Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1539 – v roku 1867 našli lovci hlboko v indickej džungli 6-ročného chlapca, ktorý žil vo vlčej svorke a napriek tomu, že v meste Bridal Veil v Oregone už vyše 30 rokov nik nežije pošta tu stále funguje

25282

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o tom, ako v roku 1867 našli lovci hlboko v indickej džungli 6-ročného chlapca, ktorý žil vo vlčej svorke a dozviete sa, že napriek tomu, že v meste Bridal Veil v Oregone už vyše 30 rokov nik nežije pošta tu stále funguje.

V roku 1867, v hĺbke severoindickej džungle Uttar Pradesh, našla skupina lovcov svorku vlkov, ktorú nasledovalo aj malé dieťa. Rozhodli sa ich sledovať. Celá svorka aj s dieťaťom vošla do jaskyne. Následne lovci pred jaskyňou založili oheň, vlkov vydymili, zastrelili a následne chlapca zajali. Dali mu meno Dina Sanichar, čo v preklade znamená Sobota. Dina mal dlhý čas problém so začlenením, jedol iba mäso, odmietal nosiť oblečenie a namiesto rozprávania vydával zvieracie zvuky. Po rokoch života s misionármi sa naučil chodiť vzpriamene, obliekať sa, dokonca začal aj fajčiť, ale rozprávať sa nikdy nenaučil. V Indii postupom času našli ešte niekoľko detí, ktoré takto žili v lesoch, no Dina bol vraj skutočnou predlohou rozprávky Mauglí.

Bridal Veil (v preklade svadobný závoj) bolo malé podnikové mlynárske mesto na rieke Columbia, založené v roku 1886. V meste prekvital drevársky priemysel, no po tom, ako sa zásoby dreva začali zmenšovať, krátko po roku 1988 tu neostal už ani jeden obyvateľ. Čo však ostalo v prevádzke je cintorín a pošta, kam stále mladomanželia posielajú dopisy, aby získali jedinečnú známku pre šťastie z mesta duchov.

Afroamerický architekt Paul Revere Williams sa naučil kresliť hore nohami, pretože bielym klientom bolo nepríjemné sedieť vedľa černocha. Niektoré luxusné štvrte, kde dnes stoja jeho domy, boli dokonca pre černochov uzavreté. Svoje nápady realizoval väčšinou v južnej Kalifornii a navrhol domy mnohých celebrít, vrátane Franka Sinatru, Lucille Ball, Desi Arnaz a Lon Chaney.

V africkej Keni existuje dedina s názvom Umoja, ktorá patrí iba ženám. Táto dedina bola vytvorená v roku 1990 pre ženy, ktoré hľadajú útočisko pred domácim násilím. Ženy, ktoré tu žijú sa z tohto humanitárneho nápadu tešia, sú tam šťastné a to aj vďaka tomu, že je dedina strážená a do tejto dediny majú muži vstup zakázaný.

Kto by bol povedal, že sladučké mango má už viac ako 5 000 rokov a pochádza z Indie? Je to tak a v rokoch 300 – 400 nášho letopočtu ho obchodníci na lodiach postupne rozšírili aj do Východnej Afriky a Južnej Ameriky. Ak niekomu v Indii darujete košík plný manga, znamená to pre nich ako veľmi priateľské gesto. Mango je totiž u nich symbolom lásky.

Britský veslár a dobrodruh John Fairfax sa stal v roku 1969 prvým človekom, ktorý sám na lodi preplával Atlantický oceán. Jeho sláva však netrvala dlho, keďže deň po tom, ako sa vylodil na breh pristáli Američania na mesiaci. V rokoch 1971 a 1972 zase získal prvenstvo, keď sa sám vybral na plavbu po Tichom oceáne.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre