Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1549 – uzda bosorky slúžila ako nástroj mučenia a verejného ponižovania žien v 16. storočí a biliardové gule sa kedysi vyrábali nitrocelulózy, preto mali tendenciu vybuchovať

12654

Vedeli ste, že uzda bosorky slúžila ako nástroj mučenia a verejného ponižovania žien v 16. storočí? Počuli ste o tom, že biliardové gule sa kedysi vyrábali nitrocelulózy, preto mali tendenciu vybuchovať? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Abrakadabra je slovo, ktoré sa v dnešnej dobe spája s mágiou. Vo umení je využívané najmä ako zaklínadlo a často sa zobrazuje aj na amuletoch. Pôvod tohto slova sa lingvistom nikdy nepodarilo zistiť, ale podľa Oxfordského slovníka angličtiny je jeho prvý známy výskyt v dielach Serena Sammonicusa z druhého storočia nášho letopočtu.

Kedysi sa stávali prípady, že počas hry biliardu zvykli gule pri silnom údere vybuchnúť. Stávalo sa to preto, lebo už ich prestali vyrábať zo slonoviny, ale tento drahý materiál bol nahradili nitrocelulózou. Bol to jeden z prvých plastov, ktorý bol patentovaný v roku 1869 a bol, bohužiaľ, horľavý.

Väznica San Pedro v Bolívii je prosperujúcou komunitou a tiež turistickou atrakciou. Na rozdiel od iných väzníc po celom svete, toto špeciálne väzenie umožňuje svojim väzňom bývať so svojimi rodinami, pracovať, podnikať alebo si dokonca kupovať či prenajímať ubytovanie. Bohatí väzni si môžu kúpiť aj vlastnú kúpeľňu, káblovú televíziu, kuchyňu a niekedy dokonca vírivku. Vnútri sú trhy a obchody a absolútne nik to tam nestráži. Aktuálne tu žije okolo 2 000 väzňov, ktorí si vola svojho vodcu (starostu), ktorý presadzuje zákony samosprávy.

V 17. storočí boli najlepším liekom pre pacientov s pretrvávajúcim, chronickým kašľom, slimáky a dážďovky. Mali sa rozdrviť, nakrájať a pridať do hrnca s pramenitou vodou a priviesť do varu. Cedenie tuhých kúskov bolo individuálne, ale pitie pol litra tejto zmesi zmiešanej s litrom mlieka údajne vyliečilo dokonca aj tuberkulózu.

Čarodejnícka uzda, alebo aj uzda bosorky bol nástroj používaný ako forma trestu mučením a verejným ponižovaním. Uzda bola akýmsi náhubkom zostrojeným zo železa, ktorý obopínal hlavu ženy a na prednej strane bol hrot, ktorý sa zavádzal žene do úst, aby nemohla kričať, ani hovoriť. Týmto nástrojom boli trestané ženy, ktoré často vyvolávali konflikty, ktoré nadávali a vulgárne rozprávali, alebo tie, ktoré ohovárali a šírili klamstvá. Na túto uzdu sa dala pripevniť reťaz, aby mohli muži a ich manželia previnilé ženy viesť mestom, kde ich ostatní bili a ponižovali. Tento spôsob trestu sa využíval v 16. storočí najmä v Anglicku a Škótsku.

Japonsko je domovom jediného múzea parazitov na svete. Nachádza sa v ňom jeden z najextrémnejších parazitov, aké kedy lekárska veda objavila, najdlhšia pásomnica na svete – 8,8-metrový Diphyllobothrium nihonkaiense bol odstránený zo žalúdka Japonca, ktorý sa po konzumácii pstruha sťažoval na bolesti žalúdka. Vedľa vitríny je kus lana s rovnakou dĺžkou a obvodom, takže návštevníci môžu mať pomôcku na predstavu, aký je ten parazit desivo dlhý.

V roku 2002 Sedemdesiatroční bratia-dvojičky jazdiace po ceste na bicykloch boli zabití, každého z nich zrazil kamión, ale išlo o dve samostatné nehody s odstupom 2 hodín na tej istej diaľnici. „K prvej nehode došlo o 9:29, keď jedno z dvojčiat išlo na bicykli po zľadovatenej ceste na križovatke v Raahe,“ uviedol Pauli Ketonen. O dve hodiny a 17 minút neskôr druhé dvojča zrazilo a zabilo iné nákladné auto len zhruba kilometer od prvej nehody, pričom polícia druhé z dvojčiat ešte nestihla informovať o smrti súrodenca.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre