Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1556 – Thajčania majú dlhé priezviská, pretože nesmú mať rovnaké priezvisko s niekým, s kým nie sú rodina a ak dá v Japonsku chlapec dievčaťu gombík zo školskej uniformy, vyzná jej tým lásku

8193

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že Thajčania majú dlhé priezviská, pretože nesmú mať rovnaké priezvisko s niekým, s kým nie sú rodina a prečítate si aj o tom, že ak dá v Japonsku chlapec dievčaťu gombík zo školskej uniformy, vyzná jej tým lásku.

Škorica je obľúbeným korením najmä v cukrárskom priemysle, no používa sa aj na dochutenie rôznych jedál a nápojov. Škorica sa vyrába z vnútornej kôry vavrínových stromov, má hnedú farbu, jemnú vôňu a sladkú chuť. Škorica pochádza zo Srí Lanky a Mjanmarska, ale dnes sa už pestuje aj v Južnej Amerike a v Západnej Indii. Málokto však vie, že škorica bola kedysi vzácnejšia ako zlato, Egypťania ju dokonca používali pri balzamovaní a na náboženské rituály.

Duely, kedy dvaja súperi kráčajú otočení chrbtom k sebe, otočia sa a vystrelia, poznajú mnohí z nás z televíznych obrazoviek. Víťazom bol vždy ten, čo prežil. Takéto duely však bývali bežné a to nielen na Divokom Západe. Posledný duel, pri ktorom niekto zomrel sa odohral v roku 1826. Neskôr, v roku 1873, sa v Kanade odohral úplne posledný duel, pri ktorom však neprišiel o život žiadny z duelantov. Dvaja muži bojovali o srdce tej istej ženy. Keď si trasu odkrokovali a otočili sa, aby vystrelili, jeden z nich od strachu odpadol. Keď sa prebral, dozvedeli sa, že zbrane v skutočnosti nemali nabité, stále mali potrebu brániť svoju česť a rozdali si to v pästnom súboji. Dáma, o ktorej srdce bojovali, obidvoch opustila s tým, že nechce žiť s príliš temperamentným partnerom a po pár rokoch sa vydala za úplne niekoho iného.

Vo väčšine krajín sa nachádza dominantné, najčastejšie používané priezvisko, no jeho nositelia nie sú spolu v žiadnom pokrvnom príbuzenstve. Tak ako v Amerike napríklad Smith, tak u nás napríklad Kováč, v Česku napríklad Novák. V Thajsku to však možné nie je. Thajské priezviská bývajú veľmi dlhé, pretože thajskí občania nesmú mať zo zákona rovnaké priezvisko ako ktokoľvek iný, s kým nie sú príbuzní.

Vo svete sú rôzne nezvyčajné tradície. V Japonsku, keď sú študenti v maturitnom ročníku, môžu si vyjadriť svoju lásku nezvyčajným spôsobom. Ak sa dievčaťu páči chlapec, popýta si od neho druhý gombík z jeho školskej uniformy. Ak sa však chlapcovi nejaké dievča páči, rovno jej ten druhý gombík z uniformy daruje. A prečo? Japonci predpokladajú, že práve druhý gombík je umiestnený najbližšie k srdcu, preto tento akt považujú za symboliku, že chlapec dáva dievčaťu svoje srdce.

Počas zimy, okolo roku 1830, začali v uliciach anglických miest pouliční predajcovia predávať pečené zemiaky nielen ako jedlo, ale aj ako ohrievač rúk. V Londýne predali každý deň okolo 10 ton zemiakov z pojazdných stánkov – obdĺžnikových kovových škatúľ na štyroch nohách poháňaných dreveným uhlím.

Psi sú dobrými plavcami a mnohí z nich si vodu užívajú. Pre niektoré plemená, ako napríklad retrívre, settery alebo bígle kúpanie nemusí byť práve obľúbená činnosť. Niektoré rasy môžu mať boľavé svaly chvosta z príliš ťažkého cvičenia, ktoré je najčastejšie výsledkom plávania. Pes môže mať taký boľavý chvost, že už pri dotyku chvosta bude pes plakať a chvostom nemusí vrtieť aj niekoľko dní.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre