Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1544 – Phyllis Pearsall založila spoločnosť na výrobu máp, pretože sa často strácala v uliciach Londýna a v poľskej Poznani rozhoduje 8 mušlí o tom, či obyvateľom potečie voda, alebo nie

11131

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o Phyllis Pearsallovej, ktorá založila spoločnosť na výrobu máp, pretože sa často strácala v uliciach Londýna a dozviete sa aj to, že v poľskej Poznani rozhoduje 8 mušlí o tom, či obyvateľom potečie voda, alebo nie.

Pred modernými chladničkami ľudia v Rusku a Fínsku dávali živé hnedé žaby do mlieka, aby ho udržali čerstvé. Výskum sekrétov kože obojživelníkov vedený organickým chemikom z Moskovskej štátnej univerzity A.T. Lebedev ukazuje, že sú nabité peptidmi, antimikrobiálnymi zlúčeninami, ktoré sú účinné proti baktériám Salmonella a Staphylococcus ako antibiotiká na predpis.

Phyllis Isobella Pearsall MBE bola britská maliarka a spisovateľka, ktorá založila spoločnosť Geographers‘ A-Z Map Company (spoločnosť na výrobu máp), pre ktorú je považovaná za jednu z najúspešnejších podnikateľov dvadsiateho storočia. Dôvodom bolo to, že sa kvôli zastaralej mape často strácala v uliciach Londýna. Svoju prvú mapu nakreslila v roku 1935 a pracovala na nej 18 hodín denne.

McDonald´s Drive je veľmi obľúbený po celom svete, pretože vám umožní objednať a vyzdvihnúť si jedlo bez toho, aby ste vystúpili z auta a nemusíte sa báť, že v reštaurácii nebudú voľné stoly. Prvý McDonald’s Drive bol vytvorený v roku 1975 v Sierra Vista, Arizona, neďaleko Fort Huachuca, vojenského zariadenia, aby slúžil vojenským príslušníkom, ktorí nemali dovolené vystúpiť z auta mimo stanovište, keď mali oblečené uniformy.

V poľskom meste Poznaň osem sladkovodných mušlí rozhoduje o tom, či ľudia v meste dostanú vodu alebo nie. Sú vybavené senzormi pohybu, ktoré spustia čerpadlá prívodu vody, keď sú otvorené. Akonáhle však mušle zacítia vo vode niečo škodlivé, uzavrú sa a zatvorí sa tak aj prívod vody pre obyvateľov.

Vitamín D je vysoko účinná živina pre ľudí všetkých vekových kategórií. Niektoré huby zozbierané vo voľnej prírode obsahujú vysoké hladiny vitamínu D, ale v obchodoch s potravinami je k dispozícii len veľmi málo húb s obsahom tohto vitamínu. Huby totiž v jednej veci fungujú podobne ako ľudia. Ak budete huby pestovať na slnečných miestach, zvýšite tak u nich obsah vitamínu D.

V roku 1998 pilot amerického námorníctva kapitán Richard J. Ashby letel príliš nízko, čo bolo proti predpisom a prerezal časťou lietadla lano na lanovke v talianskych Alpách, pričom zabil 20 lyžiarov. On a jeho posádka boli postavení pred súd a v roku 1999 uznaní nevinnými z neúmyselného zabitia a zabitia z nedbanlivosti.

Zariadenia proti močeniu (deflektory moču) z 19. storočia boli postavené na bokoch budov a tvarované tak, že každý, kto tam chcel vykonať malú potrebu, musel stáť ďalej od steny na očiach verejnosti. Sklon deflektorov znamenal, že ak by sa o to niekto pokúsil, moč by sa odrazil späť na jeho chodidlá a nohy.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre