Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1554 – manipulácia so zelenými tabakovými listami môže viesť k otrave nikotínom a hod líškou bol v Európe obľúbeným športom v 17. a 18. storočí

4931

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že manipulácia so zelenými tabakovými listami môže viesť k otrave nikotínom a prečítate si aj o tom, ako bol hod líškou v Európe obľúbeným športom v 17. a 18. storočí.

Práca s čerstvými tabakovými listami holými rukami môže u človeka vyvolať otravu nikotínom, alebo ochorenie, ktoré nazývame zelená tabaková choroba (Green Tobacco Sickness). Toto ochorenie môže spôsobiť horúčky, nevoľnosti a zvracanie. Často končia ľudia hospitalizovaní v nemocnici, ale po tom, ako prestali pracovať s tabakom, príznaky ustúpili a neboli u nich zistené žiadne doživotné následky.

Vo svete letectva sa často objavuje aj spojenie Plus 3/ Mínus 8 – čo znamená, že pri prvých troch a posledných ôsmych minútach musia byť pasažieri obozretní a pripravení na prípadné komplikácie. Dôvodom je, že až 80% leteckých nehôd a nešťastí sa stalo práve v týchto časových úsekoch.

Voľne žijúce medvede mnohí biológovia považujú za jedno z najinteligentnejších suchozemských zvierat v Severnej Amerike. Majú totiž najväčší a najspletitejší mozog zo všetkých suchozemských cicavcov v porovnaní s ich veľkosťou. V živočíšnej ríši je ich inteligencia porovnateľná s inteligenciou vyšších primátov.

Novonarodené kačice prevezmú vlastnosti prvého živého tvora, ktorého uvidia. Ak ako prvého uvidia človeka, budú si myslieť, že sú ľudia a vyrastú v domnení, že sú ľudia. Toto sa nazýva „autosugescia“ a je to ich prirodzený inštinkt riadiť sa prvou vecou, ktorú vidia. Túto živú osobu alebo zviera zvyknú potom nasledovať a napodobňovať.

V 17. a 18. storočí bol v Európe obľúbeným športom hod líškou (nemecky Fuchsprellen). Táto obľúbená „zábavka“ aristokratov spočívala v tom, že pomocou praku vystreľovali vysoko do vzduchu líšky, niekedy aj iné zvieratá. Väčšina zvierat tento let neprežila, ale hra bola nebezpečná aj pre odpaľovačov, keďže sa mnohé zvieratá snažili brániť.

Ak plánujete cestovať francúzskym rýchlostným vlakom TGV a chcete so sebou vziať živého slimáka, budete mu musieť kúpiť cestovný lístok. Znie to ako fór, ale je to tak. Spoločnosť TGV totiž na podmienkach prepravy neuviedla minimálnu váhu zvieraťa, namiesto toho tam stojí „Zviera do 5 kg“. Francúzi skutočne nemajú zmysel pre humor a berú to doslovne. O tom sa v roku 2008 presvedčil aj jeden Francúz, ktorý chcel so sebou prepraviť živé slimáky, ktoré sú u nich obľúbenou pochúťkou. Ostal však nemilo prekvapený, keď sa mu plánovaná pochúťka predražila a musel zaplatiť cestovné aj za slimáky.

Každý obyvateľ s trvalým pobytom v Singapure starší ako 21 rokov je automaticky zaregistrovaný ako darca orgánov. Odstúpenie od tohto zákona bude mať za následok, že dotyčný bude zaradený úplne na koniec zoznamu prioritných orgánov, ak bude potrebovať transplantáciu orgánu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre