Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1528 – boxer Mike Tyson zasadil svoj prvý úder už v 10 rokoch mužovi, ktorý hodil jeho holuba do drviča odpadu a v Barcelone zaviedli od roku 2017 antikoncepčné krmivo pre holuby, pretože sa rýchlo premnožujú

8177

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate, ako boxer Mike Tyson zasadil svoj prvý úder už v 10 rokoch mužovi, ktorý hodil jeho holuba do drviča odpadu a dozviete sa, že v Barcelone zaviedli od roku 2017 antikoncepčné krmivo pre holuby, pretože sa rýchlo premnožujú.

1 71

České mesto Jáchymov, ktoré leží v Krušných horách na hraniciach s Nemeckom je známe tým, že sa tu razili mince – toliare. Americká mena – dolár – vznikla v roku 1520 a Američania sa inšpirovali práve z názvu týchto mincí – toliar – dolár.

2 45

John Taylor sa v 18. storočí vydával za očného lekára, ktorý chodil z mesta do mesta a sľuboval ľuďom operácie očí. V skutočnosti bol však šarlatán, ktorý namiesto liečby zničil zrak stovkám ľudí. Medzi jeho nešťastných pacientov patrili aj hudobní skladatelia ako Georg Friedrich Händel, ktorý si uňho nechal operovať šedý zákal a Johann Sebastian Bach, ktorý pár mesiacov po zákroku zomrel na pooperačný zápal v oku.

3 53

Monako je druhou najmenšou krajinou na svete, hneď po Vatikáne. Monacká Ústava je najkratšou ústavou na svete a obsahuje len 3 814 slov. Tento dokument vznikol v roku 1962 za vlády kniežaťa Rainiera III. Naopak, najdlhšiu ústavu na svete má India so 146 385 slovami.

4 35

Mike Tyson, známy ako neľútostný boxer, mal ťažké detstvo. Aby sa udržal psychicky v rovnováhe, našiel si koníček v chovaní holubov. Jedného dňa, keď mal 10 rokov, našiel svojho obľúbeného holuba mŕtveho. Chcel ho pochovať, preto ho vložil do debničky a vrátil sa do domu pre potrebné veci. Keď sa však vrátil, uvidel chlapíka, ako debničku s jeho holubom hádže do drviča na odpad. „Prišiel som k nemu a dal som mu pravý hák. Potom som ho už len videl zvíjať sa kŕčovite na zemi ako malé decko,“ opísal Tyson.

5 40

V roku 2017 v Barcelone prvýkrát spustili test novej antikoncepcie pre holuby po tom, ako sa v meste premnožili. Antikoncepciu vytvorili s použitím nikarbazínu, ktorý im primiešali do krmiva. Na miestach, kde bola táto antikoncepcia aplikovaná, sa znížila populácia holubov o 50% a naopak, na miestach, kde ju nepoužili, vzrástla populácia holubov o 11%. Barcelona sa tak stala prvým európskym mestom, kde sa toto opatrenie aplikovalo.

6 31

Postaviť reštauráciu na vrchole aktívnej sopky nebolo jednoduché. Architekti Eduardo Caceres a Jesus Soto na položenie základov reštaurácie El Diablo Restaurant museli použiť 9 vrstiev čadičovej horniny. Na otvore sopky je položená veľká mreža na grilovanie pod ktorou necelé dva metre buble horúca láva, ktorá má 400° C.

7 30

Bažantí ostrov leží na rieke Bidasoa medzi Španielskom a Francúzskom a o tento ostrov sa obe krajiny delia od roku 1659, kedy podpísali takzvanú Pyrenejskú dohodu. Zástupcovia Francúzska sa každý február stretnú na ostrove, aby ho odovzdali Španielom a v auguste zase prebieha opačný ceremoniál, kedy ostrov Španieli predávajú Francúzom.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.