Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1553 – Zelená armáda vznikla v Rusku počas občianskej vojny, boli to ozbrojení roľníci, ktorí bojovali proti všetkým politickým stranám a zemiakové krokety boli vynájdené v roku 1953, aby sa spotrebovali zvyšky z nakrájaných zemiakov

2520

Vedeli ste, že Zelená armáda vznikla v Rusku počas občianskej vojny a boli to ozbrojení roľníci, ktorí bojovali proti všetkým politickým stranám? Počuli ste, že zemiakové krokety boli vynájdené v roku 1953, aby sa spotrebovali zvyšky z nakrájaných zemiakov? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Tridsaťsedemročný operný spevák Frederick Federici zomrel počas premiéry predstavenia v austrálskom meste Melbourn 3. marca 1988. Frederick stvárňoval úlohu Mefistofela v slávnej opernej hre Faust. Na konci opery mal Mefistofeles prepadávať padacími dverami na javisku a vrátiť sa tak do pekla. Keď Federiciho spúšťali dole, dostal infarkt a o pár minút zomrel.

Zemiakové krokety vynašli v roku 1953 zakladatelia spoločnosti Ore-Ida F. Nephi Grigg a Golden Grigg, keď sa snažili vymyslieť, ako by sa dali spracovať zvyšky z nakrájaných zemiakov. Nakoniec prišli s nápadom zomlieť tieto odrezky, pridali múku, korenie a nakoniec túto kašu pretlačili cez sito (podobné haluškáru) do rozpáleného oleja.

V hinduistickej astrológii sa o ženách, ktoré sa narodili pod vplyvom Marsu hovorí, že majú takzvaný „marsovský defekt“. Podľa nich, takáto nevesta spôsobí skorú smrť manžela. Aby sa predišlo tejto katastrofe, nevesta sa najskôr vydá za strom, zviera alebo predmet a jej následné manželstvo s mužom môže byť šťastné.

Mladé varany komodské trávia väčšinu svojich prvých rokov na stromoch, kde sú relatívne v bezpečí pred predátormi. Nebezpečenstvo pre ne predstavujú aj dospelí jedinci, ktorí ich požierajú. Keď sa mláďatá cítia ohrozené, váľajú sa vo výkaloch a v črevách vyvrhnutých zvierat, aby odradili týchto hladných dospelých jedincov.

Žalúdok mravčiara neprodukuje kyselinu chlorovodíkovú, ale spolieha sa na kyselinu mravčiu produkovanú korisťou, ktorá im pomáha pri trávení. Keďže sa živia mravcami, mravčiare majú málo energie a majú veľmi nízku rýchlosť metabolizmu a nízku telesnú teplotu. Mravčiar obrovský má najnižšiu teplotu zo všetkých cicavcov, len 32,7°C.

Výbuch meteoru nad Beringovým morom v roku 2018 uvoľnil 10-krát viac energie ako atómová bomba, ktorá zničila Hirošimu, odhalili vedci. Ohnivá guľa 18. decembra preletela po oblohe pri ruskom polostrove Kamčatka a uvoľnila energiu zodpovedajúcu 173 kilotonám TNT(trinitrotoluénu). Bol to najväčší vzdušný výbuch, odkedy v roku 2013 nad Čeľabinskom na juhozápade Ruska rútil do atmosféry ďalší meteor, a zároveň druhý najväčší za posledných 30 rokov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre