Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1545 – argentínsky futbalový tím Racing Club bol 34 rokov prekliaty súpermi z Independiente, ktorí na ich ihrisku pochovali 7 mŕtvych mačiek a caesar šalát z McDonald’s má viac kalórií, tuku a soli ako burger Double Big Mac

3730

Počuli ste už o tom, že argentínsky futbalový tím Racing Club bol 34 rokov prekliaty súpermi z Independiente, ktorí na ich ihrisku pochovali 7 mŕtvych mačiek? Vedeli ste, že caesar šalát z McDonald’s má viac kalórií, tuku a soli ako burger Double Big Mac? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Napriek tomu, že je Aljaška je asi 11 000-krát väčšia ako Lichtenštajnsko, práve toto kniežatstvo ako prvé dostalo od cárskeho Ruska ponuku na odkúpenie Aljašky. Lichtenštajnské kniežatstvo síce malo dostatok financií, ale túto ponuku veľkoryso odmietlo. Aljaška, v tom čase známa aj pod názvom Americké Rusko, bola nakoniec v roku 1867 odkúpená Spojenými štátmi za 7,2 milióna dolárov, dnešných 140 miliónov dolárov.

Argentínsky Racing Club mali prekliaty štadión od svojich zúrivých rivalov z tímu Independiente. Ich dlhoroční rivali v roku 1967 vtrhli na štadión Racing Clubu a pochovali 7 mŕtvych mačiek pod ihriskom. Málokto uverí týmto poverám ale táto kliatba skutočne fungovala až do roku 2001, kedy nastúpil nový manažér Reinaldo Merlo, ktorý vyhlásil, že ho nezastavia, kým sa nenájde telo poslednej mačky. Došlo to tak ďaleko, že dal rozkopať, zbúrať a zrekonštruovať celé ihrisko. Našlo sa posledné a 7. mačacie telo, prekliatie bolo zrušené a ešte v ten istý rok vyhral tím Racing šampionát.

V roku 1942 žili obyvatelia Pascagouly v štáte Mississippi v strachu z „fantómového holiča“. Malo ísť o zločinca, ktorý sa v noci vkrádal do domov, len aby svojim obetiam ukradol pramene vlasov. Tieto skutky trvali viac ako dva mesiace. Hoci došlo k zatknutiu Williama Dolana, 57-ročného chemika, na ktorého pozemku sa našli vlasy obetí, mnohí veria, že ide o falšovanie dôkazov a zostáva záhadou.

Strechy sú pre čínsku architektúru veľmi dôležité: Nielenže chránia rezidencie pred živlami, ale majú aj hlbší význam. Napríklad strechy chrámov sú zakrivené, pretože budhisti verili, že to pomáha odháňať zlých duchov, o ktorých sa verilo, že majú podobu rovných čiar. Chrámové strechy boli tiež vyrobené z glazovaných keramických dlaždíc a majú previsnutú jamku vyznačujúcu sa ladným stúpaním. Strešný oblúk pochádza zo zložito namontovaných krokiev, ktoré boli navzájom spojené.

V nemeckom folklóre existuje čarodejnica Frau Perchta (známa aj ako Berchta Bertha), ktorá sa 12 dní pred Vianocami túla po nemeckom vidieku, necháva strieborné mince dobrým deťom a rozrezáva bruchá a nahrádza orgány zlých detí slamou a kameňmi. Spod kapucne jej trčí zobák a pod plášťom schováva veľký nôž.

Hy-Brasil je fantómový ostrov, ktorý údajne leží v Atlantickom oceáne západne od Írska. Írske mýty ho opisovali ako zahalený v hmle s výnimkou jedného dňa po každých siedmych rokoch, keď sa stane viditeľným. Je uvedený na niekoľkých, 400 rokov starých mapách, ale nikomu sa ešte nepodarilo ho objaviť podobne, ako Atlantídu. Na rozdiel od Atlantídy existuje niekoľko pomerne nedávnych správ o takom ostrove od skúsených prieskumníkov, plus námorné mapy spred 400 rokov ukazujúce údajnú polohu Hy-Brasil.

Kanadská spoločnosť CBC odhalila skvelý príklad toho, prečo by ste si mali vždy prečítať nutričné štítky. Kapustový šalát, ktorý McDonald’s podáva v Kanade, obsahuje viac kalórií ako Double Big Mac. Šalát „Keep Calm, Caesar On“ – vyrobený zo šalátu, baby kapusty, chrumkavého kuracieho mäsa a dresingu Asiago Caesar – má 730 kalórií (číslo zverejnené na webovej stránke McDonald’s nezahŕňa dresing), zatiaľ čo Double Big Mac 680 kalórií.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre