Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1557 – Keanu Reeves sa takmer dal premenovať, pretože na konkurzoch nevedeli vysloviť jeho meno a NASA zatkla 74-ročnú dôchodkyňu, ktorá sa pokúsila predať mesačný kameň

26921

Vedeli ste, že Keanu Reeves sa takmer dal premenovať, pretože na konkurzoch nevedeli vysloviť jeho meno? Počuli ste o tom, ako NASA zatkla 74-ročnú dôchodkyňu, ktorá sa pokúsila predať mesačný kameň? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Supie včely, alebo včely zdochlinárky, ako už prezrádza ich názov, sa živia zdochlinami a hnijúcim mäsom. Tento druh včiel nemá žihadlá a žije v Južnej Amerike. Ich telo produkuje látku podobnú materskej kašičke, ktorá však nepochádza z nektáru, ale zo včelích žliaz. Prvýkrát boli objavené v roku 1982 a produkujú takzvaný mäsový med.

Na švédskom ostrove Öland sú pozostatky hradieb osady Sandby Borg približne z roku 500 n.l. V roku 2010, počas archeologických výskumov, objavili rôzne pozostatky z doby železnej, ako napríklad veľké pozlátené strieborné brošne spolu so sklenenými korálikmi, prsteňmi a ďalšími exkluzívnymi šperkami. V roku 2011 ďalšie výskumy viedli k zisteniu, že nálezisko bolo dejiskom masakru, pri ktorom bolo zabitých a ponechaných na mieste veľké množstvo ľudí. Výskumné práce tu stále prebiehajú, no archeológom sa zatiaľ nepodarilo zistiť, čo sa na tomto mieste odohralo.

Maslový koláč Kouign Amann je obľúbenou pochúťkou najmä vo francúzskom Bretónsku. Je tiež známy aj ako najtučnejšie pečivo v Európe pretože 30% jeho zloženia tvorí maslo a 30% cukor. Legenda hovorí, že okolo roku 1860 jednému pekárovi v Douarnenez došiel tovar. Múky bolo málo, ale masla mal dosť. Upravil pomery receptúr a pri plnení svojej pekárne sa vo veľkej miere spoliehal, že ľuďom bude chutiť. Tak mal podľa domácich vzniknúť tento koláč.

Vyšetrovatelia NASA zatkli 74-ročnú dôchodkyňu za to, že sa pokúsila predať mesačný kameň. Joanna Davis sa snažila predať mesačný kameň vo veľkosti zrniečka ryže, aby pomohla svojmu chorému synovi. Pre NASA uviedla, že kameň daroval jej manželovi v 70. rokoch Neil Armstrong. Avšak akékoľvek vzorky mesačného kameňa sú podľa zákona majetkom štátu a nie je legálne s ním obchodovať. Nakoniec nepadlo voči dôchodkyni žiadne obvinenie a NASA sa viac k tomu odmietla vyjadriť.

V roku 2014 gitarista z kapely Aerosmith Joe Perry sa rozrozprával aj o svojom súkromí. Jeho druhé manželstvo, ktoré trvá od roku 1985, považuje za šťastné. „Keď ste slávny, nikdy neviete, či s vami niekto randí z lásky, alebo kvôli sláve,“ uviedol Perry. On mal však šťastie, pretože jeho druhá manželka Billie Paulette Montgomeryová síce študovala umenie, ale modernej a rockovej hudbe nijak nevenovala pozornosť. Kapelu Aerosmith poznala len z počutia, z rádia, ale nikdy sa o ňu nezaujímala. Po niekoľkých rokoch spolužitia sa však hrabala v krabiciach, kde objavila časopisy a zlaté platne. Až vďaka tomu zistila, koho vlastne má po svojom boku. „Ja som vždy všetko odkladal do krabíc, nikdy som si nič z toho nevešal po stenách,“ dodal.

Keď sa Keanu Reeves v 80. rokoch presťahoval do Los Angeles, zistil, že niektorí kastingoví agenti váhali, či ho majú nechať prejsť konkurzom, pretože jeho krstné meno sa ťažko vyslovuje a je príliš exotické. Aby prekonal túto prekážku, začal používať pseudonym Chuck Spadina. Dokonca aj uvažoval, že si zmení meno. Reeves sa nakoniec tejto praktiky aj myšlienky vzdal, pretože aj tak musel na konkurzoch povedať svoje skutočné meno.

Vo viacerých čínskych mestách funguje služba s názvom jam-busting. Vodiči v zápchach, ktorí sa potrebujú niekam súrne dostať, zvolajú, motorkára, ktorý privezie aj ďalšiu osobu. Jeden vás vymení vo vašom aute a druhý vás posadí na zadnú časť motorky a preletí cez zápchu ako myš.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre