Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1542 – v augsburskej mestskej časti Fuggerej stojí ročný nájom len 88 centov, od roku 1520 sa ani raz nezvýšil a v Austrálii bolo bežnou liečbou proti reume 30-hodinové sedenie vnútri mŕtvej veľryby

3980

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o tom, že v augsburskej mestskej časti Fuggerej stojí ročný nájom len 88 centov, od roku 1520 sa ani raz nezvýšil a dozviete sa, že v Austrálii bolo bežnou liečbou proti reume 30-hodinové sedenie vnútri mŕtvej veľryby.

V augsburskej mestskej časti Fuggerej žije 142 obyvateľov. Ide o úzku komunitu, patriacu pod mesto Augsburg (Nemecko), kde je povinnosťou modliť sa trikrát denne a brány domov sa zamykajú o 22:00. V komunite je 67 domov a 147 bytov a ročné nájomné stojí len 88 centov. Obec založil známy nemecký obchodník a bohatý bankár Jakob Fugger v roku 1520 ako komplex pre chudobných ľudí a od jej založenia sa výška nájmu ešte ani raz nezmenila, nezvýšila.

Austrálske národné múzeum poukazuje na to, že pobyt vnútri mŕtvej veľryby pomáha ľuďom uľaviť od reumatickej bolesti. Podľa austrálskeho denníka Sydney Morning Herald ľudia žijúci v 19. storočí verili, že sedieť v útrobách mŕtvej veľryby 30 hodín im pomôže uľaviť od reumatickej bolesti až na 12 mesiacov. Predpokladalo sa, že to začalo vo veľrybárskom meste Eden na južnom pobreží Austrálie. Prax je zdokumentovaná ako súčasť špeciálnej sezóny veľrýb v múzeu.

Ultramaratónkyňa Jasmin Paris z Veľkej Británie vyhrala v roku 2019 preteky Spine Race s dĺžkou 431,3 km za rekordných 83 hodín 12 minút pozdĺž zálivu Pennine Way. Zastavila len na pomocných staniciach, aby odsala materské mlieko pre svoju dcéru.

Kým spontánne zívanie je bežné vo všetkých triedach stavovcov, nákazlivé zívanie je menej bežné a bolo pozorované len u niekoľkých druhov spoločenských zvierat. Výskumníci zdokumentovali, že slony vykazujú nákazlivé zívanie ako odpoveď na zívanie ľudí, ktorých poznajú.

Rok 536 bol začiatkom jedného z najhorších období života, ak nie najhorší,“ hovorí Michael McCormick, historik a archeológ, ktorý predsedá Iniciatíve Harvardskej univerzity pre vedu o ľudskej minulosti. Záhadná hmla ponorila Európu, Blízky východ a časti Ázie do tmy vo dne aj v noci na 18 mesiacov. Začalo sa najchladnejšie desaťročie za posledných 2300 rokov. To leto v Číne napadol sneh, plodiny nerástli, ľudia hladovali. Írske kroniky zaznamenávajú takzvaný „neúspech chleba“ z rokov 536–539. Mnohí historici tak považujú rok 536 n.l. za najhorší v histórii.

Podiel ľudí v USA, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie, sa líši podľa náboženstva a členovia niektorých náboženských skupín sú v priemere oveľa vzdelanejší ako ostatní. Zďaleka majú hinduisti a unitárski univerzalisti najväčší podiel na vysokoškolskom vzdelaní – 77 % a 67 %. Zhruba šesť z desiatich Židov (59 %) má vysokoškolské vzdelanie, rovnako ako podobné podiely v anglikánskej cirkvi (59 %) aj v biskupskej cirkvi (56 %).

Mammy Two Shoes je tiež známa ako Mammy alebo Dinah v komiksoch Tom a Jerry zo 40. rokov 20. storočia. Je to ťažkopádna afroamerická dáma v strednom veku, ktorá sa často musí vyrovnávať so zmätkom spôsobeným hlavnými postavami, hoci nikdy nie je jasné, či je majiteľkou domu, alebo len domácou pomocníčkou. Jej tvár je však zobrazená len v jednej epizóde s názvom Kocúrov sobotný večer, inak je ju vždy vidieť len po krk.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre