Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1540 – v roku 1932 sa v Západnej Austrálii odohrala veľká bitka proti vtákom emu, ktoré pustošili krajinu a v 19. storočí si mnohí ľudia mysleli, že hranie šachu vedie hráčov k väčšej agresivite

2272

Počuli ste o tom, že v roku 1932 sa v Západnej Austrálii odohrala veľká bitka proti vtákom emu, ktoré pustošili krajinu? Vedeli ste, že v 19. storočí si mnohí ľudia mysleli, že hranie šachu vedie hráčov k väčšej agresivite? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Už v 20. rokoch minulého storočia strpčovali život západoaustrálskym farmárom premnožené vtáky emu, ktoré im pustošili polia a úrodu. Požiadali preto o pomoc armádu. V novembri 1932 sa v okrese Campion v Západnej Austrálii odohrala takzvaná veľká vojna proti emu. 2. novembra 1932 zbadali vojská skupinku 50 vtákov emu, ale boli ďaleko na dostrel, preto požiadali domácich obyvateľov, aby ich nahnali bližšie. Vtáky sa však rozdelili na menšie skupinky a rozutekali sa po okolí. Zastreliť sa im podarilo len 12 jedincov. O dva dni neskôr, 4. novembra, sa pri miestnej priehrade nachádzalo asi 1 000 kusov vtákov emu. Po predošlej streľbe sa im však zbraň zasekla a aj tento pokus bol tak neúspešný. Emu pustošili krajinu aj naďalej nakoľko 8. novembra sa armáda rozhodla túto misiu ukončiť.

Šach v 19. storočí nebol vo svete žiadnou novinkou ale v Európe a USA sa táto spoločenská hra, dnes už považovaná aj za šport, v tom čase ešte len rozbiehala. Existovalo veľa nadšencov, ale ako pri každej novinke, našli sa aj osoby, ktoré túto hru tvrdo kritizovali. Nazývali ju zdrojom intelektuálnej lenivosti a antisociálneho správania, ktoré môže dokonca vyvolať násilie. Milovníkom šachu sa to však nepáčilo, tak hru obhajovali tým, že je „zdrojom intelektuálneho prebudenia“.

Lastúrnička je drobný kôrovec, ktorý vyzerá ako organizmus podobný krevetám s veľkosťou asi 1 mm. Keď ho zožerie iná ryba počas pojedania planktónu, Ostracod okamžite uvoľní bioluminiscenčnú chemikáliu v snahe osvetliť rybu zvnútra, aby bola identifikovateľná pre predátorov. Keď však ryba nechce byť viditeľná, dokáže lastúrničku vypľuť, čo vyzerá, ako keby ryba vypúšťala blesky.

V roku 1799 dostal anglický zoológ George Shaw balíček z Austrálie. Bol v ňom vtákopysk, ktorý mu bol poslaný na vedecké účely a to bolo prvýkrát, čo Shaw tohto tvora videl. Preto si myslel, že ide o žart a niekto mu zobák prišil. Keď však na ňom vykonal pitvu, nenašiel žiadne stopy po stehoch. Aj po tom, ako ukončil svoj výskum sa dlho cítil byť oklamaný a snažil sa vytvoriť skicu, ako by mal v skutočnosti vtákopysk vyzerať – bez zobáka.

V roku 1991 sa mužovi podaril veľký kúsok. Na garážovom výpredaji si kúpil za 4 doláre rám na obraz, za ktorým našiel prvý výtlačok Deklarácie nezávislosti. Keďže bol tento dokument dôkladne uschovaný, nedošlo k žiadnemu jeho poškodeniu a jeho odhadovaná hodnota je 800 000 – 1 000 000 dolárov. Na svete je len 24 výtlačkov Deklarácie nezávislosti, z toho len tri kusy sú v súkromnom vlastníctve.

The Vault je prvá samoobslužná kaviareň v Amerike a možno aj prvá na svete. Zákazníci si zoberú nápoje, zákusky a potom zaplatia kreditnou kartou alebo v hotovosti pri pokladni. Od júna do októbra 2014 sa Vault stal celosvetovou novinkou pre svoj jedinečný obchodný model založený na čestnosti ľudí z Valley City v Severnej Dakote.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre