Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1535 – Niihau je ostrov, ktorý v roku 1864 kúpila škótska rodina za 10 000 dolárov a pri jeho návšteve vám treba špeciálne povolenie od majiteľov a glilarium bola nádoba Rimanov na chov myší, ktoré považovali za delikatesu

7803

Vedeli ste, že Niihau je ostrov, ktorý v roku 1864 kúpila škótska rodina za 10 000 dolárov a pri jeho návšteve vám treba špeciálne povolenie od majiteľov? Počuli ste už o nádobe glilarium na chov myší, ktoré považovali Rimania za delikatesu? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 118

Joseph Grew bol americkým veľvyslancom v Japonsku už od roku 1932 a napriek dusnej atmosfére medzi krajinami sa snažil zachovať mierové riešenia konfliktov. Niekoľkokrát počul v Japonsku klebety a snažil sa varovať Biely dom. V roku 1941 poslal niekoľko telegramov prezidentovi Roosveltovi o tom, že Japonci pripravujú nečakaný útok na Pearl Harbor v prípade konfliktu s USA. Keď Grew upozornil Washington, jeho varovania boli vždy ignorované.

2 72

Testy zistili, že 4-taktný fúkač lístia Ryobi vypustil takmer sedemkrát viac oxidov dusíka (NOx) a 13,5-krát viac oxidu uhoľnatého (CO) ako fúkač značky Raptor. 2-taktný fúkač lístia značky Echo fungoval ešte horšie, generoval 23-krát viac CO a takmer 300-krát viac nemetánových uhľovodíkov (NMHC) než Raptor. „Emisie uhľovodíkov z polhodinovej práce na dvore s dvojtaktným fúkačom lístia sú približne rovnaké ako pri 3900 míľovej jazde z Texasu na Aljašku vo vysokovýkonnom pikape,“ povedal Jason Kavanagh, inžiniersky editor na Edmunds.com.

3 87

Glilarium bol dierovaný hlboký džbán, kde Rimania chovali a prikrmovali myši. Najlahodnejší hlodavec bol pre nich glis glis z rodu plchovitých, ktorý mohol narásť až do dĺžky 32 centimetrov, čo podľa Rimanov znamenalo 13 centimetrov lahodného mäsa. Tieto myši museli byť pochúťkou bohatých ľudí, pretože starostlivosť o ne bola dosť náročná. Počas návštev dokonca súperili, komu sa podarí vykŕmiť a pripraviť čo najväčšieho hlodavca.

4 54

Mexická Veľká pyramída Tepanapa (označovaná aj ako Veľká pyramída Cholula) bola postavená pred viac ako 2000 rokmi. Môže sa pýšiť obrovským objemom, ktorý je dokonca väčší než majú egyptské pyramídy. Toto masívne dielo je obrovský komplex chodieb, miestností a chrámov a archeologické výskumy tam ešte ani zďaleka nie sú ukončené.

5 65
6 47

Spoločnosť Nintendo vznikla v roku 1889 a založil ju Japonec Fusadžiro Jamauči. V 70. rokoch minulého storočia začali vyrábať videohry vo forme kaziet. V tom čase však internet nefungoval tak, ako dnes a nebol ešte súčasťou každodenného života. Dnes si už pomocou neho ľahko vyhľadáme rady, alebo kontaktujeme podporu produktov. Nintendo však myslelo už vtedy na zákazníkov a vytvorilo systém telefonickej podpory. Ak ste teda mali nejaký technický problém, alebo ste sa v hre nevedeli posunúť ďalej, stačilo kontaktovať zákaznícku linku, kde vám ochotne poradili a nasmerovali vás.

sablona pokus c 2

Niihau je jedným z Havajských ostrovov, ktorý je však v súkromnom vlastníctve. V roku 1864 ho kúpila škótska rodina Sinclairovcov, ktorí hľadali v tejto oblasti pozemok vhodný na farmárčenie. Jeho vtedajší kráľ im teda ponúkol ostrov Niihau. Dnes žije na ostrove 170 ľudí a ide zväčša o potomkov Sinclairovcov, ktorí ostrov zdedili a ich priateľov s rodinami. Elektrinu majú vďaka niekoľkým solárnym panelom, zachytávajú dažďovú vodu, aby z nej mohli urobiť pitnú vodu a živia sa farmárčením a poľnohospodárstvom. Keby ste však chceli navštíviť tento ostrov, museli by ste mať špeciálne povolenie od jeho majiteľov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.