Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1533 – čínsky egreš bol premenovaný na kiwi, keď ich Nový Zéland začal počas studenej vojny vyvážať do USA a limuzína prezidenta USA je vždy zásobovaná aj krvou s prezidentovou krvnou skupinou

3038

Vedeli ste, že čínsky egreš bol premenovaný na kiwi, keď ich Nový Zéland začal počas studenej vojny vyvážať do USA? Počuli ste o tom, že limuzína prezidenta USA je vždy zásobovaná aj krvou s prezidentovou krvnou skupinou? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Klasická vinylová platňa váži v priemere 120 – 150 gramov, ale existujú aj menšie a väčšie platne. Jeden lisovací cyklus záznamu štandardnej dĺžky sa vykonáva pri teplote 160°C, trvá to približne 20-30 sekúnd pod tlakom 100 – 150 ton. Na priemerné vinylové platne sa nahrávalo 18 – 22 minút zvukových stôp, na 20-minútovej platní je drážková špirála, ktorá meria približne 427 metrov.

Na Antarktíde sa nachádza malá dedinka s názvom Villas Las Estrellas, ktorá má aj vlastnú školu a poštu. Žije tu približne 100 obyvateľov, ktorých tvoria vedci a čilskí námorníci a letci so svojimi rodinami. Hlavnou podmienkou pre život v tejto obci je nutnosť si dať vyoperovať slepé črevo, pretože najbližšia nemocnica je vzdialená viac ako 1 000 kilometrov.

Americké letectvo začalo bombardovať ciele v Laose v roku 1964 a lietali s lietadlami ako AC-130 a B-52 plnými kazetových bômb na tajné misie z Thajska. Spojené štáty nakoniec podľa Al-Džazíry zhadzovali bomby v ekvivalente lietadla každých osem minút, 24 hodín denne, počas deviatich rokov.

Aj keď sa o odchode gitaristu Davea Mustaina narozprávalo veľa, skutočný dôvod je jednoduchý. Dave Mustaine bol známy tým, že si rád vypil a v mnohých prípadoch bola reč aj o drogách. Alkohol však u celebrít nie je ničím výnimočný. Kapela Metallica ho oficiálne vyhodila v roku 1983, ale nie kvôli pitiu. Pravým dôvodom bolo jeho správanie pod vplyvom alkoholu a jeho stupňujúca sa agresivita. Dave sa však čoskoro otriasol a založil kapelu Megadeth.

Spoločnosť Burger King chcela aj v roku 2015 priniesť zákazníkov tématický špeciál, preto prišli s novinkou – špeciálnym halloweenskym hamburgrom. Pečivo malo na pohľad čiernu farbu, preto ostali ľudia prekvapení, keď mali na druhý deň zelené výkaly. Dôvod bol však jednoduchý – spôsobilo to farbivo, ktoré pridali do žemlí, aby dosiahli čiernu, halloweensku farbu.

Prezidenti v USA majú vo svojich limuzínach rôzne vymoženosti. Okrem kyslíkovej bomby v jeho minichladničke môžete nájsť aj krvné zásoby s jeho krvnou skupinou. Do prezidentskej limuzíny sa vmestí až sedem ľudí a pravidelne s ním jazdí aj jeho osobný lekár.

Nový Zéland začal vyvážať ovocie do USA v 50. rokoch minulého storočia. To bol vrchol studenej vojny a výraz čínsky egreš bol pre Turners and Growers marketingovou nočnou morou. Ich prvý nápad, melonety, bol rovnako nepopulárny u amerických dovozcov, pretože melóny a bobule podliehali vysokým dovozným clám. V júni 1959 Jack Turner počas stretnutia manažmentu Turners and Growers v Aucklande navrhol názov kiwi, ktorý všetci prijali.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre