Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1552 – princ Charles sa oženil s Dianou len preto, lebo pochádzala z váženej rodiny a bola ešte panna a Walt Disney bol proti scénke, kde Lady a Tramp jedia špagety a pobozkajú sa

8345

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že princ Charles sa oženil s Dianou len preto, lebo pochádzala z váženej rodiny a bola ešte panna, a prečítate si aj o tom, ako bol Walt Disney proti scénke, kde Lady a Tramp jedia špagety a pobozkajú sa.

Adam Rainer, ktorý sa narodil v roku 1899 bol jediným človekom v histórii, ktorý bol počas svojho života liliputánom ale aj obrom. Keď mal Adam 21 rokov, meral iba 118 centimetrov. Potom začal z neznámeho dôvodu rapídne rásť a v roku 1931 meral už 218 centimetrov. Podľa ľudí z jeho okolia si želal, aby bol vyšší. Prianie sa mu síce splnilo, ale s tým prišli aj viaceré zdravotné komplikácie. Adam nakoniec zomrel vo veku 51 rokov s výškou 218 cm.

Výskumníci zistili, že keď pávy trasú svojimi chvostami, vydávajú veľmi nízke, takzvané infrasonické zvuky s frekvenciou nižšou ako 20 Hz, ktoré my, ľudia, nemôžeme počuť. Rovnako sa snažili zistiť, čo chcú tými zvukmi povedať, tak im nahrávku pustili. Pávy vtedy zbystrili pozornosť a začali nepokojne pobehovať. Keďže rovnako reagovali samice aj samce, nepodarilo sa im zistiť význam tohto zvuku. Domnievajú sa však, že ide o nejaké výstražné signály.

Princezná Diana mala 19 rokov, keď ju princ Charles (31) požiadal o ruku. Kráľovský zvyk vyžadoval, aby sa nástupca oženil s pannou z dobrej, váženej rodiny a takmer všetky ženy z takýchto rodín už boli „poškvrnené“. Charles však dúfal, že ich vzťah prerastie do lásky, ako to bolo v prípade jeho starých rodičov, ktorých sobáš bol tiež dohodnutý, ale nestalo sa tak.

Walt Disney bol pôvodne proti slávnej scéne jedenia špagiet v rozprávke Lady a Tramp. Myslel si, že to bude vyzerať príliš hlúpo a nie romanticky. Dokonca povedal, že psy by sa skôr o jedlo pobili, než podelili. Animátor Frank Thomas s ním nesúhlasil a tajne animoval celú scénu, aby presvedčil Walta, že to bude fungovať. Na Walta to zapôsobilo a dovolil zaradiť scénku do deja.

Státisíce marockých Židov, žijúcich v Casablance bolo zachránených pred deportáciou do koncentračných táborov vďaka sultánovi Mohammedovi V., ktorý v roku 1941 nacistom povedal, že „neexistujú marockí Židia ani marockí moslimovia, tu žijú len Maročania“.

Sovy a vrany sú vzájomní úhlavní nepriatelia. Keď sovy lovia potravu a narazia na osamelú vranu, zaútočí na ňu, usmrtí ju a zje ju. Ale táto nevraživosť platí aj opačne. Vrany považujú sovy za hrozbu. Preto ak kŕdeľ vrán narazí na sovu a cíti sa byť ohrozený, zaútočí na ňu a doďobe ju až kým sova neskoná.

Akkadská poetka Enheduanna (l. 2285-2250 pred Kristom) je prvou autorkou na svete. Pripisuje sa jej zásluha za vytvorenie paradigiem poézie, žalmov a modlitieb používaných v starovekom svete, ktoré viedli k rozvoju žánrov uznávaných v súčasnosti.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre