Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1548 – na chodníkoch v Bostone sú napísané tajné básne, ktoré možno vidieť len keď prší, alebo keď sa na ne naleje tekutina a na britskom ostrove Jersey sa v roku 2019 premnožili sliepky, ktoré terorizovali obyvateľov

11798

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že na chodníkoch v Bostone sú napísané tajné básne, ktoré možno vidieť len keď prší, alebo keď sa na ne naleje tekutina a prečítate si, ako sa na britskom ostrove Jersey v roku 2019 premnožili sliepky, ktoré terorizovali obyvateľov.

Jazero Superior (alebo aj Horné jazero) sa nachádza v Severnej Amerike a s rozlohou 82 103 km2 je najväčším sladkovodným jazerom na svete. Jeho hĺbka je na niektorých miestach až 402 metrov. Jazero obsahuje až 10% svetovej povrchovej sladkej vody a na jeho dne sú pochované vraky približne 6 000 lodí.

Vedci si dlho lámali hlavu nad tým, ako sa niektoré druhy rýb objavujú vo vodách, kde nikdy predtým nežili. Výsledok sa im podarilo zistiť počas štúdií exkrementov vodných vtákov. Niektoré druhy rýb majú totiž tak odolné ikry (rybie vajíčka), že dokážu prežiť tráviaci cyklus týchto operencov, pretože vtáky ich takýmto spôsobom dokážu prenášať počas pohybu a migrácie.

Taaffeit je fialovo sfarbený spinel (minerál), a súčasne ide aj o prvý známy minerál, ktorý má vo svojom vzorci berýlium aj horčík. Je jediným drahokamom, ktorý bol pôvodne identifikovaný z brúseného drahokamu. Taaffeit patrí medzi najvzácnejšie a najžiadanejšie minerály zo všetkých zberateľských drahokamov.

V roku 2019 sa na britskom ostrove Jersey premnožili sliepky, ktorých kŕdle mali aj 100 kusov členov. Išlo o sliepky, ktoré buď ušli domácim obyvateľom, alebo sa o ne ľudia prestali starať, premnožili sa a zdivočeli, pretože na tomto ostrove nežijú žiadne dravce, ktoré by ich ohrozovali. Pohybovali sa síce v menších skupinkách, ale kohúty už o 4:00 hodine ráno budili ľudí hlasným kikiríkaním, pustošili im záhrady, napádali okoloidúcich a bežcov, dokonca obmedzovali aj cestnú premávku. Minister životného prostredia nariadil hromadné utratenie, čo sa však nepáčilo ochrancom prírody. Vyhubená bola preto len časť tejto hydiny.

Rybník Tjörnin v Reykjavíku na Islande je obľúbeným miestom na relax nielen pre turistov, ale aj pre domácich obyvateľov. Ľudia sem chodia aj kŕmiť miestne kačice a husi. Počas zimy síce čas rybníka zamŕza a dá sa na ňom korčuľovať, ale domáci myslia aj na vodné vtáctvo a vyčlenili mu druhú časť rybníka, ktorú v zime ohrievajú pomocou vody, aby sa tu mohlo vtáctvo kúpať aj v zime.

Najväčšiu výstražnú sirénu vôbec vyrobila spoločnosť Chrysler v 40. rokoch minulého storočia a poháňal ju motor V8 Hemi. Bola dlhá 3,65 metra, vážila 3 tony, bolo ju počuť až do vzdialenosti 40 km a niekedy sa stalo, že zvukové vlny zrazili vtákov z oblohy.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre