Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1550 – Peter Jackson natočil Hobita v takej vysokej snímkovej frekvencii, že niektorí ľudia mali pri pozeraní filmu v kinách nevoľnosť a čínska princezná Shanyin závidela bratovi obrovský hárem, preto jej dal brat hárem 30 mužov

2923

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o tom, ako Peter Jackson natočil Hobita v takej vysokej snímkovej frekvencii, že niektorí ľudia mali pri pozeraní filmu v kinách nevoľnosť a dozviete sa aj to, že čínska princezná Shanyin závidela bratovi obrovský hárem, preto jej dal brat hárem 30 mužov.

V 19. storočí mali hasiči ťažké systémy s ručným pumpovaním vody z nádrží a keďže v tom čase ešte nemali hasičské autá, zariadenia im ťahali kone, ktoré boli ustajnené spolu s týmito systémami v suteréne hasičskej stanice. Keďže hasiči na stanici prespávali aj si varili, často sa stalo, že vôňa prilákala tátošov po schodoch do horného podlažia. Požiarne stanice preto museli vymeniť bežné, rovné, schodiská za točité, kam sa kone nezmestili.

Princezná Shanyin známa aj pod titulom Princezná Kuaiji, rodená Liu Chuyu, bola princeznou z dynastie Liu Song a dcérou cisára Xiaowu. Princezná Shanyin raz povedala svojmu bratovi: „Vo svojich palácoch máš viac ako 10 000 žien a ja mám len jedného manžela, a to je nespravodlivé.“ Súhlasil a dal jej hárem s 30 mladými mužmi.

V roku 1964 americkí rádioastronómovia Robert Wilson a Arno Penzias zo spoločnosti Bell Labs zostrojili v New Jersey veľkú vesmírnu anténu. Pri testovaní narazili na interferenciu (rušivý zvuk), ktorú nebolo možné odstrániť. Zvláštny bzučivý zvuk sa neustále ozýval zo všetkých častí oblohy. Po viacerých pokusoch o opravu chyby zistili, že zvuk bol v skutočnosti pozostatkom hučania z Veľkého tresku. V roku 1978 sa im za tento objav podarilo získať Nobelovu cenu.

Farebné pruhy sme často vídali na TV obrazovkách v rôznych spektrách a rozložení. Pruhy, ktoré boli vytvorené v roku 1951 a rozšírili sa v roku 1978, sa používali na kalibráciu úrovní farieb a zvuku pre nahrané zvukové a obrazové stopy. Často sú sprevádzané aj piskľavým zvukom.

Prvý hovor z mobilného telefónu sa uskutočnil 3. apríla roku 1973 a uskutočnil ho výskumník spoločnosti Motorola, Martin Cooper. Zavolal svojmu rivalovi z Bell Labs, ktorý tiež pracoval na vytvorení funkčného mobilného telefónu. Cooper sa v tom čase nachádzal na Sixth Avenue v New Yorku, keď sa spokojne prechádzal medzi 53. a 54. ulicou.

Režisér Peter Jackson počas natáčania filmu Hobit propagoval aj novú technológiu, ktorá premietala rýchlosťou až 48 snímok za sekundu. Krátko po spustení premiér Hobita v kinách sa začali hromadiť sťažnosti od ľudí, ktorí pri pozeraní pociťovali nevoľnosti a niektorí z nich si odniesli z kina namiesto skvelého zážitku migrénu. Mnohí filmoví kritici súhlasili s divákmi, dokonca sa hovorilo aj o dočasných problémoch so zrakom.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre