Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1543 – pôvodný príbeh Aladdina sa v skutočnosti odohrával v západnej Číne a hlavnou postavou je mladý čínsky chlapec a hodinový horúci kúpeľ dokáže spáliť 130 kalórií, čo sa rovná približne 30-minútovej chôdzi

3863

Vedeli ste, že pôvodný príbeh Aladdina sa v skutočnosti odohrával v západnej Číne a hlavnou postavou je mladý čínsky chlapec? Počuli ste o tom, že hodinový horúci kúpeľ dokáže spáliť 130 kalórií, čo sa rovná približne 30-minútovej chôdzi? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 37

Vedci z univerzity v Loughborough v Spojenom kráľovstve sledovali výdaj energie a hladinu cukru v krvi 14 mužov, ktorí strávili hodinu na bicykli a hodinu vo vani s vodou ohriatou na 40 stupňov Celzia. Štúdia zistila, že hodinový horúci kúpeľ dokáže spáliť 130 kalórií – rovnaké množstvo, aké by ste spálili 30-minútovou chôdzou.

2 21

Na začiatku prvej svetovej vojny v roku 1914 mu rakúsko-uhorskí vojaci vyvraždili rodinu a tento čin z neho urobil najmladšieho desiatnika na svete. Momčilo Gavrić narukoval do srbskej armády, s ktorou prešiel albánskou golgotou. Celý svet ho obdivoval, Gréci mu dokonca na ostrove Korfu dali postaviť latú pamätnú tabuľu. Vojnu prežil a zomrel v roku 1993.

3 29

Ton 618 je názov najväčšej ultramasívnej čiernej diery, ktorá váži ako 66 miliónov Sĺnk. Súčasne je to aj jeden z najžiarivejších objektov vo vesmíre. Pre porovnanie, čierna diera s názvom Sagittarius A*, ktorá sa nachádza v strede galaxie Mliečna dráha má iba 17-krát väčší polomer ako Slnko.

4 20

V modernej rozprávke o Aladdinovej lampe zo zbierky Tisíc a jedna noc je hlavnou postavou osirelý moslimský chlapec. Pôvodná verzia však znela inak. V prvej verzii tohto príbehu sa dej odohráva v uliciach Číny a hlavnou postavou je chudobný, mladý a hlavne čínsky chlapec menom Aladdin. Tento chlapec dokonca nie je sirota, ale lenivý mladík žijúci v dome so svojou matkou.

5 23

Väčšina svetových krajín má takzvanú kodifikovanú, alebo písanú ústavu. Veľká Británia však má nepísanú ústavu, ktorú tvoria parlamentné zákony, súdne rozsudky a dohovory. Podobne to funguje aj na Novom Zélande a v Izraeli. Británia sa riadi zákonmi a dohovormi, ktoré sú spisované a prijímané v priebehu histórie.

6 17

Ceres bola rímska bohyňa poľnohospodárstva a obilia. Slovo cereálie je odvodené od jej mena. Bohyni Ceres sa pripisuje aj objavenie špaldy, starodávneho druhu pšenice a znalosťami v oblastiach pestovania, hnojenia a zberu obilnín.

7 16

Kalmár havajský (Euprymna scolopes) trávi dni zahrabaný v piesku a v noci prenasleduje korisť v plytkých vodách pri pobreží Havaja. To, že chobotnica loví v noci, však neznamená, že sa spolieha na tmu. Jeho stratégia je v skutočnosti úplne opačná. Táto drobná škvrnitá chobotnica (dospelá je veľká asi ako náš palec) sa môže pohybovať nad svojou korisťou bez toho, aby vrhala tieň, dokonca aj za mesačného svitu, vďaka baktériám Vibrio fischeri.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.