Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1532 – pikachurin je proteín pomenovaný podľa známeho pokémona, ktorý pomáha prenášať elektrické impulzy z oka do mozgu a jaskyňa Veryovkina v Gruzínsku je najhlbšou jaskyňou na svete

6741

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že pikachurin je proteín pomenovaný podľa známeho pokémona, ktorý pomáha prenášať elektrické impulzy z oka do mozgu a prečítate si aj o tom, že jaskyňa Veryovkina v Gruzínsku je najhlbšou jaskyňou na svete.

1 95

V apríli 1940 vznikla úplne prvá počítačová hra s názvom Nim, ktorá sa dala spustiť na viac ako tonu vážiacom počítači Nimatron. Autorom hry bol americký jadrový fyzik Edward Condon, vtedajší zástupca riaditeľa výskumu vo Westinghouse Electric Company v Pittsburghu bol súčasne tvorcom aj samotného počítača Nimatron. Nim bola logicko-strategická hra.

2 60

ABS, známy ako Anton-Babinského syndróm, je psychická porucha, pri ktorej si pacient myslí, že vidí, aj keď je kortikálne slepý. V prípade, ak človeka trpiaceho týmto syndrómom začnete konfrontovať s tým, že vidieť nemôže pretože je slepý, začne si vymýšľať o tom, čo vidí.

3 74

Japonskí vedci objavili v roku 2008 proteín, ktorý pomáha prenášať elektrické impulzy z oka do mozgu. Pomenovali ho Pikachurin podľa známeho pokémona Pikachu, pretože patrí medzi pokémonov s elektrickými funkciami a vlastnosťami.

4 46

Gruzínsko má samo o sebe najhlbšie jaskyne, ale kráľovnou medzi nimi je jaskyňa Veryovkina. Jej dno sa nachádza až 300 metrov pod úrovňou hladiny Čierneho mora. Jaskyňu Veryovkinu sa podarilo zmapovať výskumníkom z Moskvy na samé dno až v roku 2018 a jej hĺbka je neuveriteľných 2 212 metrov. Profesionálom trvala spiatočná cesta sedem dní.

5 52

Naša obrovská hviezda Slnko sa nám často javí ako žlté, no v skutočnosti má bielu farbu. Dôvodom je obyčajný atmosferický jav, pri ktorom sa farby v nadmorských výškach líšia. Zo Zeme síce vidíme slnko ako žlté, no vedci, ktorí zaznamenali slnko z vesmíru za hranicou atmosféry zachytili skutočnú farbu slnka – bielu.

6 41

Americká armáda ešte stále používa 20 cm veľké diskety na zastaranom počítači IBM, ktorý bol vyvinutý v 70. rokoch 19. storočia na prevádzku a riadenie jadrových raketových systémov. Je to preto, že je neuveriteľne ťažké ich hacknúť. Dnešné počítače majú určitú vzduchovú medzeru a staré počítače IBM sú spoľahlivé. S náhradnými dielmi by mohli fungovať ešte ďalších 40 rokov.

7 39

Na kopci v meste Ōtsuchi na severovýchode Japonska postavili telefónnu búdku, z ktorej sa nedovoláte na žiadne skutočné číslo. Slúži na to, aby ľudia mohli z nej pri výhľade na oceán zavolať svojím blízkym, ktorých životy zmarilo silné tsunami v roku 2011. Búdka slúži ako symbolika pre ľudí, ktorí počas tsunami stratili svojich blízkych a ktorých telá pohltil samotný oceán.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.