetlá ľudia používali už v 60. rokoch minulého storočia, modré LED svetlo vynašli Japonci Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura až v 90. rokoch minulého storočia. V roku 2014 za svoj vynález získali aj Nobelovu cenu v odbore fyziky, pretože vynájdenie modrých LED žiaroviek malo veľký úspech a veľmi rýchlo začalo byť využívané v každodennom živote.

4 32

V nočných a skorých ranných hodinách z 12. na 13. novembra 1833 bolo nad Spojenými štátmi americkými vidieť hustý meteorický dážď Leonid. Profesor z univerzity v Yale menom Denison Olmsted, ktorý sa o tento úkaz zaujímal, však spozoroval tento dážď až nad ránom, keď začali meteority miznúť s východom slnka. Požiadal preto médiá, aby požiadali ľudí, ktorí tú noc meteorickú búrku sledovali, aby sa mu ozvali. Jeho výskum tak bol poskladaný zo svedectiev a výpovedí občanov, ktorí sa mu ozvali.

5 36

Americký štát Kalifornia je hlavným pestovateľom a dodávateľom pistácií a mandlí po celom svete. Keďže stúpla ich hodnota, rozšírili sa aj krádeže týchto surovín a následný predaj na čiernom trhu. Len za rok 2019 bol ich výnos 6 miliárd amerických dolárov a dostali sa tak za druhú najvzácnejšiu komoditu v Kalifornii, hneď za pistácie.

6 28

Disciplína hod oštepom už dávno patrí medzi hlavné atletické disciplíny. Po tom, ako hody mužov začali presahovať dĺžku 100 metrov, sa v roku 1986 komisia rozhodla zmenšiť veľkosti oštepov, aby skrátili ich dolet. Predošlé rekordy komisia súčasne anulovala a od roku 1986 drží svetový rekord v hode oštepom Jan Železný s dĺžkou 98,48 metra, ktorého od roku 1996 doposiaľ nik neprekonal.

7 27

Vo vnútri Grand Kaňonu existuje dedinka s názvom Supai, v ktorej žije kmeň indiánov Havasupai. V tejto malej dedinke neďaleko rieky Colorado žije niekoľko stoviek obyvateľov. K tomuto miestu však nevedie žiadna prístupová cesta, jedinou možnosťou je tam prísť pešo. Supai je dokonca jediným miestom v USA, kde sa pošta prenáša a doručuje mulicami.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.